
Naujausios
Šventas medis
Senuosiuose raštuose teigiama, kad ąžuolai buvo pašvęsti dievui Perkūnui arba laikomi dievų buveine. Dauguma senovės lietuvių šventovių buvo ąžuolynuose arba šalia ąžuolynų. Minima, kad ąžuolai augę dievui Perkūnui skirtoje Vilniaus šventykloje, Šventaragio slėnyje, kitose šventose vietose. Ąžuolus garbino ne tik lietuviai. Ąžuolų stebuklingomis galiomis tikėjo senovės graikai, romėnai, slavai, estai... Ir dabar daugelyje valstybių ąžuolų vainikais vainikuojami sportininkai, menininkai, net... politikai.
Saugo nuo piktų dvasių
Ąžuolai garbinami dėl skleidžiamos energijos. Senovės lietuviai tikėjo, jog gyvendamas greta ąžuolo būsi sveikas ir ilgai nepasensi. Gimus berniukui mūsų protėviai prie namų sodindavo ąžuoliuką. Jis tapdavo savotišku jauno žmogaus dvasiniu draugu. Sodybose auginami ąžuolai saugodavo namus nuo piktųjų dvasių, suteikdavo energijos. Tvirtinama, kad užtenka prisiglausti prie ąžuolo kamieno - ir pagerėja nuotaika, atsiranda daugiau jėgų. Yra nuomonė, jog ąžuolai daugiausia energijos į aplinką skleidžia nuo 21 valandos vakaro iki 3 valandos nakties. Tomis valandomis ir reikėtų ąžuolą apkabinti ar prie jo kelioms minutėms prisiglausti. Galima tikėti, galima netikėti. Labai lengva pabandyti ir tokius teiginius patvirtinti savo kailiu. Kol kas jokiais prietaisais medžių skleidžiamos energijos neišmokome išmatuoti. Pastebėta, kad neskubus pasivaikščiojimas ąžuolyne sergantiems hipertenzija sumažina kraujospūdį. Būta bandymų virš ligonio lovos pakabinti ąžuolo šakų vainiką. Kai kam toks vainikas padėdavo, ligonis greičiau kildavo iš lovos.
Aiškesni dalykai, kai sveikatai stiprinti naudojama ąžuolo žievė, lapai, gilės.
Vertė
Ištirta, jog ąžuolo žievėje yra 10-20 proc. rauginių medžiagų. Yra gleivių, įvairių cukrų, baltyminių bei kitų veikliųjų medžiagų. Žievė vaistams lupama anksti pavasarį nuo plonų šakelių, stengiantis kuo mažiau pakenkti medžiui. Ąžuolo žievės nuovirai vartojami kaip sutraukiantys, uždegimus stabdantys preparatai. Ąžuolo žievės nuovirai padeda nuo burnos gleivinės, dantenų, gomurio negalavimų. Tvirtinama, kad ąžuolo žievės nuovirais galima sustabdyti virškinamojo trakto kraujavimą. Padeda nuo nudegimų, nušalimų. Gydo pūlinius, kai kurias odos ligas. Žievės nuoviru plaunama galva nuo pleiskanų. Gydomos per daug prakaituojančios kojos. Kankinant nugaros ar sąnarių skausmams, patariama pasilepinti vonioje, kurioje yra įmaišyta ąžuolo žievės nuoviro.
Ąžuolo gilėse yra iki 40 proc. krakmolo, iki 8 proc. rauginių medžiagų, iki 5 proc. riebalų. Gilėse dar yra baltymų, cukraus, mineralinių medžiagų, eterinių aliejų. Gilės labai maistingos. Iš jų verdama vertinga kava. Tik verta žinoti, kad termiškai neapdorotos gilės maistui netinka. Sunokusias giles reikia sudžiovinti ar skrudinti, kad kenksmingos medžiagos suirtų. Ąžuolo gilių kava tinka ir vaikams, ir suaugusiems. Gilių kavos geriama nusilpus organizmui. Ąžuolo gilės didina apetitą, kaip ir žievė turi antibakterinių savybių.
Džiovintus ąžuolo lapus galima užplikyti kaip arbatą. Tokiai arbatai turėtų padėti sergant kai kuriomis skrandžio ligomis. Aišku, jog rimtoms ligoms užpuolus, dėl ąžuolo preparatų naudojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.