
Naujausios
Neseniai, liepos 27-ąją, Jus aplankė gimtadienis. Ar galime tvirtinti, kad atvykimas į Biržus Jums – gimtadienio dovana?
Gimtadienį atšvenčiau Anykščių parapijoje. Liepos 28 dieną su anykštėnais atsisveikinau. Mane išlydėjo į Biržus. Tikiu: Biržai man gimtadienio dovana. Ir dar kokio – 55 metų!..
Ar kada nors gyvenime buvo tekę svečiuotis mūsų mieste?
Tekę. Tada apie kunigystę dar negalvojau. Biržuose lankiausi su sveikuoliais. Pilyje vyko sveikuoliškas renginys. Aikštelėje šokome, dainavome. Pilis man įkrito į širdį. Iš pirmo žvilgsnio: toks atokus, mažas miestelis, o turi tokią garsią, iškalbingą pilį, savo krašto istoriją. Ir ežeras pasirodė įspūdingas...
Jūs – sveikuolis?
Gyvenime viską perėjęs. Svarbu stiprėti ne tik dvasia, bet ir kūnu.
Kaip save prisistatytumėte parapijiečiams ir mūsų laikraščio skaitytojams?
Per pašaukimą. Liudiju drąsiai iš savo patirties: Dievas yra gyvas. Tą Jis išbandė per mane. Mano atsivėrimas Dievui įvyko atveriant širdį. Jį jaučiu, Juo pasitikiu. Šią tiesą iš savo širdies noriu perduoti į Jūsų širdis. Nesvarbu kiek Jums metų. Dievui mes visi reikalingi. Mane Dievas į Vilniaus Šv. Juozapo kunigų seminariją pakvietė 48 metų. Tik per maldą, mielieji, mes galime atrasti Dievą. Dievas laukia nuoširdžios, atrakintos širdies veikimui. Mielieji, drąsiai galiu liudyti: Jėzus gyvas ir po daugiau kaip 2 tūkstančių metų. Dievas man atvertė naują gyvenimo knygą: mylėti Jėzų, žmones ir nešti visiems Gerąją naujieną. Kasdien. Teneišsigąsta Jūsų širdys. Išbandymuose mes su Jėzumi viską pakelsime, išgyvensime, o kai suklupsime – vėl kelsimės. Per Jį su Juo ir Jame mes laimime ir laimėsime amžinąjį gyvenimą.
Jūsų vaikystės parapija? Kaip Dievas Jus atvedė į kunigų seminariją?
Gimiau Panevėžio vyskupijoje, Ukmergės dekanate, Lėno parapijoje, Užulėnio kaime. Prezidento Antano Smetonos gimtinėje! Puikiai prisimenu: 2012 metais po žiemos pajutau: gimstu iš naujo. Noriu keistis, nusimesti senus šarvus. Man vienam visa tai sunku buvo ištverti, turėjau kažkam išsikalbėti. Pradėjau važinėti pas Lietuvos dvasininkus. Lankiausi ir jau pas amžiną atilsį tuometinį Ramygalos kleboną Edmundą Rinkevičių. Klebonas patarė – bandyk stoti į vienuolyną. Bet širdis jautė: vienuolynas ne man. Turiu būti su žmonėmis. Pilnų namų bendruomenės kunigas Valerijus Rudzinskas įvardijo mano pašaukimą. Jis sakė: "... Viliau, vienus Dievas pašaukia ryte, kitus per pietus, o Tave pašaukė vakare. Tad priimk didžiausią dovaną, ją būtinai išpakuok ir dalinkis su žmonėmis. Tavo kelias – nešti Gerąją naujieną, Tavo kelias – kunigystė!"
