Apkeliavusi Biržus pora dar žada sugrįžti

Asm. arch. nuotr.
Ramunės Omolo vyras Johnas Omolo buvo pirmasis muziejaus lankytojas iš Kenijos.
Neseniai Biržuose lankėsi ypatinga pora, išsiskirianti ne tik savo išvaizda, bet ir siekiu apkeliauti ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį. Devintus metus neįgaliojo vežimėlyje dienas leidžianti Ramunė Omolo apie savo keliones rašo viename informaciniame portale, kartu su vyru Kenijos piliečiu Johnu Omolo yra įkūrusi anglų kalbos mokyklėlę Vilniuje. Joje Johnas dirba mokytoju, o pati Ramunė tvarko administracinius reikalus.

Apie kelionę po Biržus pora kalbėjo noriai ir atvirai. Prieš daugiau nei aštuonerius metus R. Omolo patyrė traumą, dėl kurios jai teko atsisėsti į neįgaliojo vežimėlį. Moteris pasakojo, kad keliaujant su negalia būna daug nepatogumų. „Planuojant kelionę reikia daugiau laiko, kruopštaus informacijos rinkimo, jos tikrinimo − ar transportas ir objektai pritaikyti judantiems vežimėliu“,− sakė pašnekovė.

Savo kelionių įspūdžius – maršrutus, kur būtų patogu keliauti neįgaliojo vežimėliu, R. Omolo aprašo viename informaciniame portale. „Tai darau tam, kad paskatinčiau kuo daugiau žmonių keliauti, nors vienai dienai (ekonomiškiausiu variantu), ištrūkstant iš buities, pakylant aukščiau virš kasdienybės, pripildant širdį gyvenimo šventės, įspūdžių, istorijų“,− sakė moteris.

R. Omolo pasakojo, kad pasirenkant miestus, tenka atsižvelgti į susisiekimą. „Kadangi nevairuojame transporto priemonės, šiuo metu miestus, kur keliausime, tenka pasirinkti pagal logistiką. Miestai, į kuriuos vykstu, pasirenkami pagal tai, ar jie pasiekiami visuomeniniu transportu, t.y. autobusu arba traukiniu. O tokių miestų yra labai nedaug, nes labai mažai traukinių ir autobusų, kurie būtų pritaikyti žmonėms su judėjimo negalia“,− pasakojo R. Omolo

Keliautojai atkreipė dėmesį, kad ekskursijos Biržuose metu jie pasinaudojo gido paslaugomis ir kraštą pažino pasiūlytu, specialiai neįgaliesiems skirtu maršrutu. Todėl moteris apie infrastruktūrą Biržų mieste pasakojo nedaug. „Nuo Biržų pilies iki Astravo dvaro rūmų infrastruktūra yra puikiai pritaikyta. Manau, kad galėčiau išskirti pačiame Astravo dvare, judant link rūmų, yra ruoželis su žvyro grindiniu, kuriame ratukais neina važiuoti“,− pasakojo moteris.

„Biržuose praleidome tik 6-7 val. Absoliučiai viskas buvo sklandu, puiku, gal tik nespėjome pavalgyti, nes norėjome kuo daugiau pažinti kraštą. Įspūdis yra labai puikus, tiek grindinio, judant nuo Biržų pilies iki Astravo dvaro, tiek ir pačioje Biržų pilyje. Pirmą kartą teko pamatyti ir išbandyti laiptų kopiklį, kuris yra naudojamas Biržų pilyje“,− pagyrė R. Omolo.

Kaip ir kiekvienoje kelionėje, Biržuose svečiai turėjo galimybę patirti gerų ir įsimintinų emocijų. „Kristinos ir Jurio Milišiūnų avių ūkyje sutikome avelių ir joms padalinome desertuką – duonelę bei pamatėme jurtinę pirtį. Biržų pilyje išbandžiau laiptų kopiklį. Be to, mano vyras Johnas Biržų pilyje buvo pirmasis lankytojas iš Kenijos. Jis apsilankymą pažymėjo žemėlapyje trimis burbuliukais, simbolizuojančiais Kenijos vėliavos spalvas“,− sakė R. Omolo.

Moteris su Biržais turi glaudų ryšį, kadangi ji yra kilusi iš Pasvalio, tačiau gimė Biržuose. „Pasvalyje tuo metu ligoninėje vyko remontas. Nors ryšį su Biržais turiu, šis mano turistinis-pažintinis apsilankymas Biržuose buvo pirmasis“,−pasakojo moteris.

Iš patirties moteris ir kitiems rekomenduoja naudotis gido paslaugomis. „Tai labai svarbu. Kad istorijos sugultų į širdį ir saugotų didingą mūsų protėvių istoriją. Kelionėje gidai prakalbindami ir pasidalindami didikų istorijomis, stabteldami prie namelio, upelio, gatvelės, menančios linksmą, o kartais ir labai liūdną nutikimą, kelionę paverčia labai prasminga, turininga, ir tokiu būdu pastatai, miestelio gatvelės netampa tik statistiniais namais, laukais ir gatvėmis“,− sakė R. Omolo.

Miesto svečių klausėmė, ko Biržams trūksta, kad būtų sukuriama draugiškesnė aplinka negalią turintiems žmonėms. Jie atkreipė dėmesį, kad prie lankytinų vietų labai trūksta maitinimo įstaigų, tvarkingų ir neįgaliesiems pritaikytų tualetų. „Mieste labai trūksta susisiekimo žemagrindžiais autobusais, į kuriuos būtų galima patekti žmonėms, judantiems vežimėliu. Norėtųsi, kad jais būtų galima pasiekti Biržų rajone esančias lankytinas vietas, nes nevairuojant automobilio, lankytinų vietų sąrašas labai susiaurėja“,− pasakojo R. Omolo.

„Pabuvojus vos pusdienį, dar labai daug ko Biržuose nepamatėme. Kaip teigia vietiniai gyventojai, viskam apžiūrėti Biržuose reikėtų skirti 2-3 dienas. Tuomet galėtume išbandyti ir maitinimo – apgyvendinimo paslaugas bei galbūt sudalyvauti degustaciniuose užsiėmimuose“,− paklausta apie sugrįžimą į Biržus kalbėjo moteris.