Naujausios
Tuberkuliozės gydymo kursas – ambulatorinėmis sąlygomis
Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro įsakymu prieš kelerius metus Lietuvoje įkurti DOTS kabinetai, kurie remiasi tiesiogiai kontroliuojamo tuberkuliozės gydymo strategija. Toks kabinetas Biržų rajono savivaldybės poliklinikoje, „Biržiečių žodžiui“ pasakojo Biržų rajono savivaldybės gydytoja Aušra Kunčienė, įkurtas 2017 metais. Kabineto įkūrimui ir išlaikymui, kasmet iš Biržų rajono savivaldybės biudžeto skiriama po 5 tūkstančius eurų. Biržiečiai šį darbą pradėjo ir sėkmingai tęsia vieni pirmųjų Lietuvoje.
Gydantis namuose taip pat kaip ir ligoninėje vaistus reikia išgerti slaugytojos priežiūroje. Ambulatorinio gydymo laikotarpiu tokie pacientai privalo atvykti gydytis į DOTS kabinetą. Paskirtą trumpą gydymo kursą tiesiogiai kontroliuojanti slaugytoja, stebi pacientų savijautą ir gali patarti iškilus klausimams. Vienas iš pagrindinių momentų yra kiekvienos tabletės suvartojimas slaugytojos kontrolėje. Taip užtikrinami geri gydymosi rezultatai, - teigia savivaldybės gydytoja Aušra Kunčienė.
Nuo kabineto įkūrimo dvejus metus šiame kabinete dirba slaugytoja Regina Kumpelienė.
- Darbą pradėjome nuo trijų pacientų. Pradžia šiek tiek baugino, tačiau besigydančių daugėjo. 2017 m. buvo išgydyti 8 pacientai, 2018 m. – 18 pacientų, šiais metais pasveiko jau 4 pacientai, - pasakoja slaugytoja Regina Kumpelienė.
Pacientų lankymosi trukmė DOTS kabinete nuo vieno mėnesio iki metų. Iš stacionaro grįžę į namus sveikstantys ligoniai gydymą tęsia ambulatoriškai, atvykstant į DOTS kabinetą kasdien išgerti vaistų. Pradine, neatsparia vaistams tuberkuliozės forma sergantieji pagal gydytojo paskyrimus vartoja vieną-du vaistus. Sergantieji atsparia vaistams tuberkuliozės forma vartoja jau keturis-penkis vaistus. Nedarbo ir švenčių dienomis slaugytoja R. Kumpelienė pacientams vaistus išduoda ir jie juos išgeria namuose savarankiškai. Ambulatoriškai besigydantys pacientai pas šeimos gydytoją apsilanko kartą per mėnesį, o kas trys mėnesiai juos konsultuoja ir gydymą skiria gydytojas pulmonologas.
Slaugytoja R. Kumpelienė apgailestauja: nuo birželio mėnesio Biržuose nebedirba gydytoja pulmonologė. Pacientams tenka važiuoti į Panevėžį pulmonologo konsultacijai dėl tolimesnio gydymo ar gydymo kurso užbaigimo patvirtinimo. Daugelio DOTS kabinete besigydančių pajamos mažos, jie gyvena skurdžiai, tik iš pašalpų, todėl kelionės išlaidos tuština pacientų kišenę.
Socialinė parama: kortelės maistui ir pravažiavimo išlaidų kompensavimas
Biržų rajono savivaldybės gydytojos A. Kunčienės teigimu, pagrindinė problema, kad tuberkuliozės plitimą sąlygoja ne tik medicininiai, bet ir socialiniai, ekonominiai faktoriai. Dauguma sergančiųjų tuberkulioze – bedarbiai, neturintys nuolatinio darbo, piktnaudžiaujantys alkoholiu, turintys blogas gyvenimo ir sanitarines higienines sąlygas, nuolat gydymo režimą pažeidžiantys asmenys, todėl atsiranda atsparios tuberkuliozės mikobakterijų padermės.
