Biržų dziudistai atsisako juodų diržų

F. Grunskio nuotr.
A. Kuprevičius teigia, kad federacijos biurokratai biržiečius visada stumdavo į paraštes.
Pastaruosius du metus Lietuvos dziudo imtynių federacijoje vyksta kova ne ant tatamio, o stengiantis nuversti Lietuvos dziudo federaciijos Prezidentą Vigmantą Sinkevičių. Tai plačiai nušviečiama viešojoje erdvėje. Per šalį nusiritusi juodų diržų atsisakymo banga neaplenkė ir Biržų, kurių kovotojai taip pat įsijungė į viešą protesto akciją.

Dauguma garsiausių sportininkų paskelbė boikotą ir nedalyvauja Lietuvos dziudo federacijos organizuojamose varžybose be įvairiomis protesto formomis bando pakeisti sporto organizacijos vadovybę. Pasak protestuojančių, Lietuvos dziudo federacijoje klesti neteisingas sportininkų reitingavimas, kuris remiasi ne atletų pergalėmis, o lojalumu sporto organizacijos vadovams, kurie galimai įkūrė eilę fiktyvių dziudo klubų, kad prastumtų savus sportininkus į pirmas eiles. Taigi daugumai kitų neužtenka būti geriausiais Lietuvoje, kad jiems būtų suteikta galimybė atstovauti savo šalį Europos, pasaulio čempionatuose ar kitose tarptautinėse varžybose. Sportininkai rūšiuojami į „savus ir svetimus“. Praėjusią savaitę tokio žeminimo neapsikentę imtynių pasaulio atstovai, masiškai pradėjo atsisakinėti jiems prakaitu ir krauju uždirbtų bei Lietuvos dziudo federacijos suteiktų juodųjų diržų. Tai padarė daugiau nei 40 garsių šios sporto šakos atstovų.

„Aš, Radvilas Matukas, daugkartinis Lietuvos dziudo čempionas, protestuodamas prieš sportininkų persekiojimą Lietuvos dziudo federacijoje, grąžinu jiems savo juodą diržą“, – praėjusį trečiadienį socialinių tinklų paskyroje parašė sportininkas Radvilas Matukas. Ši jo žinutė sulaukė daugybės komentarų, buvo pasidalinta daugiau nei 60 kartų ir sukėlė tikrą laviną. Vienas po kito tiek patyrę ar net karjeras baigę dziudo imtynininkai, tiek jauni ir karjeras tik pradedantys perspektyvūs atletai pasekė kolegos pėdomis. Pasak portalo LRT.LT, savo juodus diržus federacijai atidavė opozicinės organizacijos Nacionalinės dziudo asociacijos (NDA) prezidentas, pasaulio ir Europos čempionatų prizininkas Marius Paškevičius, tiek tokie žinomi atletai kaip Andrejus Klokovas. Miglė Julija Dudėnaitė, Kęstutis Vitkauskas ir kiti.

„Mes taip parodome nepasitenkinimą. Mums rodoma visiška nepagarba iš šios organizacijos, jos duodamas juodas diržas visiškai nieko nereiškia – ir tas atidavimas tai įrodo. Kai atiduodi tiek pastangų, tiek visko aukoji, o tai yra visiškai nevertinama, nepalaikoma, o dar tau trukdoma toliau tęsti veiklą, sportuoti, siekti rezultatų. Tai demotyvuoja“, – apie sprendimą atsisveikinti su juodu diržu LRT.lt sakė A. Klokovas. M. J. Dudėnaitė teigė, kad sportininkams tiesiog atsibodo federacijos savivalė ir visiška nepagarba sportininkams ir jų darbui.

Biržų dziudo mokykla nuo seno yra viena stipriausių Lietuvoje, todėl šis protestas neaplenkė ir mūsų rajono. Pirmieji savo juodų diržų atsisakė daugkartiniai Lietuvos dziudo čempionai Ovidijus Varnas ir Mindaugas Simėnas. Prie jų prisijungė ir diržą padėjo čempionų treneris Alfredas Kuprevičius.

