Dešimtmečius rinkta patefonų kolekcija įprasminta muziejuje

V. Leščinskienės nuotr.
Kaimo turizmo sodyboje su vyru Donatu įkūrusi patefonų muziejų Alė Podėnienė sakė, kad gromofonų kolekcionavimas buvo senas vyro hobis. “Džiaugiamės, kad pagaliau seniai austą idėją įgyvendinome“,- sakė muziejaus šeimininkė.
Sustabdyta veikla pandemijos metu kai kuriems smulkaus verslo atstovams išėjo į naudą – biržiečiai Alė ir Donatas Podėnai laisvą laiką išnaudojo savo pomėgiui ir įkūrė patefonų muziejų. Vinkšninių kaime turizmo sodyboje lankytojai gali išvysti daugiau nei šimtą eksponatų, kur kiekvienas iš jų pasakoja savo istoriją...

Išnaudojo laisvalaikį

Šiandien turbūt reto iš mūsų namuose rastume hipnotiškai besisukantį patefoną, kuris, sukdamas vinilinę plokštelę grotų prieš keliasdešimt metų skambėjusias melodijas. Nebent tik kaime, pas senelius, nes praėjusio amžiaus pirmoje pusėje patefonai buvo kone vienintelė priemonė, leidus namuose pasiklausyti mėgiamos muzikos. O dabar – tai jau tik nostalgiškas prisiminimas. Tačiau biržiečiai Alė ir Donatas Podėnai pasistengė šiuos, jau pamirštus praeities reliktus atgaivinti – surinkę daugiau nei 100 eksponatų, verslininkai kaimo turizmo sodyboje įkūrė patefonų muziejų.

Eksponatai slėpėsi palėpėje

Muziejus visai neseniai pradėjo veikti A. Podėnienės kaimo turizmo sodyboje Vinkšninių kaime, Parovėjos seniūnijoje. Sodybą supa upelis, miškas – meniška ir jauki aplinka ne tik asmeninėms šventėms, bet ir pasinėrimui į praeitį. Muziejuje eksponuojama 112 patefonų, pagamintų įvairiose pasaulio šalyse skirtingais metais.

“Pandemijos metu, mūsų, kaip ir daugeliui verslų, buvo sustabdyta veikla. Tad atsiradus daugiau laisvo laiko, nusprendėme susitvarkyti palėpę. Joje radome gausybę patefonų, surinktų per daugelį metų. Taip ir gimė mintis juos ištraukti į dienos šviesą, kad tas ilgus metus trukęs jų rinkimas įgautų prasmę ir būtų gražu ne tik patiems, bet įdomu pamatyti ir kitiems žmonėms“,- „Biržiečių žodžiui“ pasakojo muziejaus šeimininkė Alė.

Vyras kolekcionavo

Pirmasis gramofonas Alės ir Donato namuose atsirado beveik prieš pusšimtį metų.

“Pirmąjį patefoną įsigijome apie 1975-uosius metus, o po to, „užsikrėtėme“ – ėmėme toliau rinkti ir taip kolekcija pildėsi įvairių laikotarpių patefonais“,- prisiminė Alė ir visą garbę priskyrė vyrui Donatui.

“Tai buvo daugiau mano vyro pomėgis, hobis. O kai nusprendėme kolekciją įprasminti, patefonus eksponuojant, vyro kūrybinėse dirbtuvėse užvirė kruopštus darbas. Reikėjo kiekvieną gramofoną peržiūrėti, pataisyti, kad jis vėl grotų. Kai kuriems patefonams atnaujinti pritaikėme šiuolaikinį dizainą ir parinkome tinkamas detales, tad jie gavosi kaip savo rankomis pagaminti eksponatai“,- pasakojo Alė.

Seniausiam eksponatui – beveik šimtas metų

Seniausias patefonų muziejaus eksponatas skaičiuoja 92-uosius metus, jis pagamintas 1930 metais. Pasak Alės, keli patefonai yra padovanoti draugų, kiti atvežti iš užsienio.

“Kiekvienas gramofonas turi savo istoriją, jie pagaminti skirtingais dešimtmečiais įvairiose šalyse. Muziejaus lankytojai, apsilankę pas mus, galės išgirsti kiekvieno iš jų istoriją. Labai smagu, kad įgyvendinome šią seniai austą idėją, gera žiūrėti ir patiems, ir džiugu, kad galėsime kolekciją parodyti ne tik muziejaus lankytojams, bet ir sodyboje poilsiausiantiems svečiams“,- džiaugėsi sodybos šeimininkė. Muziejų šeimininkai įrengė buvusioje salėje, skirtoje pobūviams, tad teko įsirengti naują, kuri būtų skirta tik šventėms.

Erdvė – J. Mekui

Ties patefonų muziejumi jo šeimininkai sakė nesustosiantys. Dar viena mintis – įrengti erdvę skirtą Jonui Mekui.

“Mūsų žiniomis, Jonas Mekas labai mėgo šias apylinkes ir daug laiko praleisdavo prie Rovėjos upės, kuri teka visai šalia sodybos. Žmonėms, kurie nuspręs aplankyti Semeniškių akmenį, bus proga užsukti pas mus į sodybą ir pasiklausyti pasakojimų apie J. Meką. Tą planuojame įgyvendinti artimiausiu metu“,- išsitarė Alė.

 Biržų kultūra Biržuose, Lietuvoje ir pasaulyje.

logo

Susijusios naujienos