– 2018 metais tik pradėjusi dirbti savivaldybėje šiose pareigose, parašiau projektą, kuriam buvo numatytas finansavimas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Ir štai jau metai, kaip Biržų rajono savivaldybė sėkmingai tęsia šį ,,Priemonių, gerinančių ambulatorinių sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą tuberkulioze sergantiems asmenims, įgyvendinimas Biržų rajone“ projektą. Projekto vykdytojas – Biržų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius, o aš – šio projekto vadovė, - pasakoja Savivaldybės gydytoja.
Projekte dalyvauja Biržų rajono savivaldybės gyventojai, sergantys tuberkulioze, kuriems Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka gydytojas pulmonologas paskyrė ambulatorinį tiesiogiai stebimą trumpo gydymo kursą. Savivaldybės gydytoja A. Kunčienė džiaugiasi, kad įgyvendinus šį projektą sumažės Biržų rajono savivaldybės gyventojų sergamumas ir mirtingumas nuo tuberkuliozės, bus išvengta atsparių vaistams tuberkuliozės mikobakterijų atsiradimo ir plitimo formų, pagerės tuberkuliozės kontrolės priežiūra ir kartu bus sprendžiamos socialinės problemos.
DOTS kabinete besigydantys ir projekte dalyvaujantys pacientai gauna socialinę paramą: maisto kortelę produktams bei kompensuojamos vietinės (priemiestinės) kelionės. Pacientams į MAXIMA specialią kortelę, už savaitę nepertraukiamai išgertus vaistus pervedama po 9 eurus maisto produktams ar higienos prekėms. Su šia kortele jie gali apsipirkti MAXIMA prekybos centruose. Draudžiama už skirtus pinigus pirkti cigaretes, alkoholinius gėrimus, azartinių žaidimų bilietus. Taip pat kaimuose gyvenantiems pacientams, pagal nustatytą tarifą, apmokamos kelionės išlaidos į DOTS kabinetą vaistų išgėrimui ir atgal į namus.
- Tokia parama skatina pacientus, sergančius tuberkulioze, nenutraukti gydymo. Norėjosi, kad pacientai grįžę į namus po stacionarinio gydymo, turėtų galimybę geriau maitintis, pradėtų saugoti savo sveikatą, atsisakytų žalingų įpročių. Sergančiųjų tuberkulioze pacientų imuninė sistema nusilpusi visų pirma ir dėl netinkamos mitybos, - kalbėjo savivaldybės gydytoja A. Kunčienė.
Savivaldybės gydytoja dažna DOTS kabineto viešnia. Ji bendrauja su pacientais, slaugytoja, seniūnijų seniūnais bei socialinėmis darbuotojomis, poliklinikos, ambulatorijų, medicinos punktų medikais.
- Sėkmę lemia puikus komandinis darbas, bendradarbiavimas, pasitikėjimas ir bendravimas. Pildome anketas, atsižvelgiame į pacientų pageidavimus atvykti į DOTS kabinetą. Bandome įtikinti ir prašome nenutraukti ambulatorinio gydymo kurso. Visi, kurie reguliariai kabinete lankosi ir nori pasveikti – pasveiksta arba sėkmingai šiuo metu sveiksta, - džiaugiasi savivaldybės gydytoja A. Kunčienė. Ji pritaria slaugytojai R. Kumpelienei: rimta problema, kad iš darbo išėjus biržietei gydytojai pulmonologei N. Žukienei, šiuo metu rajone nėra kito dirbančio gydytojo pulmonologo.
Projekto tikslas: pagydyti 28 biržiečius
Pasak Biržų rajono savivaldybės gydytojos, nuo projekto įgyvendinimo pradžios (2018-07-02) socialine parama pasinaudojo ir DOTS kabinete ambulatoriškai gydėsi 19 Biržų rajono savivaldybės kaimo ir miesto gyventojų. Iš 19 projekto dalyvių 12 gydymo kursą baigė pasveikę. Iki projekto pabaigos (2022-08-31) užsibrėžta DOTS kabinete ambulatoriškai pagydyti 28 pacientus. Jeigu ir toliau taip gerai seksis, slaugytoja Regina ir savivaldybės gydytoja Aušra viliasi, kad pasveikusių nuo tuberkuliozės ir gavusių socialinę paramą bus daugiau.
