Nauja korupcijos forma: kyšis už vaistų suleidimą

Nauja korupcijos forma: kyšis už vaistų suleidimą

Nauja korupcijos forma: kyšis už vaistų suleidimą

Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Vaikų chirurgijos, ortopedijos ir traumatologijos centro chirurgas echoskopuotojas Algirdas Šukys netrukus turėtų stoti prieš Šiaulių apygardos teismą. STT pareigūnai išsiaiškino, kad šis medikas ėmė kyšius už vaistų suleidimą.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Pacientai prisipažino mokėję

STT Šiaulių valdybos pareigūnų atlikto ikiteisminio tyrimo duomenimis, pinigai, nesumokant už paslaugą į ligoninės kasą, iš pacientų buvo imami ne kartą. Taigi pajamos, tyrimo duomenimis, atsidurdavo asmeninėje mediko kišenėje.

Nors pats įtariamuoju baudžiamojoje byloje tapęs A. Šukys neigia buvęs papirktas, šią nusikalstamą veiką pripažino šeši buvę šio gydytojo pacientai.

Jie pripažino kaltę dėl papirkimo, todėl Šiaulių apylinkės teismas 2015 metų spalio mėnesį nurodė sumokėti nuo 188 eurų (5 MGL) iki 376 eurų (10 MGL) įmokas į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą.

Korupcinį nusikaltimą STT pareigūnai aptiko, tirdami Kaune veikiančios farmacijos kompanijos „Valentis Pharma“ atstovų ir įvairių šalies gydymo įstaigų gydytojų nusikalstamą korupcinę schemą.

Tęsiant šį didelės apimties tyrimą dėl farmacininkų ir daugiau kaip 100 Lietuvos gydytojų nusikalstamų korupcinių veiksmų – stambaus masto papirkimo, kyšininkavimo ir apgaulingo apskaitos tvarkymo – jau yra apklaustas 261 liudytojas, o 17 asmenų, iš kurių 3 yra gydytojai, pareikšti įtarimai dėl kyšininkavimo. 19 gydytojų yra specialieji liudytojai.

Įtariama, kad farmacijos įmonės atstovai buvo susitarę su savo aptarnaujamų daugiau kaip 30 Lietuvos miestų ir rajonų gydymo įstaigų gydytojais, kad jie už neteisėtą atlygį rekomenduotų pacientams įsigyti brangius jų įmonės produktus ir nesiūlytų konkuruojančių įmonių platinamos panašios pagal sudėtį farmacinės produkcijos.

Turimais duomenimis, gydytojams papirkti vien per 2014 metus kyšiams įmonė galėjo skirti daugiau kaip 0,5 milijono litų (apie 145 000 eurų).

Šiai nusikalstamai korupcinei schemai tirti Generalinė prokuratūra sudarė specialią Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio apygardų prokuratūrų prokurorų ir visų STT teritorinių padalinių atstovų tyrimo grupę.

Kyšiai už laimėjimus

Nepaisant nuolat vykdomų reformų ir pertvarkų, sveikatos apsaugos sistemoje korupcijos problema išlieka labai opi.

STT Šiaulių valdybos pareigūnų akiratyje šiuo metu – ir Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovai.

Generalinis direktorius Petras Simavičius, ligoninės strateginio valdymo direktorė Aušrelė Šalkauskienė, infrastruktūros direktorius Vygentas Jocius ir Medicinos technikos aprūpinimo ir priežiūros skyriaus vedėjas Paulius Jarmalavičius. Vadovai įtariami piktnaudžiavimu tarnyba, siekiant asmeninės naudos, kyšininkavimo ir kitų nusikaltimų.

STT Šiaulių valdybos pareigūnams užkliuvo galimai neskaidriai Respublikinėje Šiaulių ligoninėje vykdyti viešieji pirkimai.

Kaip įtariama, vykdant viešuosius pirkimus, kurių bendra vertė – ne vienas šimtas tūkstančių eurų, buvo siekiama, kad juos laimėtų iš anksto pasirinktos įmonės.

Mainais už konkursų laimėjimus iš įmonių vadovų buvo reikalaujami ir priimami kyšiai.

Taip pat tiriamos aplinkybės ir dėl ligoninės lėšomis įsigytų bei pasisavintų įvairių brangių daiktų.

Iš viso atliekant šį didelės apimties ikiteisminį tyrimą įtarimai dėl įvairių korupcinių veikų jau yra pareikšti 10 asmenų.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PINIGAI: Anot Specialiųjų tyrimų tarnybos, Šiaulių Moters ir vaiko klinikoje pinigai už vaistų suleidimą pinigai buvo mokami į nuosavą kišenę.