IŠSKIRTINĖ „SIMFONIJA IŠ ŠIAURĖS JERUZALĖS” BIRŽUOSE SUJUNGS LIETUVIŠKUS IR HEBRAJIŠKUS INSTRUMENTUS

Praėjusią savaitę, rugsėjo 23 d. mūsų šalyje buvo minima Lietuvos žydų genocido diena, aštuoniasdešimtmetis. Pažymint šią skaudžią sukaktį, vienas perspektyviausių jaunosios kartos kompozitorių Lietuvoje Jievaras Jasinskis ir senoviniais hebrajų instrumentais šofarais grojantis, idėjos autorius Tadas Daujotas visuomenei pristatė išskirtinį muzikinį projektą „Simfonija iš Šiaurės Jeruzalės”, kuris šį sekmadienį, spalio 3 d., atkeliauja ir į Biržus, koncertas prasidės 18:30 val. ir bus nemokamas. Patikslinus reikalavimus, išankstinė registracija į renginį nebūtina, tačiau atvykus reikia turėti ir parodyti Galimybių pasą arba ES skaitmeninį skiepų sertifikatą, arba kitą dokumentą, įrodantį vakcinacijos, persirgimo, atliktą PGR ar greitojo antigeno neigiamo testo rezultatus, arba antikūno teigiamo testo (persirgimo) rezultatus ir pan.

Scenoje – net 30 atlikėjų

Biržų žydų kultūros ir istorijos draugijos vadovas Vidmantas Jukonis džiaugėsi, kad draugija gavo kvietimą ir parengė projektą pasikviesti šį išskirtinį koncertą į Biržus, kuriam dalinį finansavimą skyrė Lietuvos kultūros taryba. Premjera įvyko būtent praėjusią savaitę Vilniuje, LR Prezidento rūmų kieme. Šiais metais koncertas vyks tik Vilniuje, Kaune ir mūsų mieste Biržuose, tad turime išskirtinę progą išgirsti reto grožio muzikinį projektą bei prisiminti mūsų buvusius kaimynus.

Projektą parengęs Merūnas Jukonis sakė, kad taip pat prie koncerto Biržuose finansavimo prisidėjo Lipės krašto evangelikų Bažnyčia (Vokietija), su kuriais prieš dešimtmetį buvo inicijuotas senųjų žydų kapinių tvarkymas ir atminimo renginių organizavimas, tad džiugu, kad jie vis dar mūsų neužmiršta. Koncertą taip pat finansiškai parėmė Izraelio ambasada Lietuvoje (dalinai finansavo multiinstrumentalisto iš Izraelio Yaron Cherniak viešnagę Lietuvoje) ir Biržų įmonė „Agaras“. Taip pat prisidės ir draugija bei keli kiti partneriai, tad pavyko pasiekti tikslą, kad unikalus atminimo muzikinis renginys biržiečiams ir miesto svečiams būtų nemokamas. 

Teko dalyvauti premjeroje LR Prezidentūroje, tad simfoniją jau girdėjau gyvai. Nors ją transliavo ir LRT televizija, bet peržiūrėjęs įrašą galiu drąsiai sakyti, kad gyvai išgirsti yra nepalyginamas dalykas. Buvo įspūdinga“, – sakė M. Jukonis.

Lietuvių ir žydų draugystei įprasminti skirtame kūrinyje, klasikinė muzika persipins su lietuvių ir hebrajų folkloro motyvais. Šią išskirtinę muzikinę kelionę atliks Vilniaus miesto Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, medinių pučiamųjų kvartetas, trimitas, trombonas, perkusija bei hebrajų ir lietuvių liaudies instrumentai – birbynė, kanklės, Hurdy Gurdy, sazas, Persijos taras bei skirtingų dermių šofarai. Projekte dalyvauja Artimųjų Rytų styginiais instrumentais grojantis multiinstrumentalistas iš Izraelio Yaron Cherniak, smuikininkas Borisas Kirzneris bei kiti klasikos, džiazo ir folkloro atlikėjai. Biržų kultūros centro istorijoje turbūt pirmą kartą suskambės šie rytietiški instrumentai, kurių melodijos persipins su orkestru bei lietuvių liaudės instrumentais. Žiūrovų laukia tikrai įspūdingas renginys, nes scenoje pasirodys net 30 profesionalių muzikantų.  

Patikslinus reikalavimus, išankstinė registracija į renginį nebūtina, tačiau atvykus reikia turėti ir parodyti Galimybių pasą arba ES skaitmeninį skiepų sertifikatą, arba kitą dokumentą, įrodantį vakcinacijos, persirgimo, atliktą PGR ar greitojo antigeno neigiamo testo rezultatus, arba antikūno teigiamo testo (persirgimo) rezultatus ir pan. 

Kodėl „Simfonija iš Šiaurės Jeruzalės“?

