Ilzenbergo dvaras: kuriame praeities, dabarties ir ateities ryšius

Ilzenbergo dvaras.
Tikra bajoriška aura, elegancija ir dvariškosiomis tradicijomis spinduliuojantis Ilzenbergo dvaras – vienintelis toks Baltijos šalyse, atkurtas ir tęsiantis natūralios žemdirbystės tradicijas. Palaipsniui gimusi dvaro vizija, netradicinės idėjos ir atkaklus darbas Rokiškio rajone prie pat sienos su Latvija esantį dvarą pavertė ne tik kultūros centru, bet ir išskirtine vieta, puoselėjančia ekologijos, harmonijos su gamta, sveikos gyvensenos vertybes.
Čia sėkmingai atgaivinta tikroji, Lietuvoje beveik išnykusi dvarų paskirtis – ūkininkavimas.

Ateities ambicijos

Artimiausius penkerius metus šis pilno ciklo dvaras nuolat plėsis. Į jį numatoma papildomai investuoti dar ne vieną milijoną eurų. Numatoma, kad 2023 m. dvaro teritorijoje iškils rekreacinis viešbutis, iš kurio atsivers romantiškas vaizdas į Apvalaso ežerą, savo kontūrais primenantį mūsų šalies kontūrus žemėlapyje.

Tikimasi, kad dar šiemet dvarą aplankys apie 28 tūkstančių turistų, o Ilgio ežero bangas skros modernus elektrinis katamaranas – taip suderinamos šimtametės tradicijos su šiuolaikiškais sprendimais. Kasmet populiarėjančią natūralios žemdirbystės produkciją planuojama ir toliau sėkmingai parduoti didžiausiuose Lietuvos prekybos centruose. Dvaro planuose – ir šiemet jau atgaivinama vyndarystės kultūra.

Įdomu tai, kad Ilzenbergo dvare darbuotojams mokami solidžiausi atlyginimai Rokiškio bei Biržų rajonų žemės ūkio sektoriuje. Tai ne tik motyvuoja čia dirbančius žmones, bet ir augina pasitikėjimą, kuria palankias ateities perspektyvas.

Produkcija – po platų pasaulį

Mūsų produkcijos pasiekiamumas aprėpia nespecializuotas natūralios žemdirbystės parduotuves, Benedikto ir Paupio turgų, bet džiaugiamės galėdami prisistatyti ir prekybos tinkluose Maxima, Rimi, Lidl ir Iki, – pasakojo dvaro savininkas Vaidas Barakauskas. – O pilnas mūsų asortimentas – dvaro internetinėje parduotuvėje, kurioje galite įsigyti per 100 Ilzenbergo dvaro ūkyje pagamintų ir išaugintų produktų“.

Kiek neįprastai, tačiau jautriai gali atrodyti ir tai, kad naminius močiutės gardėsius primenančių tikro lietuviško skonio maisto produktų kelias nusitiesia iki Norvegijos, Airijos ar Prancūzijos, kur emigravę tautiečiai su džiaugsmu ir nostalgija skanauja dvaro ūkio gaminius.

Darbuotojai įleido šaknis

Ketvirtadalis Ilzenbergo dvaro darbuotojų čia dirba daugiau nei penketą metų. Jų kelias į Ilzenbergą klotas vertybiniu pagrindu.

Smagu, kad Ilzenbergo senbuviai jaučiasi tikrais dvaro šeimininkais. Užtikrintumas, tarpusavio pasitikėjimas, abipusis sąžiningumas skatina naujus sumanymus, ieškojimus, tobulėjimą, – pasakojo V. Barakauskas. – Senbuviai tikrai laikosi žodžio ir jiems nekyla net mažiausia pagunda, kad ir mažai vagystei. Tai tiesiog būtų nesuvokiama“.

Pats specialiai dvare lankausi retai – kam žmones morališkai trikdyti – geriau patarti, įsiklausyti ar tiesiog nupirkti traktorių, o gal ir kepyklos įrenginį, kad darbai suktųsi dar sparčiau“, – pasakojo V. Barakauskas. Kartais naudinga į viską pažvelgti iš šalies, man pačiam įdomiausių minčių dėl dvaro veiklos gimsta keliaujant po pasaulį“, – sako V. Barakauskas.

