
Naujausios
Biržų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji veterinarijos gydytoja inspektorė Ina Kutkuvienė "Biržiečių žodžiui" tvirtino: duomenų bazėje įregistruoti tik du atvejai – Natiškiuose ir Medeikiuose. O visa kita tik nuogirdos...
Į Biržų rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyrių, į medžiojamųjų gyvūnų padarytai žalai žemės ūkio pasėliams, ūkiniams gyvūnams ir miškui nuostolių apskaičiavimo komisiją kol kas kreipėsi tik viena Vabalninko seniūnijos Natiškių kaimo ūkininkė. Ūkininkė neteko metinės 200 kg svorio telyčios. Ji buvo pririšta kieme.
Šiais metais ūkininkų, kuriems plėšrūnai sudraskė ar sužalojo gyvulius yra ir daugiau, bet jie dėl žalos atlyginimo nesikreipė. Pasak ūkininkų priežastis vienintelė – išmokos už patirtus nuostolius – labai mažos, o dokumentų reikalaujama daug. Kol juos susirenki, pristatai sugaišti daug brangaus laiko ir pravažinėji daug kilometrų.
Žemės ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Vena Mozūrienė "Biržiečių žodžiui" pateikia statistiką: skyriaus duomenimis, pernai plėšrūnai Biržų krašte papjovė ir sužalojo 30 gyvūnų. Dėl žalos atlyginimo kreipėsi 16 pareiškėjų. Žalos kompensacijoms išmokėta 5 tūkstančiai 412,68 Eur. Praėjusiais metais vilkai Lietuvoje papjovė daugiau nei 1700 gyvulių, o žalai kompensuoti išmokėta beveik 170 tūkstančių eurų.
Specialistė atkreipia dėmesį: kompensacijos anksčiau buvo mokamos iš savivaldybių biudžeto Aplinkos apsaugos programos, o dabar bus mokama iš Aplinkos ministerijos specialios programos. Nuo šių metų pasikeitusi ir skaičiavimo metodika. V. Mozūrienė pataria: ūkininkui radus plėšrūno papjautą ar sužeistą gyvulį, reikia nedelsti ir skubiai informuoti privatų veterinarijos gydytoją. Jis atvyks ir surašys gaišenos apžiūros aktą ir paaiškins, kokių papildomų dokumentų reikia dėl žalos atlyginimo. Po to ūkininkas turi kreiptis į seniūniją, kur užpildys prašymą. Seniūnija apie įvykį informuos specialią nuostolių apskaičiavimo komisiją. Ji sudaryta prie žemės ūkio skyriaus. Komisijos nariai nuvyks į vietą ir užpildys reikiamus dokumentus. Dokumentus išsiųs į Aplinkos ministeriją. Prie gaišenos apžiūros akto būtinai turi būti ir sudraskyto ar sužaloto gyvulio nuotraukos.
Ūkininkai, pasak vyriausiosios specialistės, daro klaidą ir be reikalo gaišta, kai su prašymu skuba ne į savo seniūniją, bet į Žemės ūkio skyrių.
Biržų rajono Žemės ūkio skyriaus vedėjas Steponas Staškevičius priduria: prie nuostolių kompensavimo šiemet nutarė prisidėti ir Žemės ūkio ministerija, kad žmonėms būtų tinkamai kompensuota, ypač už veislinius gyvulius, kurių vertė gerokai didesnė nei iki šiol buvo skaičiuojami nuostoliai. Tai ypač aktualu veislinių avių augintojams.
– Į Biržų kraštą vilkai šiemet atklydo pavėluotai. Vilkų meniu įvairus. Dažniausiai vilkai mėgsta prieauglį, veršieną. Rudeniop pradeda rankioti avis, – pastebi S. Staškevičius.
Lietuvoje šiemet vilkai avis puldinėja nuo balandžio pabaigos. Pirmosios aukos – Elektrėnų savivaldybėje. Plėšrūnai įsibrovę į ūkininko fermą išpjovė ėriukus.