
Naujausios
Traukiniu, lėktuvu, autobusu
Trečiadienio rytą pagrindine Vytauto gatve žingsniavo moteris. Į Biržus Lena Pavlova atvyko net iš Voronežo. 2 tūkstančius 100 kilometrų. Iš Voronežo į Maskvą 16 valandų ji važiavo traukiniu. Iš Maskvos į Rygą skrido lėktuvu. Rygos autobusų stotyje sėdo į tiesioginį maršrutinį autobusą ir pasiekė Biržus. Lena Pavlova skubėjo aplankyti savo brolio Aleksandro Petrenko kapo. Paskutinį kartą su broliu jie matėsi 2001 metais. Aleksandras svečiavosi Voroneže.
– Mane visi atkalbinėjo nuo šios kelionės. Sakė: niekas su manimi nebendraus, manęs nesupras, nepadės. Bet nepatikėjau ir nepraradau paskutinės vilties. Išlipusi Biržų autobusų stotyje pagalvojau: jeigu įveikiau 2 tūkstančius 100 kilometrų, tai likusį kelią iki brolio, kad ir pėstute. Žinojau: kapą rasiu, – "Biržiečių žodžiui" kalbėjo Lena.
Jos atmintyje buvo įstrigęs vienintelis vietovardis: "Pabiržė". Pasak Lenos, jau amžiną atilsį motina vis kartojusi: "Pabiržė, Pabiržė..." Lena buvo įsitikinusi: brolis Aleksandras gyveno Pabiržėje.
– Rytą Biržuose žmonių sutikau mažai. Vien jaunimas. Jauni, maniau, rusiškai nebesupranta, neužkalbinau. Pasiklioviau vien savo nuojauta. Nuojauta atvedė į Policijos komisariatą. Pareigūnai mane sutiko geranoriškai. Išklausė ir patarė kreiptis į Biržų rajono savivaldybę. Savivaldybės tarnautojai mane apsupo savo nuoširdžiu dėmesiu ir pradėjom paiešką. Kalbėjau su jais rusiškai, latviškai, labai nedrąsiai, bet bandžiau įterpti ir lietuviškų žodžių, – pasakoja Lena Pavlova.
Paieškos vyko sėkmingai. Kaip vėliau paaiškėjo, mero patarėja Janina Bagdonienė paskambino į Pabiržės seniūniją. Šios seniūnijos darbuotojos labai greitai išsiaiškino, kur gyvena Lenos mirusio brolio Aleksandro žmona Nijolė Petrenko.
Į Kirdonis
Lena Pavlova į Kirdonis iš Biržų autobusų stoties išvyko maršrutiniu autobusu. Autobusų stotelės ir kaimo pavadinimas jai buvo užrašytas ant lapelio. Keleivė buvo rami: kurioje stotelėje išlipti, primins paslaugus autobuso vairuotojas.
Lenos brolienė Nijolė, sulaukusi Biržų rajono savivaldybės mero patarėjos Janinos Bagdonienės skambučio apie būsimą netikėtą giminaitės vizitą, irgi skubėjo į autobusų stotelę viešnios pasitikti.
– Į mero patarėjos Bagdonienės skambutį pirmą kartą neatsiliepiau. Jau buvau susiruošusi išvykti kitur. Antrą sykį suskambus telefonui išgirdusi tokią žinią netekau žado. Apsipyliau ašaromis ir negalėjau pratarti nė žodžio. Užvaldė emocijos. O Lena – šaunuolė! Lietuvių kalbos nepamiršusi. Pradėjome bendrauti, ji įsidrąsino ir jau kalba lietuviškai. Nežinojau priežasties dėl ko staiga nutrūko mūsų ryšiai. Jokios žinios po mano vyro Aleksandro mirties iš jos. Pagalvojau: Aleksandro nebėra, kam aš jiems reikalinga? – savo abejonėmis dalinosi Lenos brolienė Nijolė.
Po 40 metų
Lena ir Nijolė buvo nesimačiusios beveik 40 metų. Nuo Nijolės ir Aleksandro vestuvių. Vestuves atšoko Nijolės gimtinėje, Pačeriaukštės seniūnijoje, Smilgiuose. Iš Smilgių Aleksandras su žmona ir dukra Vaida į Kirdonis atsikraustė 1996 metais. Aleksandras mirė 2015 metais, sulaukęs 47 metų. Jį pakirto širdies infarktas.
– Apie brolio mirtį gavau žinią, bet sugedo mobilusis telefonas, dingo visi numeriai ir visi kontaktai. Labai dažnai pagalvodavau. Kol gyvensiu, tol būsiu dėkinga žmonėms, padėjusiems rasti kelią iki brolio namų ir jo amžino poilsio vietos, – kalbėjo Lena.
Iš Kirdonių Lena su broliene skubėjo į Smilgių kapinaites prie Aleksandro kapo.
