Baudos už automobilių statymą žaliojoje zonoje kaitina aistras

Gra­ži­nos DA­GY­TĖS nuo­tr.
Au­to­mo­bi­liams rei­ka­lin­gų sto­vė­ji­mo vie­tų stin­ga ir Gim­na­zi­jos gat­vė­je.
Bir­žų ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė­je įvy­ko ra­jo­no val­džios su­si­ti­ki­mas su Gim­na­zi­jos ir Res­pub­li­kos gat­vių dau­gia­bu­čių na­mų pir­mi­nin­kais. Su­si­tik­ti pa­ska­ti­no dau­gia­bu­čių gy­ven­to­jų emo­ci­jas įkai­ti­nęs da­ly­kas – pa­skir­tos bau­dos už au­to­mo­bi­lių sta­ty­mą ant ža­lio­sios ve­jos bei va­di­na­mų­jų ša­li­gat­vių (žmo­nės tei­ra­vo­si, ar ša­li­gat­vis yra ten, kur nė­ra gat­vės).

Praė­ju­sį ant­ra­die­nį į su­si­ti­ki­mą sa­vi­val­dy­bė­je atė­jo ra­jo­no me­ras Vy­tas Ja­rec­kas, Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius Vi­das Ei­du­kas, me­ro pa­ta­rė­ja Ja­ni­na Bag­do­nie­nė bei Vie­šo­sios tvar­kos, Sta­ty­bos ir inf­rast­ruk­tū­ros, Ar­chi­tek­tū­ros ir ur­ba­nis­ti­kos sky­rių ve­dė­jai ar spe­cia­lis­tai. Su­si­rin­ki­me da­ly­va­vo ir Bir­žų mies­to se­niū­nė Kris­ti­na Un­dzė­nie­nė ir, ži­no­ma, Gim­na­zi­jos gat­vės 5-ojo, 7-ojo, 9-ojo ir Res­pub­li­kos gat­vės 58-ojo bei 62-ojo na­mų bend­ri­jų pir­mi­nin­kai. Su­si­rin­ku­sie­siems rū­pė­jo vie­nas opus klau­si­mas – kaip to­liau bus tvar­ko­ma bend­ra na­mų te­ri­to­ri­ja, kad ji bū­tų gra­ži, pa­to­gi, sau­gi, tvar­kin­ga, kad jo­je vie­tą ras­tų ir vai­kų žai­di­mų aikš­te­lės, ir sen­jo­rų suo­le­liai, ir šian­dien vi­siems bū­ti­ni au­to­mo­bi­liai. Ta­čiau svar­biau­sias, gyv­ne­to­jų emi­ci­jas įkai­ti­nęs da­ly­kas – bau­dos už au­to­mo­bi­lių sta­ty­mą ant ža­lio­sios ve­jos bei va­di­na­mų­jų ša­li­gat­vių (žmo­nės tei­ra­vo­si, ar ša­li­gat­vis yra ten, kur nė­ra gat­vės).

Pa­si­pik­ti­ni­mas įsi­lieps­no­jo ta­da, kai Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos Vie­šo­sios tvar­kos sky­rius su­lau­kė skun­dų dėl au­to­mo­bi­lių sta­ty­mo ža­lio­jo­je zo­no­je, pa­gal ku­riuos bu­vo nu­baus­ta ke­le­tas gy­ven­to­jų. Gy­ven­to­jai įta­ri­nė­jo, jog skun­dus ra­šė kai­my­nys­tė­je gy­ve­nan­tys žmo­nės.

Pen­kių na­mų gy­ven­to­jai tu­ri vie­ną skly­pą, skir­tą sto­vė­ti au­to­mo­bi­liams. Tais lai­kais, kai bu­vo pa­sta­ty­ti dau­gia­bu­čiai, to­kios ne­di­de­lės aikš­te­lės, ko­kią bu­vo nu­ma­tę pro­jek­tuo­to­jai, pa­ka­ko, nes žmo­nės tiek daug ma­ši­nų ne­tu­rė­jo. Da­bar ki­ti lai­kai, ki­ti po­rei­kiai. Daž­nai vie­nos šei­mos na­riai tu­ri po­rą au­to­mo­bi­lių. Vie­no dau­gia­bu­čio gy­ven­to­jams pri­klau­so dau­giau nei dvi­de­šimt trans­por­to prie­mo­nių. Va­ka­re, grį­žę iš dar­bų, gy­ven­to­jai juos su­sta­to ten, kur tik ran­da vie­tos.

