Įteiktos Vandos ir Vytauto Šliūpų stipendijos

Įteiktos Vandos ir Vytauto Šliūpų stipendijos

Įteiktos Vandos ir Vytauto Šliūpų stipendijos

Vakar Šiaulių universiteto (ŠU) bibliotekoje keturiems studentams Vytautas Šliūpas, aušrininko dr. Jono Šliūpo sūnus, įteikė vienkartines vardines Vandos ir Vytauto Šliūpų stipendijas. Daktaro J. Šliūpo archyvui sūnus padovanojo tėvo sužadėtuvių ir vestuvinį žiedus.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Rinko iš devynių

Vandos ir Vytauto Šliūpų stipendijos skiriamos už reikšmingiausius darbus, susijusius su dr. Jono Šliūpo archyve arba kituose informacijos šaltiniuose sukauptos informacijos tyrimais, J. Šliūpo iškeltais esminiais kultūros, istorijos, visuomenės plėtros, tikėjimo išpažinimo klausimais, mažai žinomais istoriniais bei biografiniais faktais, atspindinčiais ryšį su Lietuva ir Šiaulių kraštu.

Stipendijas ŠU studentams V. Šliūpas skiria apie dešimtmetį, šiemet stipendijos fondas didžiausias – 5000 litų.

Gauti stipendijas pretendavo devyni studentai iš dviejų fakultetų – Humanitarinio ir Socialinių mokslų. Kandidatų darbus svarstė Vandos ir Vytauto Šliūpų stipendijos komitetas, kurio pirmininkė – doc. dr. Daiva Korsakienė, galutinį žodį tarė pats inžinierius, visuomenės veikėjas V. Šliūpas.

Pasak D. Korsakienės, darbai buvo vertinti pagal fondo nuostatus, rekomendacijas teikė katedros, vadovai, kiti mokslininkai ir studentai.

Stipendijos skirtos istorijos ir politikos mokslų magistrams (darbų vadovas – doc. dr. Simonas Strelcovas) Linai Urbutytei (už darbą „Civilinės metrikacijos problema Pirmojoje Lietuvos Respublikoje") ir Tomui Berginui ("Laisvamanybės idėjų plitimas Pirmojoje Lietuvos Respublikoje"), viešojo valdymo magistrei Evelinai Kvietkienei ("Kurčiųjų asmenų pilietinio dalyvavimo vietos savivaldoje teisinių ir institucinių mechanizmų sistema“, vadovė doc. dr. Laima Liukinevičienė) ir viešojo administravimo studijų programos bakalaurei Dovilei Navickaitei ("Tarpinstitucinis bendradarbiavimas viešame sektoriuje: Šiaulių universiteto ir Šiaulių miesto savivaldybės atvejis“, vadovė Vilma Tubutienė).

Stipendijas studentams V. Šliūpas įteikė Daktaro J. Šliūpo archyve, kuris atidarytas prieš penkerius metus.

Dovanojo žiedus

„Darbai puikūs. Tik norėčiau, kad ateityje būtų ir kitos krypties darbų. Stipendiją skyriau ne su tikslu rašyti vien apie J. Šliūpą, bet kad studentai rašytų apie J. Šliūpo idėjas ir norus. Jis propagavo lietuviškumą. Kažkodėl mūsų istorikai nesidomi kai kuriais faktais: pavyzdžiui, kad L. Tolstojus, F. Dostojevskis, E. Kantas buvo lietuvių kilmės. Reikia tuos faktus iškelti, bet mūsiškiai kažkodėl drovisi“, – sakė V. Šliūpas.

V. Šliūpas ne tik įteikė stipendijas, bet archyvui padovanojo brangią asmeninę relikviją – tėvo J. Šliūpo sužadėtuvių ir vestuvių su pirmąja žmona Liudvika Malinauskaite žiedus. Sužadėtuvių žiede įrašyta: „Mylėk mane“. Vestuvės ir sužadėtuvės įvyko tais pačiais – 1885 metais.

„Malonu, kad maždaug 40 metų rinkta medžiaga yra gerose rankose“, – J. Šliūpo archyvu bibliotekoje džiaugėsi sūnus.

J. Šliūpo archyvas ŠU bibliotekoje dar pasipildys. Medžiaga, pasak V. Šliūpo, dabar pakuojama.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

ĮTEIKIMAS: Vandos ir Vytauto Šliūpų stipendininkai (iš kairės) Evelina Kvietkienė, Dovilė Navickaitė, Tomas Berginas, Lina Urbutytė ir stipendijos steigėjas Vytautas Šliūpas.

DOVANA: Šiaulių universiteto Daktaro Jono Šliūpo archyvui Vytautas Šliūpas padovanojo tėvo sužadėtuvių ir vestuvių su pirmąja žmona žiedus.