Naujausios
Draugystės paieškos
Šiltas Alytės Urbonienės akių žvilgsnis, šypsena glosto ne tik žmogų. Ji gyvūnėlius mylėjusi nuo mažens. Bet dirbusi pašte ir negalėjusi skirti daug laiko augintiniams.
– Kai tik išėjau į pensiją, nusprendžiau: pasidovanosiu sau šuniuką. Jis mane kiekvieną dieną išves į lauką pasivaikščioti, neužsisėdėsiu namie. Šuniuką įsigijau. Labai mielą, bet smalsų. Smalsumas jį ir pražudė. Žuvo, – pasiguodžia Alytė.
Žuvusio šunelio vietą užpildė pamestinukas keturkojis. Jis buvo vieno daugiabučio šeimos vaikų užgaida. Greit visiems pabodo ir atsidūrė už durų. Cypė koridoriuje dieną, naktį. Alytei pagailo ir parsinešė šuniuką Margį į kambarį. Susidraugavo. Bet Margis kibino kates. Todėl jis buvo iškraustytas į kolektyvinį sodą.
Tarp žydinčių gėlių
Pirmiausia Alytė ir kviečia į kolektyvinį sodą. Kolektyviniame sode Alytės sūnus Marius beglobiams šuneliams surentė vasarnamį. Vasarnamis tarp žydinčių gėlių. Kai atšals orai, šuneliai kelsis į šiltesnę pastogę.
– Mano kariuomenė. Pasirodykit, pasirodykit, – džiugiai rankomis skėsteli Alytė. Jos augintiniai glaudžia nosytes, vizgina uodegytes. Vienas beuodegis. Antras šlubčioja. Trečias – be kojelės.
– Mano seneliukai. Doriukas iš Pasvaliečių, Rudutė iš Paskratiškių. Merfis iš bendrabučio. Senų jau niekas nebeims. Nors Rudutė dar buvo suradusi naują šeimininkę, bet ši persigalvojo ir sugrąžino ją vėl atgal. Atseit, neloja. Rudutė paniurusi. O mano naujokai – jaunučiai. Iškeliaus, neužsibus. Mano spirgiukai žvirbliukai, – meiliai kalbina Alytė mažiulius šuniukus. Vienas atsiradęs prieš savaitę, dar bevardis. Jo draugas Lėpsis rastas Juostaviečių kelyje prieš dvi savaites, – pasakoja Alytė.
Naujakuriai šuneliai išvydę šeimininkę pradeda išdykauti. Skraido pūkai ir maišo skutai. Naujokai senolius erzina. Lėpsis susipranta ir kad pradės atgailauti, meilintis.
Komplimentai Andželikai
– Jeigu žmogus geros širdies ir apkelia. Žmonės skambina merui, Andželikai, man... Važiuokit, gaudykit, kur norite ten dėkite. Veža man ir kitiems savanoriams. Pas mane nelaimėlių stotelė. Būna, kad šuneliai nutrūksta, paklysta. Pas mane buvo patekę du pabėgėliai keturkojai nuo Parovėjos. Atsirado jų šeimininkai. Kaip jie džiaugėsi, kad augintiniai atsirado, – prisimena Alytė.
Ji dėkinga: "Mažas draugas" vadovė Andželika rūpinasi gyvūnėlių sveikata, reklama. Specialiame tinklalapyje viešinamos jų nuotraukos, istorijos, ieškoma šeimininkų.
– Dažnas įsivaizduoja tokią augintinio kasdienybę: šuo pririštas lauke prie būdos. Jis turi būti sargus, viską pastebėti, loti. Kartais šuneliai būna skriaudžiami, mušami. Jie slepiasi net nuo paties šeimininko. Atvyksta mūsų Andželika, šuo ją pirmą kartą mato, bet nesislepia, pats atbėga. Šunys atsimena skriaudas. Vieną kartą buvęs šeimininkas norėjo savo augintinį paglostyti ir šuo jam įkando, – prisimena Alytė Urbonienė.
Pasak Alytės, kai kurie žmonės gal ir turi gerą širdį, bet neįstengia gyvūnais pasirūpinti, neišdrįsta ieškoti pagalbos. Štai visai neseniai viename kaime viena moteris laikė 14 šunų. Problema – kaip tiek šunų išmaitinti? Moteris pirkdama šunims maistą net prasiskolino. Glaudė kaip išmanė. Pasakojo: gyvena prie kapinaičių. kaip tik žmonės važiuoja į kapinaites taip ir atveža, palieka jai: ar šuniukų vadą, ar besilaukiančią kalytę... Kelis šuniukus Andželika iš moters paėmė, kitiems paliko maisto. Žadėjo užsukti, pasidomėti kaip sekasi. Andželika, pasak Alytės, randa laiko sužiūrėti ir kaip augintiniams pas naujuosius šeimininkus sekasi. Jeigu augintinis ne mylimas, skriaudžiamas jis vėl paimamas ir jam ieškoma naujų globėjų.