Su­si­rin­ki­mo die­ną mi­nė­tų dau­gia­bu­čių kie­me ma­ši­nos ir­gi sto­vė­jo ir ant pie­ve­lių, ir ant ša­li­gat­vių. Kai kur iš­va­ži­nė­tą pie­vu­tę gy­ven­to­jai bu­vo pa­tys pa­tai­sę – pri­py­lę gru­žo, pa­klo­ję ply­tų, kad ma­ši­nos ne­klimp­tų, kad ne­rei­kė­tų brai­dy­ti po pur­vą.

To­kios si­tua­ci­jos ne­slė­pė ir su­si­rin­ki­mo da­ly­viai. Dau­gia­bu­čių at­sto­vai kal­bė­jo, jog au­to­mo­bi­liams stin­ga vie­tos. Bend­ri­jų pir­mi­nin­kai tei­gė, jog ne­rei­kė­tų žmo­nių baus­ti, kol ne­sut­var­ky­ta te­ri­to­ri­ja. Kur žmo­nėms pa­lik­ti sa­vo ma­ši­nas? Juk ne­nu­si­neš jų į bu­tus. Kai kas iš­si­ta­rė, kad tu­rė­tų bū­ti lai­ko­ma­si vie­ny­bės – ar­ba ne­baus­ti nė vie­no, ar­ba baus­ti vi­sus. Yra ne­tei­sin­ga, pa­sak gy­ven­to­jų, kai „yra ly­gių ir ly­ges­nių“. Kie­me ant va­di­na­mo­sios pie­vu­tės sto­vi daug au­to­mo­bi­lių, bet nu­bau­džia­mas tik vie­nos trans­por­to prie­mo­nės sa­vi­nin­kas. Vė­liau dar ke­le­tas. Bau­di­mą gy­ven­to­jai va­di­no žai­di­mu.

At­sa­kin­gi as­me­nys tvir­ti­no, jog pa­skir­tas bau­das teks su­si­mo­kė­ti, jų mo­kė­ji­mo su­stab­dy­ti nie­kas ne­tu­ri tei­sės. Kal­bė­ta, jog ne­rea­guo­ti į skun­dus spe­cia­lis­tai ne­ga­li. „Yra tvar­ka, yra tai­syk­lės ir mes pri­va­lo­me jų lai­ky­tis“, – kal­bė­jo Vie­šo­sios tvar­kos sky­riaus ve­dė­jas Ri­čar­das Sa­bas. Jam bu­vo iš­sa­ky­ti prie­kaiš­tai, kad bau­džia­mi as­me­nys ne­pak­vie­čia­mi kal­bė­tis, jiems ne­paaiš­ki­na­ma si­tua­ci­ja, ne­si­ta­ria­ma. R. Sa­bas at­sa­kė, kad yra įsta­ty­mo straips­nių, kai spe­cia­lis­tai ne­pri­va­lo iš­si­kvies­ti pa­žei­dė­jo. Už­si­min­ta, jog skun­dai pa­sie­kia ne iš sve­ti­mų, o iš to pa­ties kie­mo gy­ven­to­jų. Ap­kal­tin­ti skun­di­mu as­me­nys ir­gi iš­sa­kė prie­kaiš­tus.

Skun­dai pro­ble­mų neišsp­ręs. Su­si­ti­ki­me kal­bė­ta, jog lai­kas vie­niems su ki­tais ge­ra­no­riš­kai tar­tis. Gal­būt „pa­di­din­tos įtam­pos te­ri­to­ri­jo­je“ baus­ti rei­kė­tų tik itin pik­ty­biš­kai be­siel­gian­čius vai­ruo­to­jus.

Žmo­nės tei­ra­vo­si, ar jie pa­tys ga­li at­si­vež­ti žvy­ro ir už­pil­ti duo­bes, pil­nas van­dens, ar dėl to ir­gi ne­su­lauks bau­dų. Gy­ven­to­jai prie­kaiš­ta­vo, kad pie­vu­tę iš­va­ži­nė­ja ir šiukš­lių ve­žė­jai, bet to nie­kas ne­ma­to ir ne­bau­džia.