Daug nemąstydamas vasarą nuvykau pas Panevėžio vyskupą J E Joną Kaunecką (gimtoji Lėno parapija priklauso Panevėžio vyskupijai). Susitikome kurijoje. Vyskupas sakė: "Sėdam, Viliau, ir paskaičiuojam kiek baigęs seminariją dar galėsi atitarnauti?..." Paskaičiavome: jeigu į kunigus būsiu įšventintas 55 metų, iki oficialios kunigystės, iki 75 metų (nuo 75 metų kunigai išeina į pensiją), man liks 20 metų. Vyskupas sakė: " Skambinu kunigų seminarijos rektoriui". Aš sėdžiu kurijoje, girdžiu abiejų: vyskupo ir seminarijos rektoriaus pokalbį. Vyskupas rektoriui pasakoja: "Yra pagyvenęs žmogus, kur jaučia pašaukimą, ką darom?" Jie abu nusprendžia: bandom!...
Susirinkęs dokumentus atvažiavau į seminariją. Prie durų Dievui ištariau: "Ką, Dieve, sugalvojai lai įvyksta. Viskas Tavo valioj". Į kunigų seminariją įstojau.
Kunigų seminariją baigiau po penkerių metų, 2017 metais. Panevėžio vyskupas Linas Vodopjanovas OFM 2017 metais liepos 9 dieną Panevėžio Kristaus Karaliaus katedroje mane iškilmingai įšventino į diakonus. Vyskupo dekretu buvau paskirtas į Anykščius.
Ar per tuos penkerius metus nekilo jokių abejonių dėl pasirinkto kelio?
Ne. Tik dvejus metus mokydamasis seminarijoje Jėzui uždavinėjau vieną ir tą patį klausimą: "Kodėl mane pasirinkai? Neturiu nei talentų..." Atsakymą suradau: dovanoju tau tikėjimą, pačią širdį, kad vestum žmones į tikėjimo aukštumas. Tikėjimas pats brangiausias gyvenimo perlas.
Kunigystės sakramentas apima tris laipsnius: vyskupystę, kunigystę ir diakonatą. Vienas Dievas težino iki kokio dvasinio laipsnio mane nuves. Sieksiu kunigystės.
Kol kas Biržų Šv. Jono Krikštytojo parapijoje Jūs, diakone Viliau, – pastoracinis bendradarbis, evangelijos nešėjas. Kokiose Dievo garbinimo apeigose patarnausite?
Skelbsiu Dievo žodį, krikštysiu, tuoksiu, laidosiu, šventinsiu namus... Neaukosiu tik šv. Mišių, neklausysiu išpažinčių ir neteiksiu Ligonių sakramento.
Jūsų pirmasis patarnavimas biržiečiams parapijiečiams mūsų parapijos bažnyčioje.
Liepos 30-osios dienos rytą Biržų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje buvo aukojamos laidotuvių Mišios. Vikaras Povilas pasiūlė: gal galėčiau pamokslą pasakyti? Pamokslą sakiau. Nuo kunigų seminarijos laikų jau daug mirusiųjų tekę į paskutinę kelionę palydėti. Šventoji Dvasia veda mane būti tarp žmonių praradimo, netekties minutę, kai skaudžiausiai sužeistos širdys. Skaudu, kai iškeliauja artimieji. Sunkiausia tėvams laidoti savo vaikus... Viskas trapu, laikina...
Kaip surandate tą žodį, kuris netekties valandą nuramintų, paguostų?
Pavyzdys – Šv. Jonas Krikštytojas. Biržų parapijos globėjas. Iš Šventojo Rašto žinome Šv. Jono Krikštytojo istoriją. Jis ateina į šią žemę, Jordano upėje pakrikštija Jėzų. Ir Šv. Joną uždaro į kalėjimą. Vien dėl to, kad kažkokia merga užsigeidžia jo galvos.
Kiekvienas mes į šią žemę ateiname su savo misija. Kiekvieno misija šioje žemėje – skirtinga. Sakome: kodėl Dievas atėmė tokį jauną? Šv. Jonas Krikštytojas atėjo. Įvykdė savo misiją. Ir jam buvo nukirsdinta galva...
Brangieji, mes – Dievo rankose, todėl priimkime visas misijas. Atėjome iš Dievo ir sugrįžtame pas Dievą nors mūsų žmogiškomis akimis ir širdimis – dar ne laikas, dar per anksti...
Jums 55 metai, o dvasininko kelyje – tik dveji metai. Ar šiame kelyje gyvenimiška patirtis suteikia "svorio", brandos?
