
Naujausios
Skaitytoja kreipėsi
Skola susidarė dėl deklaracijos painiavos
Šiaulietė Viktorija į „Šiaulių kraštą“ kreipėsi pagalbos apimta nevilties dėl skolos, susidariusios, kai buvęs sutuoktinis ją ir dvi judviejų dukras, apie tai nepranešęs, „išdeklaravo“ iš buvusių namų. Panaikinus deklaravimo duomenis, Viktorijai už neįgalią dukrelę, paaiškėjo, nepriklauso šalpos pensija, tad sumokėtas išmokas – 560 eurų – pareikalauta grąžinti į valstybės biudžetą.
Anot vienišos moters, grąžinti skolą – jai neįveikiama užduotis. Valdininkai kategoriški: įstatymas išimčių nenumato.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Su neįgalia dukrele ir skola
„Kreipiuosi patarimo. Nuo 2014 metų, kai išsituokiau su vyru, dvi mudviejų dukreles, kurių vyresniajai 17 metų, o jaunėlei – šešeri, auginu viena. Vyresnioji dukra turi negalią – neįgalumas jai nustatytas nuo 2000 metų iki pilnametystės, tad kas mėnesį man buvo mokama 112 eurų šalpos pensija.
Skirdamasi su vyru palikau jam būstą Šiauliuose, kuris buvo įgytas santuokoje. Buvęs sutuoktinis tada sutiko ir toliau jame deklaruoti mano ir vaikų gyvenamąją vietą, kol mergaitės mokysis. Skyrybų proceso metu abu vaikai buvo priteisti man, tačiau nuolatinės gyvenamosios vietos mes neturime.
Iki 2015 metų birželio 30 dienos su dukrelėmis gyvenau Šiauliuose, po to persikėlėme į Vilnių. Vilniuje nuomojamės butą, aš dirbu vedėja parduotuvėje, moku visus mokesčius, vyresnioji dukra lanko J. Basanavičiaus gimnaziją, jaunėlė – darželį, išvykusios iš Lietuvos nebuvome.
Šių metų liepos pradžioje, baigiant galioti mano asmens tapatybės kortelei, atvažiavau į Šiaulius ją pasikeisti. Ir Šiaulių apskrities policijos Migracijos skyriuje sužinojau, kad buvęs sutuoktinis nuo 2015 metų gruodžio 1 dienos yra panaikinęs mano ir mūsų mergaičių deklaravimo duomenis buvusiame šeimos bute.
Negana to, paaiškėjo, kad už laikotarpį nuo 2015 metų gruodžio 1 dienos iki 2016 metų liepos 12 dienos, kai nežinojau, kad mes nebeturime nuolatinės gyvenamosios vietos, Socialinės rūpybos skyriui privalau grąžinti 560 eurų skolą, šalpos pensiją.
Išsiaiškinau, kad skola susidarė dėl to, jog laiku nepranešėme apie gyvenamosios vietos keitimą. Tačiau kaip galėjome pranešti apie tai, kas buvo padaryta mums už akių...
Mano alga – 400 eurų, už buto nuomą ir komunalines paslaugas sumoku 390 eurų. Iš buvusio sutuoktinio mokamų alimentų – 175 eurų – sumoku už darželį, o iš likusių pinigų esame priverstos išgyventi.
Pakibusi 560 eurų šalpos pensijos skola man yra neįveikiama.
Buvęs sutuoktinis į kalbas nesileidžia. Šiuo metu mergaitei nemokama jokia pašalpa, nes dėl skolos Vilniaus socialiniam skyriui nepersiunčiami dokumentai iš Šiaulių.
Kaip atsikratyti tos skolos, kuri susikaupė ne dėl mano ir dukrelių kaltės?
Sakykite, nejaugi Lietuvos įstatymai leidžia išregistruoti vaikus tiesiog į gatvę?“
Išimčių nenumatyta
Gavęs tokį laišką, „Šiaulių kraštas“ kreipėsi į Šiaulių miesto savivaldybę ir paprašė viešo komentaro, galbūt pagalbos ar patarimo, kaip būtų galima padėti nepriteklių kamuojamai moteriai.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Irena Kiurienė vietoje patarimo išdėstė apgailestavimą: „Šitą situaciją žinau. Gaila moters, gaila šeimos, bet įstatymas išimčių nenumato“.
