Aišku, kad niekas neaišku

A. JANUŠONIO karikatūra
Praėjusį pirmadienį pasirodė Savivaldybės informacija, jog iš užsienio grįžę ir neturintys sąlygų karantinuotis namuose biržiečiai galės izoliuotis pradžioje „Avanti“ viešbutyje, o prireikus, sodyboje „Pas Vaidotą“ bei viešbutyje „Tyla“. Tačiau trečiadienį paaiškėjo, jog tai – teisybės neatitinkanti naujiena: sutartys su viešbučių savininkais net nepradėtos rengti.

Biržietis ieško, kur izoliuotis

Į „Biržiečių žodį“ kreipėsi vyras, kuris ruošiasi iš užsienio šalies grįžti namo. Vyras – atsakingas. Nenorėdamas rizikuoti savo šeimos sveikata, nutarė izoliuotis ne namie. Internete vyras aptiko Biržų savivaldybės informaciją, jog tokiems kaip jis ar neturintiems, kur izoliuotis, bus suteiktos patalpos saviizoliacijai Biržų mieste. Iš užsienio vyras paskambino Savivaldybės nurodytu telefonu. Už gyventojų apgyvendinimo koordinavimą atsakinga specialistė jį nuramino: apie atvykstantį iš užsienio biržietį ją informuos „kažkas iš viršaus“.

Jau kitą dieną specialistė vyrui pasakė, kad visą informaciją jis gaus oro uoste, parskridęs į Lietuvą, arba paskambinęs koronaviruso informaciniu trumpuoju numeriu 1808. Pasiteiravęs, kaip jam grįžti į Biržus, vyras iš specialistės išgirdo: tik jau ne viešuoju transportu, o po to ji jam pasakė, jog yra užsiėmusi ir neturi laiko bendrauti.

Kad specialistė pati nelabai orientuojasi situacijoje, įsitikinome ir patys. Paskambinę ir pasiteiravę, kur galėtų izoliuotis iš užsienio parvykę biržiečiai, išgirdome atsakymą: dar niekas neaišku. Toks atsakymas mus pasiekė trečiadienio rytą, nors pirmadienį Savivaldybė jau buvo pasigyrusi, kad problema išspręsta.

Vieni vykti siūlo autobusu, kiti – tik ne viešuoju transportu

Kitokį atsakymą dėl piliečio grįžimo iš Vilniaus į Biržus gavome iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento Biržų skyriaus vyr. specialistės Daivos Čerkienės: visuomeninis transportas dar neuždraustas, tad, laikantis jame atstumų, vykti namo galima. Anot specialistės, svarbiausia, kad vežėjai laikytųsi reikalavimų autobusus dezinfekuoti, o žmones – atstumų.

Neatliko savo darbo?

Kreipėmės į vicemerę Astrą Korsakienę. Vicemerė paaiškino, jog pasitikėjo žmonėmis, kurie privalėjo tuo pasirūpinti, bet nepasirūpino. Ji garantavo, kad ketvirtadienio rytą darbas bus padarytas – pasirašyta sutartis su E. Kazlausko įmone dėl žmonių apgyvendinimo viešbutyje „Avanti“.

Ieško SPA?

Po kurio laiko vicemerė paskambino ir informavo, kad išsiaiškino, kas kreipėsi pagalbos dėl saviizoliacijos į Savivaldybę. Anot A. Korsakienės, prašytojas teigęs, kad izoliuosis viešbutyje tik tuomet, jei bus geros apgyvendinimo sąlygos, kėlė kitus reikalavimus.

– Žmogus užsimanė SPA, – piktinosi A. Korsakienė.

Nori apsaugoti artimuosius

Tačiau biržietis, kuris kreipėsi į redakciją, apie išskirtines sąlygas nekalbėjo. Uždarius universitetą, kuriame stažavosi, vyras priverstas grįžti namo. Jis norėjo vieno: apsaugoti nuo galimo užkrėtimo savo šeimą, kurioje yra žmonių, sergančių lėtinėmis ligomis.

Administracijos dirktorius painiojasi sąvokose

Pateikėme klausimus ir Administracijos direktoriui V. Eidukui. Paprašėme paaiškinti, kodėl jau praėjusį pirmadienį pasirodė tikrovės neatitinkanti informacija. Štai ką į „Biržiečių žodžio“ klausimus atsakė V. Eidukas.

Vienas biržietis, norintis grįžti iš užsienio ir ieškantis, kur izoliuotis, kreipėsi į „Biržiečių žodį“ paaiškinimo. Paskambinęs į Savivaldybę jis atsakymo, kur apsistoti, nesulaukė. Ar Jūs turite Vyriausybės įgaliojimus įpareigoti asmenis, turinčius galimybę, priimti žmones saviizoliacijai?

Pagrindinis šiuo atveju neaiškumas, manau, kad yra painiojama, kas yra IZOLIACIJA ir kas SAVIIZOLIACIJA (IZOLIACIJA (SAVIIZOLIACIJA) – tai asmens, sergančio užkrečiamąja liga, įtariamo sergančio, turėjusio kontaktą, ar sukėlėjo nešiotojo atskyrimas nuo aplinkinių žmonių norint išvengti užkrečiamosios ligos plitimo – tad tarp šių sąvokų skirtumo kaip ir nėra – red. pastaba).

