Biržų vaikus animacijos mokė žanro grandai

Felikso Grunskio nuotr.
Kūrybinių animacijos dirbtuvių iniciatoriai: Deimantė Vilčinskaitė, Ilja Bereznickas, Meinardas Valkevičius, Lijana Judickaitė
Biržuose vyko unikali animacijos stovykla, kurioje mažuosius su animacija supažindino ne bet kas, o čia atvykę meistrai Ilja Bereznickas ir Meinardas Valkevičius. Šį unikalų projektą iniciavo „Portfolio“ galerijos direktorė biržietė Lijana Judickaitė ir vilnietė Deimantė, o parėmė – Biržų miesto savivaldybė.

D. Vilčinskaitė kelerius metus koordinavo tarptautinį kino festivalį „Baltijos banga“, kartu su animatoriais Ilja Bereznicku ir Meinardu Valkevičiumi koordinavo animacijos mokyklėlę Nidoje. Šiemet animacijos meno jie atvyko pamokyti jaunuosius biržiečius.

Net tie, kurie mažai pažįstami su animacijos menu, turbūt prisimena garsų kūrinį „Baubas“, kurio autorius I. Bereznickas žinomas Lietuvoje ir pasaulyje. I. Bereznicko darbai yra ne kartą pelnę prestižinius apdovanojimus tarptautiniuose kino festivaliuose, knygų iliustracijų bei karikatūrų bienalėse Lietuvoje ir užsienyje. Dėstydamas Vilniaus dailės akademijoje, fotografijos ir medijos meno katedroje, docentas I. Bereznickas išaugino ne vieną talentingų jaunų animacijos kūrėjų kartą. 2014 metais I. Bereznicko darbai buvo įvertinti ordinu „Už nuopelnus Lietuvai“, o 2015 m. „Fredrikstad animation festival“ Norvegijoje jis buvo apdovanotas „Auksiniu Gunaru“ už viso gyvenimo pasiekimus. I. Bereznicko filmografijoje yra daugiau kaip 20 animacinių filmų. Jis dirbo animacinių filmų režisieriumi ir animatoriumi Izraelio, Norvegijos bei JAV kino studijose. Lietuvos bei užsienio leidyklos (Lenkijoje, Izraelyje, JAV) išleido apie 30 jo iliustruotų knygų vaikams. Daugiau kaip 2000 jo iliustracijų ir karikatūrų buvo publikuotos įvairiuose Lietuvos ir užsienio žurnaluose bei laikraščiuose.

Režisierius, animatorius M. Valkevičius, I. Bereznicko mokinys ir pasekėjas savo darbais irgi jau garsėja pasaulyje. Už animacinius filmus yra pelnęs tarptautinių apdovanojimų. M. Valkevičius yra bendrovės „MeinArt“ direktorius, buvo kūrybinių dirbtuvių vadovas. „Norėjome vaikams parodyti, jog išmaniaisiais telefonais galima ne tik naršyti internete, bet telefonus įmanoma ir reikia naudoti prasmingai kūrybai“, – „Biržiečių žodžiui“ sakė M. Valkevičius.

Į kūrybinius užsiėmimus Portfolio galerijoje buvo pakviesti Biržuose ir apylinkėse atostogaujančius vaikai ir jaunimas. Į kūrybinį procesą buvo įtraukti net tėveliai ir seneliai. Dirbtuvėse vaikai susipažino su įstabiu animacijos pasauliu, įvairiomis jos technikomis, kūrybiniu procesu. Visi kartu žaidė, piešė ir mokėsi kurti animacinius filmukus. Kūrybinių dirbtuvių mokytojai supažindino su naujosiomis animacijos technologijomis. Kaip fotografuoti, filmuoti ir sukurti filmus išmaniaisiais telefonais. Tad kiekvienas dalyvis buvo ne tik filmo stebėtojas, bet ir jo kūrėjas. Kūrybinėse dirbtuvėse dalyvavo apie keturiasdešimt vaikų. Buvo sukurti 49 animaciniai filmai. Įvyko šių filmų peržiūra. Jaunieji kūrėjai buvo apdovanoti diplomais, rėmėjų dovanomis.

„Pamatėme, kad vaikai turi puikią fantaziją, kuria stebina net suaugusius“, – apibendrindamas kūrybinių dirbtuvių veiklą sakė M. Valkevičius.

„Svarbu, kad vaikystės fantazijų, kai suaugsite, nepamirštumėte, kad jus gyvenime lydėtų kūrybinė ugnis“, – jauniesiems filmų kūrėjams linkėjo I. Bereznickas.