DOTS kabineto pacientai
- Pirmais darbo metais daugiau besigydančių buvo iš kaimo. Ir ne po vieną iš Smilgių, Kirdonių, Medeikių, Smaltiškių. Pavieniai – Vabalninko, Pabiržės, Papilio seniūnijų kaimų gyventojai. Buvo pacientų ir iš užsienio „uždarbiavimų“ grįžusių. DOTS kabinete besigydančių vyrų daugiau nei moterų. Vyriausiam mūsų pacientui buvo 67 metai, o jauniausiam – 11 metų. DOTS kabinete lankėsi ir ambulatorinį gydymą tęsė net po kelis šeimos narius, – prisimena slaugytoja R. Kumpelienė.
Daugelis ligonių, pasak slaugytojos Reginos, net nenujautė sergą tuberkulioze. Liga diagnozuota daugeliui buvo kreipiantis profilaktiškai dėl darbo į gydytojų komisiją ir atliekant reikiamus tyrimus. Pasitaikydavo atvejų, kad plaučių tuberkuliozę diagnozuodavo pacientams atsitiktinai po traumų atliekant rentgeno nuotraukas. Kiti – užsikrėsdavo nuo sergančių šeimos narių. Savivaldybės gydytoja A. Kunčienė pabrėžia: tuberkulioze galima užsikrėsti bet kur viešose vietose: parduotuvėse, masiniuose renginiuose, autobusuose, lėktuvuose.
Tuberkulioze sergantys pacientai gydomi Respublikinėje Panevėžio ligoninėje infekcinių ligų Pulmonologijos skyriuje. Atsparios vaistams tuberkuliozės formos arba pakartotini (recidyvai) susirgimai – Respublikinėje Šiaulių tuberkuliozės ir plaučių ligų ligoninėje, o vaikai – Kauno klinikinės ligoninės Vaikų ligų II skyriuje.
Tuberkulioze sergančiųjų gydymas ilgas
Šiuo metu septyni Biržų miesto gyventojai dalyvauja šiame projekte ir tęsia ambulatorinį gydymą DOTS kabinete. Penktadienį vaistų išgėrimui į DOTS kabinetą užsuko Vaidas – neseniai grįžęs iš stacionaro. Ambulatorinį gydymą vyriškis turės tęsti DOTS kabinete.
–- Ligą valdyti sunku, žinau. Ir savo kailiu patyriau, kokia ta liga klastinga. Neįsivaizduoju, kur tuberkuliozę pasigavau. Kasdavau šulinius, toks darbas – drėgmė, šaltis, žiema ar vasara. Pradėjau jausti didelį silpnumą, labai nukrito svoris. Kreipiausi į savo šeimos gydytoją jau su konkrečiais ligos simptomais: karščiavau, kosėjau. Paskyrė tyrimus ir nustatė – tuberkuliozė, - pasakoja Vaidas.
Pacientams, sergantiems tuberkulioze būdingas tris ar daugiau savaičių trunkantis sunkus kosulys, skausmas krūtinėje, skreplių ar kraujo atkosėjimas, pasireiškia silpnumas ir nuovargis, svorio kritimas, apetito stoka, drebulys, karščiavimas, prakaitavimas, – patvirtina savivaldybės gydytoja A. Kunčienė.
Šiuo metu DOTS kabinete besigydantis Vaidas Respublikinėje Panevėžio ligoninėje gydėsi 5 mėnesius. Dar tris mėnesius jis turės gydytis ambulatoriškai DOTS kabinete.
- Labai noriu pasveikti. Šiuo metu esu registruotas Darbo biržoje, turiu nedarbingumą, tačiau pajamos mažos. Kortelė maistui labai pravers. Nebeturiu nei vieno kiaušinio šaldytuve, o pašalpa negreit, -- neslėpė vyriškis.
Jis prisipažino: iki pilnos laimės jam tiek mažai betrūksta, tik reikės mesti rūkyti. Gal kaip nors pavyks?- su šypsena veide sako Vaidas.
Pirmą savaitę DOTS kabinete besigydantį pacientą drąsino ir slaugytoja Regina Kumpelienė, ir savivaldybės gydytoja Aušra Kunčienė: tuberkuliozė išgydoma, pasveikęs jis galės dirbti ir ankstesnį darbą, tik ligai įveikti reikalingas nuoseklus ir reguliarus gydymas.