A. Kuprevičius kviečia atsistatydinti federacijos prezidentą

Juodojo dziudo diržo 4 Dano savininkas Alfredas Kuprevičius, atsisakydamas savo titulų socialiniame tinkle „Facebook“, viešai kreipėsi į Federacijos prezidentą ir dar kartą paragino jį atsistatydinti. „Daugiau nei keturis dešimtmečius atidaviau Dziudo sportui. Biržų kaimelis trenerių ir sportininkų dėka tapo tikru elitiniu Šiaurės Lietuvos dziudo bastionu. Neslėpsiu, visada reikėjo būti aukštesniems dviems galvomis, kad biržiečiai, nors ir būdami Lietuvos čempionais, turėtų galimybę atstovauti Lietuvą pasaulio ir Europos čempionatuose. Federacijos biurokratai visada mus stumdavo į paraštes. Gal būtent todėl, mes pirmieji ir lipome ant Europos ir Pasaulio čempionatų pjedestalo. Grūdinamas plienas tampa tvirtesnis. Būsiu atviras, su V.Sinkevičiaus atėjimu federacija pakilo į kitą ( vakarietišką) lygį, tačiau šiandien negaliu likti nuošalyje ir tiesiog tyliai stebėti mūsų mylimo sporto nuopolį. Ne „juodi diržai“ , o juos dėvinčios asmenybės yra mūsų dziudo imtynių turtas. Dedu savo juodą diržą (4 danas) šalia savo vaikų – Mindaugo Simėno ir Ovidijaus Varno juodų diržų. Vygma, ačiū Tau už viską, ką padarei, bet progresas turi tęstis. Jei tau iš tikrųjų, kada nors rūpėjo dziudo – turi puikią galimybę tai įrodyti. Nusilenkiu, Alfredas“, – savo paskyroje socialiniuose tinkluose parašė nusipelnęs dziudo treneris Alfredas Kuprevičius.

Prieš apie tai, jog atsisako juodojo diržo, paskelbė jo auklėtinis Mindaugas Simėnas: “Man liūdna žiūrėti ir klausytis, kas vyksta su mūsų dziudo sportu... Todėl aš taip pat atsisakau savo 2 dano... Tegul tie dziudo federacijos veikėjai paspringsta su savo Danais… Tas Danų dalinimas Lietuvoje visada man kėlė juoką…“.

„Prisijungiu prie žmonių, kuriuos be galo gerbiu, jais tikiu. Žmonių, kuriuos laikau savo antrąja šeima. Dziudo šeima.

Dziudo sportu gyvenau, kvėpavau daugiau nei 20 metų ir tai užėmė pačią svarbiausią vietą mano gyvenime. Pamenu, kai buvau vaikas, visada jausdavau didžiulę pagarbą ir žavėdavausi tais sportininkais, kurie ryšėdavo juodą diržą. Kiekvienas iš jų man buvo autoritetu. Man tai buvo viena iš didžiausių gyvenimo svajonių. Puikiai atsimenu tą emociją, džiaugsmą, laimę, kai gavau teisę užsirišti juodą diržą. Nors pastaruosius keletą metų varžybose nedalyvauju, visada stengiuosi būti šalia ir nepalikti šio nuostabaus sporto. Gaila ir kartu pikta matyti, kad sportininkai, kurie iškovoję Lietuvos čempiono titulą, nėra įtraukiami į rinktinės sąrašus ir piktybiškai neregistruojami atstovauti savo šaliai Europos ar Pasaulio čempionatuose. Šie žmonės tuo gyvena, treniruotėse atiduoda visą save, nepaisant savo laiko, sveikatos ir šio sunkaus sporto keliamos rizikos. Visos jų pastangos yra nubraukiamos. Taip negali būti. Atsisakau teisės juosėti Lietuvos Dziudo Federacijos suteiktą juodą diržą“, – socialiniuose tinkluose parašė kitas biržietis Ovidijus Varnas, dabar gyvenantis Kaune.

Federacijos prezidentas: “Sportininkai vaikosi vienadienio populiarumo”

Į „Biržiečio žodžio“ siųstus klausimus apie konfliktą su sportininkais ir jo priežastis Lietuvos dziudo federacijos prezidentas Vigmantas Sinkevičius neatsakė. Praėjusią savaitę, komentuodamas įvykius portalui LRT.LT, jis apkaltino sportininkus menkinant dziudo vardą. „Visas ažiotažas yra keliamas tik socialiniuose tinkluose. Mūsų nuomone, šitaip besielgdami sportininkai žemina dziudo sporto vardą, sumenkina dziudo moralės kodeksą, vaikydamiesi vienadienio populiarumo. Norėtume atkreipti dėmesį, kad dauguma atsisakančiųjų jau seniai dziudo karjerą baigę sportininkai. Tai, žinoma, jų asmeninis reikalas, nors diržas yra iškovojamas jų pačių prakaitu, sunkiu darbu ant tatamio. Šiai dienai Lietuvos dziudo federacijos DAN KYU komisija nėra gavusi nei vieno oficialaus kreipimosi anuliuoti suteiktus DAN‘us. Diržo spalva ir DAN yra labiau simbolis pabrėžiantis sportininko ar trenerio meistriškumo lygį ar nuopelnus dziudo sportui“, – praėjusios savaitės atletų „akciją“ vertino V. Sinkevičius. Anot jo, į tarptautines varžybas nevažiuoja tie sportininkai, kurie neatitinka federacijos nustatytų kriterijų ir visų taisyklių. „Rinktinės yra sudaromos vadovaujantis „Lietuvos dziudo federacijos visų amžiaus grupių nacionalinių dziudo rinktinių sudarymo ir dalyvavimo Europos bei Pasaulio čempionatuose kriterijais“, – LRT.LT rašė V. Sinkevičius.