Festivalį pradėjo prekybininkai

Festivalį pradėjo prekybininkai

Festivalį pradėjo prekybininkai

Vakar Šiaulių Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvare prasidėjo tradicinio Lietuvos kaimo muzikantų ir kapelijų festivalio „Ant rubežiaus“ renginiai. Pirmieji iš pat ryto savo baltas palapines pastatė prekybininkai.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Nuo masažo iki dešros

Būrelis senjorų mugėje nekantravo išbandyti masažinius krėslus. Jų pardavėja žadėjo, kad teigiamas poveikis juntamas vos ne iškart. Kiti kermošiaus lankytojai smalsiai žiūrėjo į įmantriomis pjaustyklėmis ir tarkomis smulkinamas morkas bei bulves, moderniomis sulčiaspaudėmis spaudžiamas sultis.

Mezginių, siuvinių, medinių rakandų, kitų rankdarbių pardavėjai kantriai laukė savo pirkėjų. Jų nestokojo rūkytų mėsos gaminių, žuvies, naminės duonos, pyragų, medaus pardavėjai. Prie kai kurių palapinių rikiavosi pirkėjų eilutės.

Pomėgis virto verslu

„Ant giros jau uždirbome“, – džiaugėsi medinių krėslų ir vaikiškų papuošalų gamintojai Laura ir Vidmantas Rudokai iš Kauno.

Po visą Lietuvą su savo dirbiniais važinėjantys Rudokai į Šiaulių muges atvyksta treti metai ir pirkėjais nesiskundžia. Spalvingos apyrankės su vardais, karoliai, raktų pakabukai ir kiti papuošalai traukia mažųjų pirkėjų dėmesį.

Mintis gaminti vaikiškus papuošalus iš natūralių medžiagų Laurai kilo, kai dukros buvo mažos. Norėjosi jas papuošti. Greitai pomėgis tapo verslu, o ūgtelėjusios dukros įsitraukė į papuošalų gamybą.

Daugybę pintų krepšių, krepšelių, padėklų, skrynių, komodų, kitų baldų bulvare išrikiavo kauniškis Edmundas Stankevičius. 26-us metus į Šiaulius su savo darbais atvykstantis meistras pastebėjo, kad prekeivių kasmet vis daugėja. Jeigu prieš dvidešimt metų jų būdavo vos pora dešimčių, tai dabar palapinės išsirikiuoja vos ne visu bulvaru.

Ketvirtadienio dieną kaunietis sėkminga prekyba dar negalėjo pasigirti: „Iš pat ryto nupirko svogūninę.“ Pynėjas „derlingesnio“ tikėjosi šeštadienio.

„Kam reikia, tas ir perka. Būna, kad užsako nupinti kažkokį daiktą pagal tam tikrus matmenis“, – sakė E. Stankevičius.

Prie maisto nusidriekė eilės

Žvėrienos, kiaulienos ir jautienos rūkytais bei vytintais gaminiais prekiaujantys panevėžiškiai džiaugėsi sėkmingu startu. Šerno galva papuošta raudona jų palapinė – viena iš tų, prie kurių susidarydavo eilė. Pasak Skirmanto Banaičio, šiauliečiai dažniausiai dairosi žvėrienos, tokių mėsos gaminių, kurių nerasi parduotuvėje ar turguje.

Pirkėjų stovėjo ir prie duonos. Plakatas palapinės gilumoje skelbė, kad tai – natūralaus raugo malkinėje krosnyje kepta duona ir pyragas. Jauni kėdainiškiai Aivaras Stankevičius ir Paulius Kulnickas patys duoną minko, kepa ir pardavinėja. Į Šiaulius atvyksta ketvirti metai.

Atvežė parodyti kilimų

Vilnietis Tomas Urbonas į mugę atvyko su tikslu pristatyti lietuviškus gaminius (vilnonius kilimus, pledus, dizainerių kurtas kėdes), kurie dažniausiai yra eksportuojami į užsienį. T. Urbonas tikino, kad tokių gaminių nepamatysi parduotuvių lentynose.

Kilimai dažniausiai kuriami pagal individualius užsakymus. Dizaineris sukuria piešinį, su užsakovu derina spalvas, tada darbo imasi kilimų rišėjai. Sukurti vieną kvadratinį metrą kilimo užtrunka nuo dviejų iki trijų dienų.

Rankų darbo vilnonis kilimas gali kainuoti nuo tūkstančio iki 20 tūkstančių litų. „Tai priklauso nuo dydžio, nuo rašto sudėtingumo, nuo naudojamų faktūrų“, – aiškino T. Urbonas.

Šiauliuose T. Urbonas išskirtinio dizaino kilimus ir kitus darbus pristato antrą kartą. Sako, kad į muges vykti labiau apsimoka negu į parodas, nes mugėse apsilanko kur kas daugiau žmonių. Visgi daug parduoti nesitiki, pagrindinis tikslas – supažindinti su Lietuvoje gaminama kokybiška produkcija.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PAPUOŠALAI: Medinių vaikiškų papuošalų ir medinių krėslų į Šiaulius atvežė kauniečiai Laura ir Vidmantas Rudokai.

PINTINĖS: Daugybę pintų krepšių ir baldų bulvare išrikiavo kaunietis Edmundas Stankevičius, į Šiaulius atvykstantis jau 26-us metus.

ŽVĖRIENA: Pirkėjus viliojo ryškiai raudona palapinė, papuošta šerno galva, ir rūkytos bei vytintos mėsos kvapas.

DUONA: Kėdainiškiai Aivaras Stankevičius ir Paulius Kulnickas į Šiaulius atvežė Lietuvos kulinariniu paveldu pripažintos naminės natūralaus raugo duonos, keptos malkinėje krosnyje.

KILIMAI: Tomas Urbonas iš Vilniaus į Šiaulius atvežė parodyti lietuviškus rankų darbo kilimus.

MUGĖ: Vakar Šiaulių Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvare prasidėjo tradicinio Lietuvos kaimo muzikantų ir kapelijų festivalio „Ant rubežiaus“ kermošius.