Ne saviizoliacijai savivaldybėms pavesta užtikrinti patalpas, o izoliavimui. Tačiau jei atsiras atvejų, kai žmonės neturės vietos saviizoliacijai, Savivaldybės administracija suteiks patalpas.

Pagal Lietuvos Respublikos civilinės saugos įstatymo 15 straipsnio 2 dalies 4 punktą „neatidėliotinais atvejais, kai kyla didelis pavojus gyventojų gyvybei, sveikatai, turtui ar aplinkai, ūkio subjektai ir kitos įstaigos, privalo leisti naudotis jiems nuosavybės teise priklausančiais materialiniais ištekliais“.

Pagal 18 straipsnio 2 punktą – „Neatidėliotinais atvejais, kai kyla didelis pavojus gyventojų gyvybei, sveikatai, aplinkai ar turtui, visi ūkio subjektai ir kitos įstaigos savivaldybės administracijos direktoriaus reikalavimu teikia turimus materialinius išteklius“.

Ar yra sudaryta sutarti su spaudoje Savivaldybės paviešintais viešbučiais „Avanti“, „Tyla“ bei „Vaidoto sodyba“?

Sutartys nesudarytos (kol kas). Šiuo metu baigiama derinti sutartis su viešbučio „Avanti“ savininkais, kuri bus pasirašyta. Nuoširdus ačiū jiems už supratimą ir pagalbą. Jei karantino metu susidarytų sudėtinga situacija – padidėtų poreikis, yra numatytos galimybės per trumpiausią laiką padidinti apgyvendinimo galimybes. Viskas priklauso nuo to, kaip keisis situacija dėl koronaviruso.

Kas finansuos ten apsistosiančių žmonių gyvenimo išlaidas?

Apgyvendinimo išlaidas apmoka Savivaldybė (pagal sutartis su apgyvendinimo įstaigomis), dėl maitinimo sudaroma sutartis su izoliuotu asmeniu (esant poreikiui), už kurį asmuo mokėtų pats.

Ką daryti atsakingam dėl savo ir kitų žmonių sveikatos žmogui, kuris nusileido lėktuvu Vilniuje ir nori izoliuotis Biržuose? Kaip jam saugiai parvykti į Biržus? Savivaldybėje jis išgirdo atsakymą kreiptis 1808 arba jį apie tai informuos oro uoste. Tačiau žmogus dar užsienyje, ir vargu ar prisiskambins trumpuoju numeriu.

Grįžtantiems yra numatytos procedūros, kurios vykdomos dar oro uostuose, jūrų uostuose bei pasienio punktuose. Asmenys gali kreiptis ne tik telefonu, bet ir el. paštu, visa informacija yra pateikta Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos tinklapyje http://sam.lrv.lt/lt/

Koronos karštąja linija tel. 1808 (pasireiškus gripui būdingiems ligos simptomams – karščiavimui, kosuliui, gerklės skausmui ar apsunkintam kvėpavimui – po kelionės į užsienio šalis ar po kontakto su tikėtinu koronaviruso nešiotoju; norint pasikonsultuoti, kilus klausimų) – visą parą, visoje Lietuvoje, nemokamai;

– Nacionalinio visuomenės sveikatos centro karštąja linija tel. +370 618 79984 ir +370 616 94562 (visą parą);

– elektroniniu paštu koronavirusas@sam.lt.

Savivaldybė yra paskyrusi atsakingą struktūrą, kuri vykdys žmonių transportavimą. Transportavimas bus vykdomas gavus informaciją iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro.

Kada Savivaldybė bus pasiruošusi priimti tokius žmones ir kodėl spaudoje pateikta Savivaldybės informacija prasilenkia su tikrove? Pati skambinau specialistei, norėdama sužinoti, kur galės izoliuotis žmonės, tačiau sulaukiau atsakymo, kad dar niekas neaišku.

Apie kokius žmones klausiama? Šiaip, jei atsirastų poreikis izoliavimui, jau dabar Savivaldybė administracija pasirengusi, todėl nematome, kaip informacija prasilenkia su tikrove.

Vicemerės vizijos

Ketvirtadienio rytą vicemerė A. Korsakienė „Biržiečių žodžiui“ pateikė dar vieną informaciją: ji neatmeta galimybės, esant poreikiui, šeimą ar vieną žmogų saviizoliacijai apgyvendinti restauruotame pastate šalia Kūno kultūros ir sporto centro pastato, kur ateity žada įsikurti jaunimo centras.

– Patalpos priklauso Savivaldybei, jos šildomos, tad šeima ar vienas žmogus ten galėtų izoliuotis. Tereikia atvežti kelis baldus. „Avanti“ viešbutis – nešildomas. Pagal sutartį jis būtų pradėtas šildyti nuo tos dienos, kai ten apsigyvens pirmasis žmogus. Tačiau, esant vienam gyventojui, vargu ar naudinga didelį pastatą šildyti? Jei atsiras didesnis poreikis – tuomet suprantama, – svarstė vicemerė.

Tad kol kas aišku, kad nelabai kas aišku.