Ūkininkai aukoja galvijus?

Redakcijos archyvo nuotr.
Bir­žų kraš­to gal­vi­jų au­gin­to­jams kas­die­nis ne­ri­mas. Pa­si­girs­ta kal­bų: pa­miš­kė­se, miš­kuo­se žmo­nės su­tin­ka vil­kų. Skai­čiuo­ja­mos pir­mo­sios plėš­rū­nų au­kos – su­dras­ky­tos te­ly­čios, ver­še­liai. Nors ža­la kom­pen­suo­ja­ma, bet ūki­nin­kai ne­sku­ba. To­dėl ir sta­tis­ti­ka apie plėš­rū­nų ata­kas – klai­din­ga.

Bir­žų vals­ty­bi­nės mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­bos vy­riau­sio­ji ve­te­ri­na­ri­jos gy­dy­to­ja ins­pek­to­rė Ina Kut­ku­vie­nė "Bir­žie­čių žo­džiui" tvir­ti­no: duo­me­nų ba­zė­je įre­gist­ruo­ti tik du at­ve­jai – Na­tiš­kiuo­se ir Me­dei­kiuo­se. O vi­sa ki­ta tik nuo­gir­dos...

Į Bir­žų ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos Že­mės ūkio sky­rių, į me­džio­ja­mų­jų gy­vū­nų pa­da­ry­tai ža­lai že­mės ūkio pa­sė­liams, ūki­niams gy­vū­nams ir miš­kui nuo­sto­lių ap­skai­čia­vi­mo ko­mi­si­ją kol kas krei­pė­si tik vie­na Va­bal­nin­ko se­niū­ni­jos Na­tiš­kių kai­mo ūki­nin­kė. Ūki­nin­kė ne­te­ko me­ti­nės 200 kg svo­rio te­ly­čios. Ji bu­vo pri­riš­ta kie­me.

Šiais me­tais ūki­nin­kų, ku­riems plėš­rū­nai su­dras­kė ar su­ža­lo­jo gy­vu­lius yra ir dau­giau, bet jie dėl ža­los at­ly­gi­ni­mo ne­si­krei­pė. Pa­sak ūki­nin­kų prie­žas­tis vie­nin­te­lė – iš­mo­kos už pa­tir­tus nuo­sto­lius – la­bai ma­žos, o do­ku­men­tų rei­ka­lau­ja­ma daug. Kol juos su­si­ren­ki, pri­sta­tai su­gaiš­ti daug bran­gaus lai­ko ir pra­va­ži­nė­ji daug ki­lo­met­rų.

Že­mės ūkio sky­riaus vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė Ve­na Mo­zū­rie­nė "Bir­žie­čių žo­džiui" pa­tei­kia sta­tis­ti­ką: sky­riaus duo­me­ni­mis, per­nai plėš­rū­nai Bir­žų kraš­te pa­pjo­vė ir su­ža­lo­jo 30 gy­vū­nų. Dėl ža­los at­ly­gi­ni­mo krei­pė­si 16 pa­reiš­kė­jų. Ža­los kom­pen­sa­ci­joms iš­mo­kė­ta 5 tūks­tan­čiai 412,68 Eur. Praė­ju­siais me­tais vil­kai Lie­tu­vo­je pa­pjo­vė dau­giau nei 1700 gy­vu­lių, o ža­lai kom­pen­suo­ti iš­mo­kė­ta be­veik 170 tūks­tan­čių eu­rų.

Spe­cia­lis­tė at­krei­pia dė­me­sį: kom­pen­sa­ci­jos anks­čiau bu­vo mo­ka­mos iš sa­vi­val­dy­bių biu­dže­to Ap­lin­kos ap­sau­gos pro­gra­mos, o da­bar bus mo­ka­ma iš Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos spe­cia­lios pro­gra­mos. Nuo šių me­tų pa­si­kei­tu­si ir skai­čia­vi­mo me­to­di­ka. V. Mo­zū­rie­nė pa­ta­ria: ūki­nin­kui ra­dus plėš­rū­no pa­pjau­tą ar su­žeis­tą gy­vu­lį, rei­kia ne­dels­ti ir sku­biai in­for­muo­ti pri­va­tų ve­te­ri­na­ri­jos gy­dy­to­ją. Jis at­vyks ir su­ra­šys gai­še­nos ap­žiū­ros ak­tą ir paaiš­kins, ko­kių pa­pil­do­mų do­ku­men­tų rei­kia dėl ža­los at­ly­gi­ni­mo. Po to ūki­nin­kas tu­ri kreip­tis į se­niū­ni­ją, kur už­pil­dys pra­šy­mą. Se­niū­ni­ja apie įvy­kį in­for­muos spe­cia­lią nuo­sto­lių ap­skai­čia­vi­mo ko­mi­si­ją. Ji su­da­ry­ta prie že­mės ūkio sky­riaus. Ko­mi­si­jos na­riai nu­vyks į vie­tą ir už­pil­dys rei­kia­mus do­ku­men­tus. Do­ku­men­tus iš­siųs į Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­ją. Prie gai­še­nos ap­žiū­ros ak­to bū­ti­nai tu­ri bū­ti ir su­dras­ky­to ar su­ža­lo­to gy­vu­lio nuo­trau­kos.

Ūki­nin­kai, pa­sak vy­riau­sio­sios spe­cia­lis­tės, da­ro klai­dą ir be rei­ka­lo gaiš­ta, kai su pra­šy­mu sku­ba ne į sa­vo se­niū­ni­ją, bet į Že­mės ūkio sky­rių.

Bir­žų ra­jo­no Že­mės ūkio sky­riaus ve­dė­jas Ste­po­nas Staš­ke­vi­čius pri­du­ria: prie nuo­sto­lių kom­pen­sa­vi­mo šie­met nu­ta­rė pri­si­dė­ti ir Že­mės ūkio mi­nis­te­ri­ja, kad žmo­nėms bū­tų tin­ka­mai kom­pen­suo­ta, ypač už veis­li­nius gy­vu­lius, ku­rių ver­tė ge­ro­kai di­des­nė nei iki šiol bu­vo skai­čiuo­ja­mi nuo­sto­liai. Tai ypač ak­tua­lu veis­li­nių avių au­gin­to­jams.

– Į Bir­žų kraš­tą vil­kai šie­met at­kly­do pa­vė­luo­tai. Vil­kų me­niu įvai­rus. Daž­niau­siai vil­kai mėgs­ta prieaug­lį, ver­šie­ną. Ru­de­niop pra­de­da ran­kio­ti avis, – pa­ste­bi S. Staš­ke­vi­čius.

Lie­tu­vo­je šie­met vil­kai avis pul­di­nė­ja nuo ba­lan­džio pa­bai­gos. Pir­mo­sios au­kos – Elekt­rė­nų sa­vi­val­dy­bė­je. Plėš­rū­nai įsi­bro­vę į ūki­nin­ko fer­mą iš­pjo­vė ėriu­kus.