Gy­ven­to­jai vi­sa­da tu­ri bū­ti pa­si­ruo­šę

Asmeninio arcyvo nuotr.
Pasak Radiacinės saugos centro Avarijų valdymo ir mokymo skyriaus vedėjo Pauliaus Ruželės, kuo daugiau gyventojų žinos, kaip elgtis ekstremaliųjų situacijų metu, tuo mažiau panikos bus joms įvykus.
Socialiniuose tinkluose ir kitose visuomenės informavimo priemonėse pradėjo sklisti rekomendacijos gyventojams dėl pasiruošimo galimai Astravo atominės elektrinės avarijai. Nors Biržų rajonas nutolęs nuo Astravo AE, tačiau, nelaimės atveju, turi būti pasiruošęs reaguoti.

Ne vienas biržietis yra susirūpinęs savo saugumu, todėl domisi įvykiais ir galimomis pasekmėmis. Gal kažko nežinome? Todėl klausimus apie galimą pavojų ir riziką dėl Astravo AE, pateikėme Radiacinės saugos centro Avarijų valdymo ir mokymo skyriaus vedėjui Pauliui Ruželei.

Kodėl ir kaip gyventojai turėtų ruoštis galimai nelaimei?

Lietuvos atsakingosios institucijos, įskaitant ir savivaldybes, ne vienerius metus nuosekliai tęsia pasirengimą galimoms branduolinėms avarijoms Baltarusijos atominėje elektrinėje. Akivaizdu, kad Baltarusija sparčiai vysto branduolinės jėgainės statybą. Nuo 2013 metų su Europos Komisija didinamas Aplinkos gama dozės galios monitoringo ir ankstyvojo radiacinio perspėjimo sistemos (RADIS) stočių tinklas (viso Lietuvos teritorijoje įrengtos 43 RADIS stotys, šalia valstybės sienos su Baltarusijos Respublika pastatyta 11 RADIS stočių, kurios fiksuoja bet kokius gamtinio jonizuojančiosios spinduliuotės fono pasikeitimus, taip pat išplėstas ir vandens radioaktyviojo užterštumo fiksavimo stočių tinklas). 2018 metais peržiūrėtas ir atnaujintas Valstybinis gyventojų apsaugos planas branduolinės ar radiologinės avarijos atveju (patvirtintas LRV nutarimu). Šiame plane numatyti pirmųjų reaguotojų veiksmai po branduolinės avarijos. Plane numatyta, į kurias savivaldybes bus evakuojami gyventojai. Skydliaukės apsaugai nuo radioaktyviojo jodo poveikio pernai valstybės lėšomis Sveikatos apsaugos ministerija nupirko kalio jodido (KI) tablečių ir paskirstė jas 16-oje savivaldybių, esančių 100 kilometrų atstumu nuo Baltarusijos AE, taip pat kasmet organizuojamos valstybinio lygio civilinės saugos pratybos, siekiant tobulinti ir praktiškai įtvirtinti civilinės saugos sistemos subjektų pasirengimą reaguoti įvykus avarijai. Sukurta svetainė LT72.lt, kurioje pateikiama informacija gyventojams apie pasirengimą ekstremalioms situacijoms, išleista informacinių leidinių, stiprinamas institucijų pasirengimas ir kita. Savivaldybės taip pat ruošiasi galimoms avarijoms – tobulina Ekstremalių situacijų valdymo planus, organizuoja pratybas.

Toliau skaitykite popierinėje arba elektroninėje laikraščio versijoje (PDF). Užsakyti galite http://www.birzietis.com/