Fontanai „laukia“ karantino pabaigos, o reklama – Naujųjų metų

Gražinos DAGYTĖS nuotr.
Krantinės sieną dengianti socialinė reklama sukėlė gyventojų diskusijas.
Kasdieniai biržiečių pokalbiai šį pavasarį dažniausiai sukasi apie du dalykus – trokštamus išvysti fontanus ir niūrokai nuteikiančią karinę reklamą. Nuo diskusijų virte verda ir socialiniai tinklai, tačiau kol kas biržiečių norų niekas negirdi ir, pasak kai kurių biržiečių, panašu, kad teks palūkėti net iki stebuklingo Kalėdų meto.

Seniūnijos nuomonės neklausė

Keletą metų buvo įprasta, jog gegužės mėnesio pradžioje Biržai pasipuošdavo dviem fontanais, kurie kiaurą parą džiugindavo ir mažus, ir didelius. Žmonės tvirtina, jog nebūtina ties jais stoviniuoti, kol nesibaigė karantinas, pakanka girdėti jų šniokštimą einant ar plaukiant, užtenka nors iš tolo akis paganyti ir nors kiek šiuo sudėtingu metu pasijusti laimingiems. Deja, valdžios atstovai kantriai laukia karantino pabaigos ir į kalbas nesileidžia. Negana to, nuo krantinės sienos į biržiečius žvelgia Lietuvos kariuomenės reklama – plakatuose ginklai nukreipti, pasak žmonių, į sėdinčiuosius kitoje upės pusėje, ant suolelių.

Biržų miesto seniūnė Kristina Undzėnienė „Biržiečių žodžiui“ sakė, jog reklamos vieta su seniūnija nebuvo derinta ir pasiūlė kreiptis į savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyrių, į vyriausiąją specialistę Vaidą Bajorūnienę, atsakingą už reklamas Biržų mieste.

Seniūnė teigė žinanti žmonių nuomonę, skaitanti diskusiją socialiniuose tinkluose. Vieniems reklama nepatinka, kiti bando tokią reklamos vietą kaip nors paaiškinti. K. Undzėnienė prisipažino, jog tada, kai ji pati pirmą kartą išvydo reklaminį skydą, teigiamo įspūdžio nepajuto.

Fontanai, pasak seniūnės, turėtų būti paleisti, kol kas dar laukiama kai kurių naujų detalių, nes nuo 2016-ųjų metų esą jas reikia atnaujinti.

„Pastatė prieš faktą“

Biržų regioninio parko direktorius Kęstutis Baronas, su kuriuo taip pat turėjo būti derinta reklamos vieta, neišsisukinėjo nuo atsakymo: „Pagal įstatymą, reklamos visada derinamos su regioninio parko direkcija. Bet šiuo atveju pirma padarė (pakabino – red. pastaba), o tada pastatė direkciją prieš faktą. Nederino. Ir turi būti nuimta. Reikia laikytis įstatymų: pirma reikia kreiptis su prašymu dėl reklamos vietos, o mes tada turime elgtis, kaip nurodo teisės aktai. Šiuo atveju pas mus kreipėsi po trijų dienų po reklamos pastatymo“. Kęstutis Baronas sakė, jog sutarta, jog reklama bus nukabinta iki lapkričio ar gruodžio pirmosios. „Ką daryti, jei jau ji pakabinta...– apgailestavo Biržų regioninio parko direktorius. Jis sakė suprantantis, jog reklama kainavo nemažai pinigų. Kartu direktorius stebėjosi, kaip rimti Krašto apsaugos sistemos vyrai pirma pakabino reklamą, o tik po to suskubo derinti jos buvimo vietą. Kaip ir miesto seniūnė, direktorius pasiūlė išsamesnio atsakymo ieškoti savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriuje, kur dirba už reklamos dalykus atsakingas žmogus.

Reklamą nukabins metų pabaigoje?

„Tai socialinė, o ne komercinė reklama“, – trumpai paaiškino Biržų rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausioji specialistė Vaida Bajorūnienė. Tokiai esą reklamos įstatymas netaikomas, todėl nieko daugiau paaiškinti negalinti. Reklamai gautas savivaldybės administracijos sutikimas. Plačiau paaiškinti, pasak V. Bajorūnienės, galinti skyriaus vedėja Loreta Munikienė.

„Nėra ką komentuoti. Pirma reklama buvo pakabinta, paskui tartasi su savivaldybės administracija, Kultūros paveldo departamentu bei Biržų regioniniu parku. Prieš Naujuosius metus turėtų nusikabinti,“ – žodžių į vatą nevyniojo vedėja Loreta Munikienė. Ji pastebėjo, jog leidimo po to, kai jis jau buvo pakabintas, „prašė Lietuvos kariuomenė“. Patalpas jie, pasak vedėjos, nuomojantys iš UAB „Plungės darna“.

