
Naujausios
Teistas gimnazijos direktorius vėl negalės vadovauti
Prieš pusmetį sulaukęs palankaus Lietuvos apeliacinio teismo sprendimo ir sugrąžintas į darbą, Radviliškio Lizdeikos gimnazijos direktorius Jonas Varkulevičius vėl turės pasitraukti nuo vadovo vairo – antradienį Lietuvos Aukščiausiasis Teismas panaikino Apeliacinio teismo nutartį ir perdavė bylą nagrinėti iš naujo.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Perdavė bylą nagrinėti iš naujo
Kartu su Lizdeikos gimnazijos pavaduotojomis ir keliais moksleiviais šiuo metu Indijoje pagal mainų programą viešintis J. Varkulevičius grįžęs iš tolimos kelionės sužinos jam nemalonią žinią – šalies Aukščiausiasis Teismas priėmė jam nepalankią nutartį.
Pagal ją, vos prieš pusmetį į vadovo postą sugrįžęs J. Varkulevičius vėl turės laikinai pamiršti vadovo kėdę.
Sausio 26 dieną Lietuvos Aukščiausiasis Teismas kasacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo baudžiamąją bylą pagal Šiaulių apygardos prokuratūros Šiaulių apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojo Tomo Grušo kasacinį skundą dėl Lietuvos apeliacinio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2015 metų birželio 29 dienos nutarties.
Aukščiausiojo Teismo teisėjų kolegija nutarė panaikinti Lietuvos apeliacinio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegijos priimtą nutartį ir perduoti bylą iš naujo nagrinėti apeliacinės instancijos teisme.
Panaikinus apeliacinės instancijos teismo nutartį, lieka galioti pirmosios instancijos teismo sprendimas dėl kardomųjų priemonių nuteistiesiems – J. Varkulevičiaus laikino nušalinimo nuo gimnazijos direktoriaus pareigų iki nuosprendžio įsiteisėjimo.
Tai reiškia, kad J. Varkulevičiui vėl užsivers vadovavimo gimnazijai durys.
Kelią į direktoriaus postą atvėrė Apeliacinis teismas
Lietuvos apeliacinis teismas praėjusių metų birželio 29 dieną panaikino Šiaulių apygardos teismo 2014 metų kovo 31 dienos nuosprendį, kuriuo už piktnaudžiavimą, dokumentų klastojimą, turto iššvaistymą ir poveikį liudytojams buvo nuteistas Lizdeikos gimnazijos direktorius J. Varkulevičius. Nuteistas ir fiktyviai įdarbintas jo brolis, kiti giminaičiai bei pažįstami. Byla buvo perduota prokurorui.
Tokį sprendimą Apeliacinis teismas priėmė nustatęs, kad ikiteisminio tyrimo metu buvo surašytas iš esmės reikalavimų neatitinkantis kaltinamasis aktas, trukdantis nagrinėti baudžiamąją bylą.
Apeliacinis teismas savo nutartyje pabrėžė, kad pirmosios instancijos teismas neįvykdė pareigos nustatyti tikrąsias bylos aplinkybes, nuo kurių priklauso tinkamas baudžiamojo įstatymo pritaikymas ir teisingos bausmės paskyrimas.
Ta pačia nutartimi teismas panaikino J. Varkulevičiui skirtą kardomąją priemonę – laikiną nušalinimą nuo gimnazijos direktoriaus pareigų.
Po šios Apeliacinio teismo nutarties J. Varkulevičius po ilgesnės nei ketveri metai pertraukos vėl pradėjo vadovauti kolektyvui.
Vadovavimo peripetijas aiškinasi ir Taryba
„Šiaulių kraštas“ jau ne kartą rašė apie J. Varkulevičiaus teisines peripetijas.
2014 metų kovo 31 dieną Šiaulių apygardos teismas nusprendė, jog savo pažįstamus bei giminaičius fiktyviai gimnazijoje įdarbinęs J. Varkulevičius turės pustrečių metų praleisti pataisos namuose.
Teismo nustatyta, kad, fiktyviai įdarbinus kelis asmenis, Savivaldybei per septynerius metus buvo padaryta maždaug 250 tūkstančių litų žala, kuri turės būti padengta.
J. Varkulevičius yra pripažintas kaltu ir kitoje baudžiamojoje byloje už padarytas dvi tyčines nusikaltamas veikas – dokumentų klastojimą ir melagingą pranešimą.
Šis nuosprendis J. Varkulevičiui atėmė teisę dirbti mokytoju. Tačiau tai nesutrukdė jam būti šalyje žinomos „Robinzonų“ stovyklos vadu ir kartu su vaikais vykti į žygį.
Ar gali mokytoju negalintis dirbti asmuo vadovauti bendrojo lavinimo mokymo įstaigai? – to ne kartą teirautasi ir rajono Taryboje.
Praėjusių metų pabaigoje Taryba dėl teisės aktų taikymo kolizijos kreipėsi į Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetą. Komitetas savo posėdyje nutarė kreiptis į Seimo Teisės departamentą, kad šis išaiškintų, ar asmuo, teistas už tyčinę nusikalstamą veiką, gali eiti valstybinės švietimo įstaigos vadovo pareigas.
2015 metų gruodžio 21 dieną Teismo departamentas pateikė atsakymą.
Departamento nuomone, draudimo nuteistam už tyčinę nusikalstamą veiką asmeniui eiti valstybinės švietimo įstaigos vadovo pareigas nėra numatyta nei Švietimo įstatymo nuostatose, nei jokiame kitame teisės akte.
Departamentas taip pat pažymėjo, jog teismo nuosprendyje, kuriuo asmuo buvo pripažintas kaltu už tam tikros veikos padarymą, teisė dirbti tam tikrą darbą arba užsiimti tam tikra veikla jam gali būti atimta ir kaip baudžiamojo poveikio priemonė.
Autorės nuotr.
SPRENDIMAS: Lietuvos Aukščiausiasis Teismas žinomam „Robinzonų“ stovyklų vadui Jonui Varkulevičiui priėmė nepalankų sprendimą – neseniai sugrįžęs į gimnazijos vadovo postą, jis laikinai vėl turės būti nušalintas.