Sa­vi­val­dy­bės me­ras Vy­tas Ja­rec­kas pri­ta­rė, jog ma­ši­nų dau­gė­ja, o vie­tos ne, to­dėl rei­kia ženg­ti pir­mus žings­nius ir im­tis kie­mų re­konst­ruk­ci­jos dar­bų. Jis kaip pa­vyz­dį pa­tei­kė Vil­niu­je vei­kian­čias kai­my­ni­jas, ku­rios jun­gia­si ir pa­tei­kia pro­jek­tus dėl aikš­te­lių įren­gi­mo. Svar­biau­sia, pa­sak me­ro, kal­bė­tis tar­pu­sa­vy­je, tar­tis. Pi­ni­gų vi­sa­da stin­ga, bet ga­li­ma tvar­ky­tis po tru­pu­tį.

Pa­sak Sta­ty­bos ir inf­rast­ruk­tū­ros sky­riaus vy­riau­sio­jo spe­cia­lis­to R. Juo­zė­no, sa­vi­val­dy­bės pa­ra­mos ga­li­ma ti­kė­tis tik ta­da, kai gy­ven­to­jai prie jo re­mon­to pri­si­dės 50 pro­cen­tų.

Vie­no dau­gia­bu­čio at­sto­vė tei­gė net bi­jan­ti žmo­nėms už­si­min­ti, jog jiems pri­si­dė­tų dar vie­nas mo­kes­tis. Žmo­nės esą tau­po pi­ni­gus šil­dy­mo są­skai­ta, nes jiems jau da­bar sun­ku su­si­mo­kė­ti už re­no­va­ci­ją. Ki­to dau­gia­bu­čio at­sto­vė iš­sa­kė gy­ven­to­jų no­rą at­si­skir­ti nuo vi­sų ir tu­rė­ti sa­vo aikš­te­lę.

Vi­si pir­mi­nin­kai tvir­ti­no, jog na­mų gy­ven­to­jai rū­pi­na­si tvar­ka, šva­ra ga­na di­de­liuo­se na­mams pri­skir­tuo­se plo­tuo­se. Tai rei­ka­lau­ja daug jė­gų ir lai­ko. Pa­sak dau­gia­bu­čių at­sto­vų, žmo­nės no­rė­tų, kad Bir­žų mies­to se­niū­ni­ja tin­ka­mai pa­si­rū­pin­tų va­žiuo­ja­mą­ja kie­mo da­li­mi, o da­bar esą tai žvy­ro nė­ra, tai grei­de­rio neį­ma­no­ma iš­pra­šy­ti.

Me­ras Vy­tas Ja­rec­kas pri­ta­rė iš­sa­ky­toms min­tims, jog re­konst­ruk­ci­ja mi­nė­tų dau­gia­bu­čių kie­me tik­rai yra rei­ka­lin­ga ir pa­ža­dė­jo, jog di­rek­to­rius pa­skirs ad­mi­nist­ra­ci­jos spe­cia­lis­tą, į ku­rį žmo­nės, iš­ki­lus pro­ble­moms, ga­lės kreip­tis.

Ti­kė­ti­na, kad mi­nė­to kvar­ta­lo gy­ven­to­jai ir val­džios at­sto­vai su­ras bū­dą, kaip iš­spręs­ti jau se­niai be­si­tę­sian­čias pro­ble­mas. Ta­čiau to­kių at­ve­jų pa­si­tai­ko ir ki­tuo­se mies­to kvar­ta­luo­se. „Bir­žie­čių žo­dį“ yra pa­sie­kę bir­žie­čių nu­si­skun­di­mai, jog Sa­vi­val­dy­bės Vie­šo­sios tvar­kos sky­riaus spe­cia­lis­tai esą sku­ba baus­ti ge­rai neaps­vars­tę si­tua­ci­jos ne tik dau­gia­bu­čių kie­muo­se, bet ir trum­pai stab­te­lė­jus prie tur­ga­vie­tės ar par­duo­tu­vės. Žmo­nės ma­no, jog pir­miau­siai jie tu­rė­tų bū­ti įspė­ti, nes kar­tais su­sto­ja­ma ne vie­to­je tik to­dėl, kad ne­ma­ty­ti ženk­lo.