Ilzenberge visuomet laukiami novatoriški, atsakingi, patikimi savo srities profesionalai. Dvaro darbuotojų komandą galėtų papildyti kūrybingi, kokybę vertinantys žmonės, gebantys pritaikyti savo žinias dvaro aplinkoje, siekiantys tapti ilgalaikiais nariais ar partneriais.

Delegacijoms dulkių dozė

Kasmet užsakome dvarų žinomumo tyrimus ir ne kartą paaiškėjo, kad atokioje vietoje esantis Ilzenbergo dvaras nurungė daugelį šalia didmiesčių įsikūrusių dvarų. Tai tikrai padeda didinti ne tik dvaro bet ir visos Šiaurės Lietuvos turistinį patrauklumą“, ­– pasakojo dvaro savininkas.

Pasak V. Barakausko, į tai ne visada atliepia ir centrinės, ir vietinės valdžios veiksmai. Jau dešimtmetį sunkiai išsprendžiama problema – informacinių stendų, nukreipiančių į dvarą, stoka bei žvyrkelis, kuriuo į svarbius susitikimus ar iškilmes darda net oficialios delegacijos. Šiuo klausimu ne kartą sulaukta kreivų šypsnių. Beje, Rokiškio rajono pasirinktas šūkis yra nuoširdus kvietimas apsilankyti Rokiškio krašte jo gyventojo vardu: „Mano kraštas Tavo“.

Sezono pradžia ir vaikų klegesys vasarą

Paskutinįjį balandžio savaitgalį prasidės didysis turizmo sezonas – gidai ves ekskursijas po dvarą ir parkų emocines zonas. Tai puikus laikas pajusti bundančią gamtą, pasivaikščioti kartu su šeima.

Balandžio 30-ąją atsidarys ir naujas „Grill restoranas“, visą savaitgalį kviesiantis apsilankyti burgerių fiestoje. Restoranas sezono savaitgaliais siūlys vis kitokių, išskirtinių patiekalų. Be jo, tuos gaminant bus naudojami ir Ilzenbergo ūkio produktai.

Pasak V. Barakausko, jau nuo Joninių Ilzenberge bus daug vaikų klegesio. „Vaikai stovyklose rytais mankštinasi paukščiams giedant, o priešpiečiams ir šviežutėlę morką iš daržo gali išsirauti. Tegul supranta, kad ne iš Marso daržovės atskrenda, – šypsosi V. Barakauskas, pats auginantis dvi dukras ir sūnų. – Vaikų stovyklos Ilzenbergo dvaro biudžeto nepapildo, bet investicijos į jaunąją kartą grįžta kita pridėtine verte – išmokstama mylėti, gerbti ir pažinti gimtąjį kraštą. Pagaliau dalis jaunų žmonių lieka gimtinėje“.

Rudeniop ir vaikai, ir suaugę galės „nardyti“ po Kukurūzų labirintą ar po parko emocines zonas. Planuojama, kad Rokiškio meninį vyksmą paįvairins ir keletas koncertų.

,,Jau ne vieną kartą girdėjau Ilzenbergą lyginant su švyturiu jūroje. Palyginimas taiklus, – reziumavo V. Barakauskas. – 500 metų istoriją menantis dvaras šiandien yra tapęs tikru šviesos, bendrystės, telkimo, harmonijos ir dvariškosios kultūros švyturiu Šiaurės Lietuvoje“.

Dvaro ūkyje taikomi ekologinio ūkininkavimo principai ir sukaupta patirtis įvertinti tarptautiniu ekologinio ūkio (EKO) sertifikatu. Ūkiui įteiktas Lietuvos gamtos fondo įsteigtas „Baltiją tausojančio ūkininko“ apdovanojimas. 2017 m. Europos Komisijos kuruojamos iniciatyvos EDEN Patraukliausios kultūrinio turizmo traukos vietovės – EDEN 2017“ apdovanojimuose Ilzenbergo dvaras nominuotas trečiąja vieta, o konkurse „Už darnią plėtrą“ – išrinktas geriausiu visuomeniniu daugiafunkciu objektu.

Atidarant restauruotus rūmus, dvarui įteiktas Kultūros paveldo departamento autentiškumo sertifikatas. Dvaro gaminiai kasmet pelno Lietuvos pramonininkų konfederacijos apdovanojimus – aukso medaliais jau įvertinti natūralus rūgpienis bei troškinta vištiena.

Užs. 9890