Iš kolektyvinio sodo mus išlydi katinas Aliukas. Aliukas prieš trejus metus rastas leisgyvis konteineryje. Išgydytas. Rubuilis. Bet vienišius. Jis niekaip nepritampa aštuonių kačių draugijoje daugiabučio bute ir veržiasi pro duris į lauką pas šunis į kolektyvinį sodą.
Kačių darželyje
Alytė Urbonienė gyvena keturių kambarių bute. Vienas kambarys užleistas katėms. Savotiškas kačių darželis.Jų aštuonios. Neįtikėtina, bet čia pavyzdinga tvarka. Jokio kačių kvapo. Katims keliose dėžutėse – tualetai. Bet gudruolės visuomet pasirenka tą dėžutę, kurioje švaresnis kraikas. Katėms – miegamieji, karstinės, žaislai... Alytė su augintinėmis bendrauja. kai ji žiūri televizorių, jos sėdi ant jos kelių, glaudžiasi prie kojų. Aštuonios katės sutaria. Vienas katinas – naujokas. Miestietis, bet laukinukas, sugautas gaudykle. Vis dar neatsigauna po patirto streso. Slepias po vonia. Naktį išslenka pavalgyti, atlikti į dėžutę savo reikalų.
Paskui Alytę sekioja mažas kačiukas. Smilga. Smilgos broliukas Dūmelis iškeliavo į Biržus, o Tigriukas rado šeimininkus Vilniuje.
– Atsirado pas mane našlaitėliai rugsėjo 3 dieną. Iš kaimo. Moteris atėjo į ganyklą melžti karvės ir rado tris mažus kačiukėlius. Skambina ir siūlo: "Atvešime tau tris katukus". Klausiu jos: "Ko patys nelaikote?" O ji man: "Kur dėti? Išmesti?" Vežkite, - sakau – prisimena Alytė. Ir stebisi: ar toks mažas, švelnus padarėlis nusipelnė smurto?..
Pas Alytę beglobius gyvūnus velka ne tik suaugusieji, bet ir vaikai. Kai Alytė pasiūlo vaikams gal ir jie galėtų priglausti katinuką, šie atšauna: "Ne, mamytė liepė nešti pas jus..."
Alytės viena draugė labai nemėgo kačių. Bet Alytė jai vieną katytę padovanojo ir moteris savo augintinę labai pamilo. Kai abi moterys susitinka visa kalba apie kates tik ir sukasi.
Keliai
Alytės Urbonienės priglaustos beglobės katės suranda namus Lietuvoje. Tik viena katytė iškeliavusi į Daniją.
Gyvūnų globėja turi savo augintinių nuotraukų albumėlį, registruoja kur jos augintiniai išvyksta. Alytė sutinka: skirtis sunku.
– Net 25 šunelius išleidau į Suomiją. Suomiai – išsigelbėjimas. Jie kilniaširdžiai. Surado vietos ir kiemsargiams iš Lietuvos. Nesvarbu, senas jis ar jaunas, sveikas ar ligotas. Kiemsargis jiems bičiulis, kartu su šeimininku miegantis lovoje. Šuneliai apgaubti meile, rūpesčiu, – tikina Alytė.
Alytė pasakoja: beglobių gyvūnų gelbėtoja Andželika Jaškuvienė kelionei į Suomiją ruošia šuniukus jau kelerius metus. Kai suomių šeima išsirenka šuniuką, jis skiepijamas, čipuojamas, sterilizuojamas, kruopščiai tikrinama sveikata ir t. t. Pasiruošimas trunka kelis mėnesius. Suomiai organizuoja ir susitikimus su buvusiais gyvūnų globėjais. Į viešnagę buvo nuvykusi ir Alytė. Keturkojai augintiniai ją atpažino, skubėjo pasitikti...
Savanorė dalinasi viešnagės vaizdais. Ši kankinė kalytė, kuriai biržietis šeimininkas viela buvo sužalojęs letenėlę, kad nepavargtų kojytė avi specialų batuką. Kad nesušlaptų kailis ir nežvarbtų per lietų, šuneliai dėvi specialius marškinėlius.
– Suomiai veisia grynaveislius šunis, juos dresuoja. Mūsų kiemsargiukai sekiodami jiems iš paskos irgi išmoksta įvairiausių gudrybių. Pavyzdžiui, varguolis Reksas, kuris Biržų krašte šeimininkų buvo užguitas lankė specialius kursus ir dabar jau tikriausiai tarnyboje – ieško paklydusių žmonių. Rekso gabumai atsiskleidė tik emigravus į Suomiją, – pastebi Alytė.
Gražių pavyzdžių pasitaiko ir Lietuvoje. Savanoriai tokias retas, įsimintinas akimirkas vadina stebuklais. Kol kas dažnas lietuvis rinkdamasis sau augintinį kelia jam sąlygą: kad augintinis būtų gražus.