Kadaise Lietuvos sostinėje gyveno gausi žydų bendruomenė, iškilūs rabinai ir kiti veikėjai, kaip  išminčius Gaonas ir kiti, į mūsų šalį semtis išminties atvykdavo net žydai iš kitų kraštų, tad Vilnius buvo kultūros židinys, garsus visoje Europoje ir vadinamas net „Šiaurės Jeruzale“. Kurdami šią simfoniją norime parodyti, kaip glaudžiai persipina lietuvių ir žydų istorija, todėl kviečiame visus į muzikinę kelionę, kurios metu, bus galima išvysti svarbiausias Izraelio ir Lietuvos istorijos akimirkas.“ – sakė idėjos autorius, VšĮ „Prabudimo orkestras“ vadovas ir šofaru (avino ragu) koncerte grosiantis Tadas Daujotas.

Artimųjų Rytų melodijomis apipintoje simfonijoje pamatysime kaip gimė žydų tauta, susitiksime su Biblijos herojais Abraomu (2000 m. prieš Kristų) ir Dovydu (1000 metų prieš Kristų) bei pamatysime vieną tragiškiausių įvykių Izraelyje – Jeruzalės sugriovimą (70 m. po Kristaus), po kurio žydai turėjo palikti savo gimtinę ir išsibarstė po visas pasaulio tautas.

Toliau muzikiniu greitkeliu skriejantys žiūrovai bus perkelti į kitą pasaulio pakraštį – Lietuvą, kur išgirs Geležinio vilko staugimą (1323 m.), pamatys kaip žydai atkeliavo į Lietuvą (XIV a.), ateis pasiklausyti Vilniaus Gaono išminties (XVIII a.) bei išvys, kaip tamsos jėgos apgaubia Lietuvą ir visą Europą (1941-1944 m.). Be abejonės, Holokausto tragedija – tai pati jautriausia „Simfonijos iš Šiaurės Jeruzalės” dalis. Bet tame chaose neužgęsta viltis ir po mirtinos tylos pasigirsta pergalingi senovinio hebrajiško rago - šofaro garsai, skelbiantys džiaugsmingą žinią apie Izraelio valstybės atkūrimą (1948 m.). XX-ame amžiuje muzikinė kelionė suintensyvėja ir žiūrovai turi galimybę pamatyti Jeruzalės suvienijimą (1967 m.), Sovietų Sąjungos griuvimą ir Lietuvos valstybės atkūrimą (1990 m.). Simfonijos pabaiga – tai 2021 metais minimas Holokausto 80-metis.

Jungtinis kolektyvas jau pradėjo daryti „Simfonijos iš Šiaurės Jeruzalės” albumo įrašus. Prie šio projekto dirba pasaulyje žinomas garso režisierius ir prodiuseris Vilius Keras, kuris buvo net kelis kartus nominuotas Grammy apdovanojimuose už klasikinės muzikos įrašus. Albumą planuojama išleisti kitų metų pradžioje. Daugiau informacijos apie tai galima rasti www.orkestras.org/simfonija

Apie pagrindinius dalyvius:

Vilniaus miesto savivaldybės šv. Kristoforo kamerinis orkestras (meno vadovas ir vyr. dirigentas – Modestas Barkauskas, garbės dirigentas Donatas Katkus) – kolektyvas, garsėjantis universalumu, profesionalumu, menine vaizduote. Orkestras – laukiamas svečias ne tik Lietuvos ir užsienio šalių prestižinėse koncertų salėse, kaip Paryžiaus Théâtre des Champs-Élysées, Reikjaviko Harpa, Stokholmo Berwaldhallen, UNESCO būstinė Paryžiuje, Varšuvos Karalių rūmai, Sankt Peterburgo M. Glinkos salė, Maskvos P. Čaikovskio konservatorija, bet ir estrados scenose ar net smėlio karjeruose… Būdamas Vilniaus miesto orkestru, kolektyvas stengiasi žvelgti plačiai ir nuolat daryti gera dalyvaujant labdaringuose Vilniaus miesto gerovei skirtuose renginiuose.

Scenoje taip pat pasirodys dar 12 kitų įvairių atlikėjų.

Jievaras Jasinskis – kompozitorius

Jievaras Jasinskis šiuo metu yra vienas perspektyviausių jaunosios kartos kompozitorių mūsų šalyje. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos absolventas kuria klasikinę bei džiazo muziką. Nuo 2018 iki 2021 metų ėjo Kauno Bigbendo vyriausiojo dirigento ir meno vadovo pareigas. 2020 metais surengtame tarptautiniame jaunųjų kompozitorių konkurse „Future Symphony” Jievaras Jasinskis užėmė antrąją vietą.

 Įvairiems orkestrams ir grupėms aranžavo bei orkestravo virš 1500 dainų. Tarp jų pilnos koncertinės programos su atlikėjais: Andrius Mamontovas (aranžuotas albumas „Šiaurės naktis. Pusė penkių” įrašytas „Abbey Road” studijoje, Londone), „Ten Walls” (Marijus Adomaitis), Linas Adomaitis, Ieva Narkutė, Lilas ir Innomine, „G&G Sindikatas”. Suaranžuoti du Kipro Mašanausko miuziklai: „Barbora Radvilaitė” ir „Karalius Mindaugas”, Merūno Vitulskio albumas „Muzika Lietuvai”. Taip pat aranžuota gausybė dainų įvairiems LRT muzikiniams projektams.