L. Munikienė pastebėjo, jog prieš metus jau buvę kalbų, pageidavimų pakabinti reklamą, bet esą nieko konkretaus nebuvę nutarta.

Kas geriau – savo ar svetimo ginklas?

Kadaise buvusio Žemės ūkio banko pastatas dabar priklauso privatiems asmenims, kurie jį išnuomojo Lietuvos kariuomenei. Pastate įsikūrė Karo prievolės tarnyba, Krašto apsaugos savanorių pajėgos bei Lietuvos Šaulių sąjungos Biržų kuopa.

Giedriko-Giriečio Biržų 501 Šaulių kuopos vadas Vidutis Šeškas „Biržiečių žodžiui“ iškart priminė, kaip anksčiau atrodė krantinės siena. Pasak V. Šeško, griuvenos Biržų nepuošia, o plakatas gražiai uždengia irstančią sieną. Taip pat pašnekovas išsakė ir dar vieną nuomonę: „Jei kažkam negražu žiūrėti į savus su ginklais, gal tada geriau, kai svetimas įrems ginklą?“ Be to, Vidutis Šeškas pastebėjo, jog nenorintis žiūrėti į kariškius, gali to nedaryti. Galima žvelgti į fontanus ar dar kur nors kitur.

Žmonės kai ką pamiršta?

Biržų karo prievolės poskyrio viršininkas, štabo seržantas Donatas Voveris „Biržiečių žodžiui“ sakė, jog jam žinoma, jog dar ankstesnės kadencijos Biržų rajono savivaldybės vadovai svarstė, kaip būtų galima uždengti aptrupėjusią krantinės sieną. Atsinaujinus karo prievolės poskyriui, buvo skirta pinigų ir karinei reklamai. Dėl plakato buvę tartasi ir su Biržų valdžia, ir su muziejininkais. Kalbėtasi ir su nauja rajono vadovybe. Tiesiog žmogiškai paprastai nutikę taip, kad pirma buvę pakabinta, o po to sutvarkyti ir dokumentai.

Žmones gąsdina ginklai? „O kas yra tvirtovė, pilis? Kokia buvo jos paskirtis? Žmonės gal nutolsta nuo realybės? Ginklai buvo ir yra. Jie tik keičiasi,“ – ramiai kalbėjo poskyrio viršininkas Donatas Voveris. Jis pastebėjo, jog yra žmonių, kurie sugeba paklausti: „Ką man Lietuva davė?“ ir yra žmonių, kurie visą savo gyvenimą atiduoda Lietuvai.

Kol kas krantinės siena plakatu uždengta metams. Vėliau bus svarstoma, tariamasi, ar pratęsti šią socialinę reklamą minėtoje vietoje.

Merui svarbi rinkėjų nuomonė, į ją bus atsižvelgta

Biržų rajono meras Vytas Jareckas „Biržiečių žodžiui“ sakė, jog reklaminis skydas vieniems patinka, kitiems – ne. Jam pačiam, kaip tautodailininkui, atrodo, kad gal turėtų būti truputį švelnesnis... O gal mes per eilę metų atpratome nuo kariuomenės?

Meras prisiminė, jog tada, kai jis dar dirbo Biržų miesto seniūnu, planuota, tartasi, kaip ir kuo uždengti krantinės aptrupėjusią sieną. Svarstyta, ar netiktų tam kariškas tinklas, kurį tiesiog būtų galima permesti per sieną. Sienos remontui reikalingos didelės investicijos. Be to, savivaldybė, pasak mero, nieko negali daryti, nes tai yra dalis buvusio banko pastatų komplekso. Jis priklauso privatiems savininkams.

Vytas Jareckas svarstė, ką būtų galima daryti, kad tiktų ir rajono gyventojams, ir kariškiams. Galbūt reklama galėtų kabėti nuo to laiko, kai išjungiami fontanai, iki jų naujo paleidimo (žmonės nenori kariškų vaizdų nuotraukose, kai fotografuojasi ties fontanais)?O gal ateityje šią reklamą galima pakeisti kita, „švelnesne“? Vienaip ar kitaip, bet meras patikino, jog fontanai greitai bus paleisti, nes jau atkeliauja jų nauji žibintai.

„Mes tarnaujame žmonėms ir turime jų nuomones išklausyti. Nėra ko kariauti“, – kalbą ramiai baigė rajono savivaldybės vadovas V. Jareckas.

Susijusios naujienos