Daudžgirių dvaras – (ne)atrasti Biržų lobiai ir nutylėtos netektys

J. Grubinskaitės nuotr.
Daudžgirių dvaras nėra lankytina vieta, nors prieš penkiolika metų dar stovėjo keturios rūmų sienos, o dabar liko tik trys. Parką tvarko ir prižiūri Pabiržės seniūnija.
Biržai – šiauriausias ir vienas iš seniausių Lietuvos miestų, kunigaikščių Radvilų miestas. Biržų rajono lankytinų objektų sąrašas stebina – plotas nesiekia pusantro tūkstančio kvadratinių kilometrų, o jame suskaičiuojama 111 oficialiai lankytinų vietų. Tačiau tai – toli gražu ne visi, dėmesio verti objektai – nutylima apie Daudžgirių dvaro sodybos parką, kuris vertingas istorija, tačiau turistui nematomas.

Dvaro likimą lėmė kortų partija

Apie lankytinus objektus informacijos netrūksta, tačiau kas imsis tyrinėti istorines, visuomenės dar neatrastas vietoves? Pabiržės seniūnijoje netikėtai akis užkliūva už lauko keliuko, kuriuo lengvai neišvažiuosi, todėl tenka paėjėti. Nuojauta kužda, kad ten, tolėliau nuo visų akių, yra kažkas įdomaus ir neatrasto. Neapsirinku – senų medžių alėja, prižiūrėtas, nušienautas takelis, vedantis į kalnelį, kuris slepia šimtmečių istoriją ir... baronams Roppams priklausiusią Daudžgirių dvaro sodybą... Bet apie viską nuo pradžių.

Baronai Roppai – sena Baltijos vokiečių giminė, Kalavijuočių ordino riterio palikuonys. Pirkdami, paveldėdami ir vesdami, baronai Roppai Lietuvoje sukaupė nemažai turtų. Baronai Roppai glaudžiai bendravo su dvarininkais Bistromais, o vienos viešnagės Bistromų dvare metu, Daudžgiriuose, Barono Wilhelmo von de Ropp'o tėvas, Alchilemas von de Ropp'as, sėkmingos kortų partijos metu, išlošė Daudžgirių dvarą. Istoriniai šaltiniai sako, kad po Bistromams nesėkmingai susiklosčiusios kortų partijos, Aleksandras Bistromas nusišovė.

Toliau skaitykite popierinėje arba elektroninėje laikraščio versijoje (PDF). Užsakyti galite http://www.birzietis.com