Ar biržiečiams reikia bijoti Astravo atominės elektrinės?

Ž. Katkūnaitės nuotr.
Biržų meteorologijos stotyje esantis radiacijos matavimo prietaisas.

Pradedant veikti Astravo elektrinei žmones šalyje sunerimo, išaugo ir jodo tablečių paklausa. Nors teritoriškai biržiečiams mažiau reikėtų jaudintis, tačiau ne visi jaučiasi saugūs. Biržai patenka į teritoriją – 300 km spindulį matuojant nuo įrengiamos elektrinės, kur įmanomi ilgalaikiai apribojimai geografinėje vietovėje pagamintų tam tikrų žemės ūkio maisto produktų vartojimui.

Pasidomėjus Biržų miesto vaistinėse, darbuotojos šypteli, jog nėra ko panikuoti. Bet žmonės domisi apie daug išreklamuotas jodo tabletes. „Nors mūsų vaistinėje jodo tablečių nėra, tačiau žmonės klausia“,- pasakojo vaistininkė.

Jau maždaug prieš porą metų Biržų meteorologijos stotyje buvo sumontuotas radiacijos stebėjimo prietaisas. Vyriausias meteorologijos stoties stebėtojas Bronius Medinis pasakojo, jog minėtas prietaisas veikia automatizuotai. Tačiau didelę patirtį turintis specialistas radiacijos duomenis vedamas smalsumo stebi ir pats. Per visą laiką, kiek prietaisas yra stebėjimo stotyje, pokyčių, dėl kurių reikėtų sunerimti, nebuvo. Visi rezultatai yra normos ribose. Pats B. Medinis mano, jog Biržų ir kiekvieno kito miesto meteorologijos stočiai yra svarbu turėti radiacijos matavimo prietaisą tam, kad operatyviai ir kuo tiksliau būtų nustatyti duomenų normų pokyčiai.

Biržų meteorologijos stoties vyriausias stebėtojas ramina, kad Biržai yra ne tik teritorijos, bet ir klimato atžvilgiu saugioje vietoje, kadangi dažniausiai vyrauja vakariniai vėjai.