Varpo mįslė įminta?

Varpo mįslė įminta?

Varpo mįslė įminta?

Šiaulių pašonėje esančiame poilsio ir pramogų komplekse „Meškių dvarkiemis“ (Meškių kaimas, Šiaulių rajonas), akmeninėje arkoje kybantis senovinis bažnytinis varpas priklauso Rokiškio rajono Onuškio kaimo bažnyčiai.

Tokią išvadą Kultūros paveldo departamento Šiaulių teritorinio padalinio specialistams pateikė Kultūros paveldo centras.

Išvada patvirtino paveldosaugininkų įtarimus, kad greičiausiai didelę istorinę vertę turintis varpas Šiaulių rajone atsirado galimai neteisėtai.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Varpas – kultūros vertybė

Po balandžio mėnesio antroje pusėje kilusio triukšmo dėl pramogų komplekso teritorijoje lankytojo atsitiktinai pastebėto senovinio varpo, paveldosaugininkai pasišovė žūtbūt išsiaiškinti visas šio galimai vertingo religinio paveldo atsiradimo Šiaulių rajone detales.

Po kone du mėnesius trukusių svarstymų, spėliojimų, užklausų ir išvadų laukimo – atomazga.

Kultūros paveldo departamento Šiaulių teritorinio padalinio specialistai birželio 2 dieną gavo Kultūros paveldo centro išvadą, kad aptiktas senovinis varpas yra iš Onuškio (Rokiškio rajonas) bažnyčios.

Raštas su archyvo nuotraukomis patvirtino ne tik radinio kilmę, bet ir istorinę vertę.

Įrodymas kaip ant delno: Kultūros vertybių registre rastos 1972 metais darytos bažnytinio varpo nuotraukos, tiksliau, tai, kas jose užfiksuota, identiška tam, ką balandžio 23 dieną paveldosaugininkai užfiksavo poilsio ir pramogų centre „Meškių dvarkiemis“ Šiaulių rajone.

Įrodymas ir ant varpo esantys užrašai. Raidės lietos bei klijuotos rankiniu būdu, todėl aišku, kad ant dviejų skirtingų varpų jos negali būti užklijuotos identiškai.

Be to, sutapatinus užrašus ant abiejose nuotraukose esančių varpų, paaiškėja, kad abiejuose lenkų kalba minimos Raiecki ir Mleczko, Onuškio dvaro savininkų bei valdytojų, pavardės.

Kultūros paveldo centras raštiškai patvirtino, kad varpas yra išlietas XVII amžiaus antroje pusėje ir buvo pakabintas 1774 metais pastatytoje Onuškio bažnyčioje. Nuo 1972 metų ši bažnytinė relikvija yra kultūros vertybių sąraše.

„Tokio senumo bažnytinio varpo vertė tikrai labai didelė, bet, manau, dar didesnė jo istorinė vertė“, – „Šiaulių kraštui“ sakė Kultūros paveldo departamento Šiaulių teritorinio padalinio vadovas Rytis Budrys.

Jo įsitikinimu, surinkti įrodymai beveik nekelia abejonių dėl Šiaulių rajone kabančio varpo priklausomybės.

Varpo broliai taip pat dingę

Apie atpažintą varpą bus informuota Rokiškio rajono teisėsauga. Šio rajono pareigūnams greičiausiai ir teks išsiaiškinti šios kultūros vertybės paslaptį.

Tačiau ir be tyrimo aišku, kad varpas turi ne vien atsiradimo Šiaulių rajone paslapčių, bet ir dar du žalvarinius brolius, kabėjusius Onuškio bažnyčios varpinėje greta vienas kito.

Pavyko rasti informacijos, kad 2008 metų spalio viduryje visi trys varpai iš bažnyčios išgaravo. Policijoje dėl šios vagystės iškelta baudžiamoji byla, tačiau vertybių vagys taip ir nebuvo nustatyti.

Viena keista detalė: Šiaulių pašonėje esančio poilsio ir pramogų komplekso „Meškių dvarkiemis“ savininkas buvo viešai užsiminęs, jog varpą prieš dešimt ar penkiolika metų parsivežė iš Lenkijos. Tačiau įsigijimo dokumentų verslininkas paveldosaugininkams taip ir nepateikė.

KPD ŠTP nuotr.

VERTYBĖ: Kultūros vertybių registre rasta Onuškio bažnyčios varpo nuotrauka.

RADINYS: Varpas, prieš gerą mėnesį aptiktas Šiaulių rajone esančiame pramogų ir poilsio komplekse.