Likimo vingiai
– Toli nuo Biržų mus nubloškė likimas. Mūsų močiutė Ana Svatova gyveno Astrave. Augau pas savo močiutę Astrave iki 8 metų. Paskui mane tėvai išsivežė į Rygą, kur gyveno. Aleksandras gimė Rygoje. Jis 8 metais už mane jaunesnis. Aš jį auginau. Mes atvažiuodavome į Astravą pas savo močiutę. Aleksandras Biržų krašte ir liko. Įsižiūrėjo Nijolę. Visam gyvenimui. O aš Rygoje sutikau savo meilę Sašą. Sašos gimtinė buvo Voronežas. Kai keitėsi santvarka, Saša mane ir išsivežė į Voronežą. Vėliau pas mus ir tėvai iš Rygos atsikraustė. Tėvelis mirė pirmas, o motiną palaidojome prieš 4 metus, – pasakojo Lena.
Ir tikino: kūnas ten, bet širdis tai čia, Lietuvoje. Visą gyvenimą prieš miegą sumerkiant akis raibuliuoja Širvėnos ežero bangos, plaukia valtys, Astravo vaizdai...
– Ačiū, kad Rusija, Voronežas, priėmė, bet man Rusija netapo gimtine. Žmonės čia nekalti, bet aš tarp jų jaučiuosi svetima, nesuprasta, ne tokia, kaip jie, – neslepia Lena. Ir tęsia – Nė vienas manęs nesuprato ir niekas nepalaikė net tada, kai susiruošiau į Lietuvą prie brolio Aleksandro kapo, – guodėsi Lena.
Lenos brolienė, kirdonietė Nijolė Petrenko prisiminė savo ir Aleksandro meilės istoriją. Nijolė dirbo Biržų gastronome "Eglutė". Aleksandras svečiuodamasis pas močiutę Astrave užbėgdavo į šią parduotuvę. Aleksandro vaikystės draugės Tatjana ir Marina buvo Nijolės pažįstamos...
– Aleksandras mane merginti pradėjo dar prieš kariuomenę. Negalvojau, kad taip rimtai. Atitarnavęs kariuomenėje grįžo tiesiai pas mane. Mano tėveliai gyveno Smilgiuose. Smilgiuose po kiek laiko jie mums ir vestuves iškėlė, – prisimena Nijolė.
Prie kapo
Smilgių kapinaičių varteliai atverti. Tarsi tolimos viešnios Lenos lauktų. Sunkūs tie netekties žingsniai.
Aleksandras ilsisi šalia Nijolės amžiną atilsį tėvelių Stapulionių. Į tą pačią kapavietę prie tėvelių jau grįžęs ir vienas Nijolės brolių.
Malda pro ašaras. Seseriai Lenai uždėjus ranką ant brolio Aleksandro paminklo, pro debesis išslysta ir skaisčiai nušvinta saulė. Lena į skepetaitę semia saujelę žemės, uždega žibintėlį, guldo baltas rožes ir apkabina Nijolę. Dėkoja jai už skoningai prižiūrimą kapavietę.
– Gražioje vietoje brolis ilsisi. Tą bažnytėlę aš nuo jūsų vestuvių dar prisimenu, o daugiau viskas pasikeitę... Man atrodo, kad ten, anapus, mūsų Aleksandras irgi laimingas, – ištaria Lena Pavlova atsisveikinant dar kartą nužvelgdama Smilgių kapinaites. Savo delne ji vis dar šildo skepetaitę su žemės sauja.
Tos pačios akys verkia, tos pačios juokiasi. Lena pastebi: ji irgi turi tokią pat striukę, kaip Nijolės. Ruošdamasi į kelionę norėjo ją apsirengti, bet persigalvojo: bus kelionėje per šilta...
– Aš savo striukę pirkau Panevėžyje, – sako Nijolė.
– O aš – Maskvoje, – prisimena Lena. Ir dar pasiteirauja: kur Biržuose rasti Tabakino dešros ir Aukštaičių duonos?
Kelionė atgal į Kirdonis, į Aleksandro namus. Jau be Aleksandro. Ir Lenos dukterėčia, Nijolės bei Aleksandro dukra Vaidutė, jau užaugusi. Gyvena Islandijoje. Nijolė Vaidutei spėjo pranešti žinią: sulaukė brangios viešnios, svainės iš Voronežo...
Lena išlipa iš automobilio ir tik dabar garsiai perskaito gyvenvietės gatvės pavadinimą: Laisvės gatvė...
Lena Pavlova Laisvės gatvėje viešėjo labai trumpai. Tik pusę paros. Kitą rytą Nijolė savo svainę jau lydėjo į Biržus, į turgų, į Astravą. Iš Astravo – į Biržų autobusų stotį. Autobusu, lėktuvu, traukiniu Lena Pavlova sugrįžo į Voronežą.