Namuose žuvo du žmonės

Namuose žuvo du žmonės

Namuose žuvo du žmonės

Antradienio vakarą Šiauliuose, Odininkų gatvės namo kambaryje, rasti du negyvi žmonės: 78 metų namo šeimininkė ir kaimynas. Įtariama, kad šiauliečiai mirė apsinuodiję gamtinėmis dujomis.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Kūnai rasti kambaryje

Nelaimėlius – namo šeimininkę Vladą Jarienę ir per šalčius jos namuose laikinai priglaustą 53 metų kaimyną Remigijų Lašinį – surado į namus po darbo Vaikų globos namuose apie 20 valandą sugrįžusi V. Jarienės marti Loreta Jarienė.

Moteris pasakoja nustebusi, kai, jai pravėrus laukujes namo duris, į veidą tvokstelėjo karštis, o radiatoriai buvo tokio karštumo, kad net ranka nelaikė.

„Pagalvojau, su močiute sutarėme taupyti dujas. Keista pasirodė, kad ji šitaip galėjo prišildyti kambarius“, – prisimena šiaulietė.

L. Jarienė paskubomis nusileido į namo rūsį užsukti dujinės krosnies – liepsna degė visu pajėgumu.

Užuot laiptais pakilusi į antrąjį namo aukštą, kuriame gyveno, moteris nusprendė užeiti pas pirmame aukšte gyvenančią anytą ir pasiteirauti, kas čia vyksta. Juolab kad kambaryje tvyrojo gerklę graužiantis neaiškios kilmės kvapas.

Pravėrusią V. Jarienės virtuvės duris ponią Loretą, jos žodžiais, persmelkė negera nuojauta: čia gulėjo negyvas šeimos šuo Džeris.

Tačiau tikrasis siaubas šiaulietę sukrėtė įėjus į anytos kambarį: ties durimis, ant grindų, sukniubęs gulėjo negyvas kaimynas R. Lašinis, o lovoje – antklode apsiklojusi, tarsi miegotų, V. Jarienė.

Į L. Jarienės pagalbos šauksmą tučtuojau atsiliepė kitoje gatvės pusėje gyvenantys kaimynai. Jie apie nelaimę pranešė operatyviosios tarnyboms.

Į tragedijos vietą per kelias minutes sulėkė Dujų avarinės tarnybos specialistai, policijos pareigūnai, ugniagesiai, greitosios medikai. Pastarieji nelaimėliams padėti jau niekuo negalėjo – tik konstatavo mirtį.

Operatyviai buvo užsuktas gamtinių dujų įvadas, išvėdintos patalpos.

Jutę dujų kvapą

Pirminėmis išvadomis, mirties priežastis – apsinuodijimas dujomis. Tyrimą mirties priežasčiai nustatyti atlieka Šiaulių apskrities policija.

Gerklę graužiantį aitrų kvapą L. Jarienė jautusi ir anksčiau, esą netgi buvo pakvietusi dujininkus, tačiau jie tąsyk gedimo nerado.

Nelaimės dieną moteris, išeidama į darbą, kaip ir įprasta, užkūrė krosnį.

L. Jarienė spėja, galbūt anyta pasiuntusi R. Lašinį į rūsį padidinti liepsnos ir šis krosnies jungiklį galbūt atsukęs visu pajėgumu, todėl ir įvykęs dujų nuotėkis.

„Močiutė buvo auksinės širdies žmogus, priėmė kaimyną prisiglausti, kol sušils orai“, – sakė šiaulietė.

Pasak jos, nuo kaimyno Remigijaus buvo nusisukę artimieji, nes jis nevengė stikliuko. Vyro name buvo atjungta elektra, šildymas, todėl jautri senolė jį priėmusi pagyventi, pamaitindavusi.

Mirusiosios marti L. Jarienė mano, kad tragediją galėjo prišaukti dujinės krosnies gedimas arba užsikišęs kaminas. Anot jos, pernai buvo pakeistas namo stogas, permūrytas kaminas, todėl į jį esą galėjo prikristi statybinio laužo bei užkimšti angas ir sumažinti trauką. Todėl nesudegusios dujos sklaidėsi patalpose.

Pakeisti beveik penkias dešimtis metų patalpas šildančią krosnį ponios Loretos sutuoktinis ir mirusios V. Jarienės sūnus Kęstutis, šiuo metu uždarbiaujantis Norvegijoje, ketino šiemet.

Namas galėjo sprogti

Ugniagesiai neatmeta, kad dviejų žmonių gyvybes nusinešęs dujų nuotėkis galėjo sukelti netgi sprogimą.

Pasak Šiaulių PGV Valstybinio priešgaisrinės priežiūros skyriaus vyriausiojo specialisto Gintaro Zonio, patalpai prisipildžius dujų, sprogimui pakanka užsirūkyti arba atsitiktinės elektros prietaiso kibirkšties, netgi mobiliojo ryšio telefono.

„Jei įvykusio sprogimo aplinka degi, gali prasidėti dar ir gaisras“, – teigė G. Zonis.

Pareigūnas pataria gyventojams, pajutusiems nors menkiausią dujų kvapą, nejungti jokių elektros prietaisų, o, išėjus į lauką, nedelsiant skambinti bendruoju pagalbos centro telefonu 112.

Kaip elgtis šildymo sezono metu

Budrūs turi būti ne tik tie gyventojai, kurie gyvenamąsias patalpas šildo dujomis. Pastatuose, kuriuose yra įrengtos krosnys, prieš kūrenimą būtina jas gerai sutvarkyti bei išvalyti dūmtraukius.

Gaisrai namuose, šildomuose krosnimis, kyla, kai jos yra perkaitinamos, atsiranda plyšių kaminų ar židinių sienelėse, pro kurias gali prasiveržti ugnis.

Kad iš krosnies pakuros iškritusios žarijos neuždegtų grindų, būtina prie jų prikalti skardos lapą arba įrengti nedegų pagrindą. Negalima malkų bei kitų degių medžiagų džiovinti bei laikyti ant krosnių arba arti jų, palikti atvirų pakuros durelių.

Kūrenant krosnis, ypač pavojingos smalkės, nes galima jomis apsinuodyti. Iškūrenę krosnį, per anksti neužstumkite sklendės. Ją galima uždaryti tik įsitikinus, kad ugnis jau baigė rusenti.

Elektrinius šildymo prietaisus reikia statyti toliau nuo užuolaidų bei baldų. Nepalikite ant jų padžiautų rūbų, o išeidami iš namų būtinai išjunkite.

ŽŪTIS: Dujų nuotėkis gyvenamajame name pražudė du žmones.

Jono TAMULIO nuotr.