Taip. Užsigrūdiname, kai pereiname per ugnį. Kuo brandesnis amžius, tuo brandesnis žmogus. Dvasininkas taip pat. Dievas siuntė išbandymus, norėjo, kad įgaučiau kuo daugiau įvairiausių patirčių ir kad tomis patirtimis galėčiau dalintis su žmonėmis. Kad priimčiau, stengčiausi suprasti, patarti, ištiesti pagalbos ranką kiekvienam.
Švenčiame Žolinę, Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų iškilmes. Ar savo gyvenime jaučiate Dievo Motinos globą, užtarimą?
Dievą atradau per Jėzų. Melsdamasis gavau atsivertimo malonę. Nuo seminarijos metų maldos į Švč. Mergelę Mariją man labai svarbios. Ypač kasdienė Rožinio malda. Per Švč. Mergelę Mariją ir jos sūnų Jėzų atsiverčiau į Dievą.
Marija mane taip kvietė į Medžiagoriją. Ir šis susitikimas įvyko. Medžiagorijoje. Rekolekcijose. Už tai labai dėkingas Marijai.
Su broliais seminaristais lankėmės Vatikane. Didžiausioje Romos bazilikoje – Dievo Motinos Snieginės bažnyčioje – giliai išgyvenau per maldą susitikimą su Švč. Mergele Marija ir jaučiau, kaip Ji mane apkabino. Maldos per Mariją labai gyvos ir svarbios, nes Marija arčiausiai savo sūnaus. Tik turime atrasti tą maldos būdą, kad per Mariją gautume Dievo dovanas.
Koks pats giliausias išgyvenimas su kuriuo norėtumėte pasidalinti?
Su Kauno piligrimais šiemet leidomės kelionėn į Šventąją Žemę, kur Jėzus gimė, augo, iš kur atėjo Dievo dovana visiems mums – per Jėzų laimėti Amžinąjį gyvenimą. Šioje piligriminėje kelionėje lietuviai kunigai aukojo šv. Mišias. Pamokslą turėjau pasakyti ir aš. Nekantravau: kaip, kur, kada? Ir Dievas pergudravo mane. Suvokimas ir aiškumas aplankė viduryje kelionės. Gilus išgyvenimas. Vieni piligrimai, kurie galėjo, į Taboro kalną (575 metrai) įkopė pėsčiomis, kam sunkiau – autobusu. Mes užsikėlėme autobusu ir ruošėmės šv. Mišioms. Ant Taboro kalno skelbiau Dievo žodį. Klausiau žmonių, per kiek laiko jie pėsčiomis įkopė į Taboro kalną? Vieni įvardijo: per 80, kiti dar tiksliau – per 92 minutes. O aš per pamokslą dalinausi savo liudijimu: į Taboro kalną kopiau net 35 metus! Tik tada atėjo suvokimas: Dievas gyvas. Kiekvienas mes turime laiką ir vietą kada Išganytojas pas mus apsigyvena ir pasilieka.
Septynios didžiosios dorybės. Kuriai suteiktumėte pirmenybę, kurią išskirtumėte?
Sunku išskirti. Visos dorybės reikalingos. Jų dar nesu pasiekęs. Prisipažįstu visa širdimi: esu ne tobulas. Nesame mes tobuli, mes tik siekiame šventumo. Ir visų šių dorybių. Iki gyvenimo pabaigos...
Jūsų pomėgiai...
Vandenį labai mėgstu. Man patinka keliauti, maudytis, grybauti.
Linkėjimai sau ir mums visiems.
Atsivertimo į Dievą kasdien. Jeigu Jo ieškosime, gyvendami su Juo, viską darydami per Jį, viską galėsime įveikti. Per kiekvienas šv. Mišias, kai Dievas nužengia ant altoriaus, meldžiu: būk, Dieve, gailestingas nusidėjėliams... Pasitikiu Tavimi... Atsiųsk atsivertimo dovaną... Maldos, žvilgsnis, viltys – į Jį. Su Dievuliuku....
Kalbėjosi Regina VAIČEKONIENĖ