Valdininkė persiuntė Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Eduardo Bivainio paaiškinimą, kuriame juodu ant balto išdėstyta, kad „išimčių nereikalauti permokos įstatyme nenumatyta. Jei permokos nėra iš ko išskaičiuoti, ji išieškoma teismo tvarka“.
Mergaičių tėvas pasielgė... teisėtai
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Kanceliarijos Asmenų aptarnavimo poskyrio vedėja Diana Grigienė, paklausta apie gyvenamosios vietos deklaravimo tvarką ir kaip derėjo pasielgti konkrečiu atveju, atsakė, kad buvęs Viktorijos sutuoktinis (jis vienintelis buto savininkas) turėjo teisę panaikinti jo nuosavybėje deklaravusių, tačiau faktiškai negyvenančių asmenų gyvenamosios vietos deklaravimo duomenis. Jei nutraukus santuoką, nepilnamečių vaikų gyvenamoji vieta nustatyta su mama, gyvenamosios vietos deklaravimo duomenų panaikinimas, anot valdininkės, yra teisėtas.
„Pagal įstatymą, gyventojų deklaravimo duomenys yra naikinami, kai patalpos ar pastato savininkas deklaravimo įstaigai pateikia prašymą panaikinti jam priklausančioje patalpoje ar pastate savo gyvenamąją vietą deklaravusio ir ją pakeitusio (išvykusio) asmens deklaravimo duomenis“, – paaiškino poskyrio vedėja.
Išimčių dėl nepilnamečių vaikų gyvenamosios vietos deklaravimo panaikinimo įstatyme esą nenumatyta.
Taigi pakeitusi gyvenamąją vietą, anot D. Grigienės, Viktorija per 15 dienų privalėjo deklaruoti gyvenamąją vietą Vilniuje tuo adresu, kuriuo faktiškai dažniausiai gyvena.
Asmenys, kurie savo nuosavo būsto neturi ir jį nuomojasi, gyvenamąją vietą deklaruoti gali su patalpos savininko sutikimu, ar pateikus būsto nuomos ar panaudos sutartį, įmonės ar įstaigos išduotą pažymą, patvirtinančią teisę gyventi nurodytame gyvenamajame būste konkrečiu laikotarpiu.
Mokėjimas atnaujintas
Po Šiaulių miesto savivaldybės pateiktų komentarų tapo aišku: įstatymo raidės yra aklos, o valdininkai „išimčių nenumato“. Tad iš istorijos lieka tik pasimokyti.
Beje, prieš keletą savaičių Viktorijai, deklaravusiai savo ir dukterų gyvenamąją vietą Vilniuje, Šiaulių socialinės paramos skyrius šalpos pensijos – 112 eurų – mokėjimą iki šių metų gruodžio pradžios (kol mergaitei sukaks pilnametystė) atnaujino. Pagal įstatymą iš šios išmokos kiekvieną mėnesį bus išskaitoma įstatymu numatyti 20 procentų skolos.
Pasak Šiaulių miesto savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos I. Kiurienės, nėra svarbu, per kurio miesto socialinės paramos skyrių šalpos pensija mokama – pinigai yra ne iš miesto, o šalies biudžeto. Taigi nesvarbu, kur žmogus deklaruoja savo gyvenamąją vietą, svarbu, kad jis apskritai deklaruoja.
„Vis dėlto jei Viktorija kreipsis su prašymu persiųsti bylą į Vilniaus savivaldybę, mes taip ir padarysime“, – aiškino valdininkė.
Kitas reikalas – socialinė pašalpa. Ši išmoka mokama griežtai pagal gavėjo deklaruotą gyvenamąją vietą.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
NEŽINOJIMAS: Įstatymo nežinojimas nuo atsakomybės neatleido. Nesusipaistei raizgalynėje? Pati kalta.
DEKLARAVIMAS: Šiaulių miesto savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos Irenos Kiurienės teigimu, pakako, kad šalpos pensijos gavėja būtų operatyviai deklaravusi savo gyvenamąją vietą, ir problemų nebūtų.