Abiturientas gimnazijai dovanojo jos maketą

Abiturientas gimnazijai dovanojo jos maketą

Abiturientas gimnazijai dovanojo jos maketą

Šiaulietis abiturientas Martynas Nevulis pedagogus ir bendramokslius nustebino paties padarytu Juliaus Janonio gimnazijos maketu. Abitūros egzaminams besirengiantis gimnazistas dovaną konstravo beveik devynis mėnesius. Joje paliko ir paslaptį — kapsulę.

Janina VANSAUSKIENĖ

Makete paslėptos svajonės

Ketvirtadienį per ilgąją pertrauką smalsumas į gimnazijos skaityklą ginė ne tik gimnazistus, bet ir mokytojus. Kokią dovaną savo mokyklai, ateinančiais metais švęsiančiai 160 metų sukaktį, sumanė Martynas Nevulis?

Viduryje skaityklos, ant sustumtų stalų, švytėjo seniausios Šiauliuose mokyklos maketas. Įspūdingu ir kruopščiai atliktu gimnazisto darbu nudžiuginti pedagogai savo mokiniui negailėjo padėkos žodžių — tokia abituriento dovana pirmoji per visą mokyklos istoriją.

Mokyklos direktorius Rimas Budraitis pripažino: „Gimnazija, tau, Martynai, dėkinga ir lieka skolinga“.

Kuklus gimnazistas apie savo beveik metus trukusį darbą prakalbo tik mokytojų paprašytas. Kažkas iš susirinkusiųjų užsiminė žinąs apie dovanoje esančią paslaptį — maketo viduje įmontuotą mažytę kapsulę, su gimnazijos suole gimusiomis Martyno svajonėmis apie ateitį.

Į bendramokslių pašmaikštavimą „gal kapsulę galima išimti ir be maketo autoriaus žinios?“, vaikinas užtikrintai tarstelėjo: “Gražiai išimti nepavyks“.

Pastatų projektą teko susikurti

„Darbo ėmiausi pernai, pasibaigus mokslo metams. Maketui daryti pirmiausiai reikėjo statinių projekto. O jo nebuvo nei mokykloje, nepavyko rasti ir Vilniuje, — pasakojo M. Nevulis. — Teko imti ruletę, bloknotą, fotoaparatą ir, susiradus vieną kitą patalpų planą, imtis pastatų matavimų“.

Gimnazistas šį darbą sau palengvino naudodamasis kompiuterine projektų braižymo programa.

Vaikinui sunkiausia buvo nustatyti mokyklos statinių ir patalpų aukštį. Darbų ir technologijų mokytojo Vaido Jankevičiaus pagalbos gimnazistas paprašė, tik kai dėl matavimų prireikė patekti ant stogo.

„Pernai rugpjūčio 1-ąją į namus parsinešiau maketavimui nusipirktų medžiagų ir nebeištvėręs tą patį vakarą ėmiausi darbo“, — šypsojosi prisiminamas gimnazistas.

Gimnazija — trečiasis maketas

Tuos, kam M. Nevulio pomėgis konstruoti yra žinomas, šis maketas nustebino dydžiu ir sumanymo idėja.

Prieš kurį laiką darbų ir technologijų pamokoje gimnazistai gavo užduotį: sukurti savo svajonių namą. Beveik visi nuėjo lengviausiu keliu, paieškoję internete patikusio namo, jie paruošė jo skaidres. Tuo tarpu Martynas į pamoką atėjo nešinas ne tik individualaus gyvenamojo namo projektu, bet ir jo maketu.

Mokytojus nustebinęs savo kruopštumu ir sumanumu, Martynas po kurio laiko į gimnaziją atnešė dar vieną savo kūrinį — gyvenamojo namo ant vandens maketą. Ir šiam savo fantazijos vaisiui gimnazistas buvo parengęs projekto brėžinius.

Į „Šiaulių krašto“ klausimą, ar gimnazistas Martynas Nevulis — būsimasis architektas, vaikinas nedvejojo:

— Drąsiai pasakyta. Galbūt norėčiau. Inžinerija, architektūra...

Projektai sudomino vaikystėje

Vienu geriausiu geografijos žinovu Šiauliuose laikomas gimnazistas M. Nevulis yra ir puikus fotografas, smalsus jaunuolis. Taip apie Martyną kalba jo mokytojai. Kodėl architektūra taip suviliojo vaikiną?

Martynas į šį klausimą atsako vaikystės prisiminimais:

— Kai buvau mažas, tėtis dažnai vesdavosi į savo darbovietę — statybų aikšteles. Jis dirba statomų objektų vadovu. Prisimenu, mane labai domino projektai, brėžiniai. Jais būdavo nuklijuotos statybininkų vagonėlio sienos.

Tada ir ėmė domėtis brėžiniais. Turėjo puikią progą lyginti, kas juose nubraižyta ir kaip yra pagal juos statoma. Nors brėžinius, kaip raštą, išmoko skaityti dar vaikystėje, statybininko prakaitą liejo neseniai, padirbėjęs statybvietėje pagalbiniu darbininku.

PRAŠYMAS: Seniausiai Šiaulių mokyklai — Juliaus Janonio gimnazijai dovanodamas savo kūrinį, gimnazistas Martynas Nevulis paprašė vieno: maketui nuo dulkių apsaugoti parūpinti permatomą gaubtą.

SMALSUMAS: Makete paslėpta kapsulė su jo autoriaus svajonėmis, žadino gimnazistų smalsumą: kur ji galėtų būti?

Jono TAMULIO nuotr.