Mokyklos tapo paauglių ringu

Mokyklos tapo paauglių ringu

Mokyklos tapo paauglių ringu

Tik kelios dienos praėjo, kai Šiaulių Rėkyvos pagrindinėje mokykloje vienas vaikinas kitam sulaužė žandikaulį. Vasario 3-osios popietę bendraklasių smurtą patyrė ir Šiaulių rajono Pavenčių vidurinės mokyklos šeštokė. Tą pačią dieną dėl merginos susipyko du Šeduvos gimnazijos (Radviliškio rajonas) trečiokai. Incidento būta ir S. Šalkauskio gimnazijoje. Kas vyksta mokyklose?

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Dvikovos

Dvylikametė Pavenčių vidurinės mokyklos šeštokė po pamokų per mokyklos stadioną nukastu sniego takeliu ėjo namo, kai du tos pačios šeštos klasės berniukai sumanė bendraklasę išmaudyti sniege. Maudynių įkarštyje mergaitė pargriuvo. Tačiau įsismaginusių bendraklasių tai nesustabdė. Vienas paauglys, į mergaitę spardydamas sukietėjusį sniegą, koja pataikė tiesiai į jos galvą. Spyrio būta stipraus, dėl galvos smegenų sukrėtimo šeštokė gydoma Šiaulių apskrities ligoninėje.

Vasario 3-osios popietę dėl merginos susipyko du Šeduvos gimnazijos (Radviliškio rajonas) trečiokai. Arši apsidaužymo dvikova ir smūgis keliu į veidą mokyklos rūbinėje vienam septyniolikmečiui baigėsi danties nuskėlimu ir praskelta lūpa.

S. Šalkauskio gimnazijoje vasario 2 dieną po trijų pamokų, į mokyklos valgyklą užsukęs gimnazijos antrokas (vidurinėje mokykloje būtų dešimtokas) kuprine užkliudė čia budėjusį pirmoką (devintoką). Tas jį palydėjo įžeidimu: „Kur eini, ubage?“

Gimnazistų konfliktas tuo ir būtų pasibaigęs, jei įžeistas septyniolikmetis per kitą pertrauką nebūtų „už ubagą“ mostelėjęs kumščiu. Nuo smūgio metais jaunesniam paaugliui lūžo nosis.

Emocijos nevaldomos

S. Šalkauskio gimnazijos direktorė Zina Žuklijienė vakar „Šiaulių kraštui“ abu susikibusius mokinius įvardijo kaip “vidutiniškus“ vaikus, su kuriais iki šiol rimtesnių problemų nebuvę. Po konflikto bendraklasiai, pasak vadovės, greitai susitaikė.

Direktorės nuomone, mokyklose fizinio ir psichologinio smurto pastaraisiais metais nėra daugiau, tačiau jis žiaurėja. Pokalbiuose su vaikais ji išgirsta ir jų pačių pastebėjimus apie mokantį žiaurumą, kurį mato filmuose, ne išimtis ir animaciniuose, taip pat — kompiuteriniuose žaidimuose.

„Nebegalvojama apie pasekmes. Svarbiausia mušti, staigiai ir negailestingai, netgi žiauriai. Kaip kine, — sakė Z. Žuklijienė. — Apie pasekmes ir atsakomybę pamąstoma tik po įvykio. Kalbu ne tik apie vaikus, ir apie suaugusiuosius.“

Kovojama už nugalėtojo vardą

Pernai vien Šiaulių mieste, policijos duomenimis, nuo smurto nukentėjo 111 nepilnamečių. Dėl šešių incidentų mokykloje buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai. Dėl 38 smurtinių atvejų miesto mokyklose pernai ikiteisminius tyrimus pradėti atsisakyta. Pagrindinė priežastis — nukentėjusio ir smurtavusio vaikų tėvai nepareiškė pretenzijų.

Šiaulių apskrities VPK Prevencijos poskyrio vyriausiojo specialisto Aido Steponaičio žodžiais, pagrindinė mokinių smurto priežastis — noras pasirodyti stipriu ir nenugalimu. Pergalė muštynėse — tiesiausias ir lengviausias kelias kitų akyse pasirodyti (ir pasijusti) nugalėtoju. 15— 18 metų jaunuoliai kito būdo išsiaiškinti santykius ir pasirodyti pranašingesniu dažnai nemato. Tik jėga.

A. Steponaičio teigimu, dar opesnė problema mokykloje — psichologinis smurtas, nors pareiškimų policijoje dėl jo pernai — tik vienas kitas, o ikiteisminių tyrimų išvis nepradėta.

„Psichologinio smurto — patyčių, užgauliojimų — mokyklose yra dvigubai, o gal net trigubai daugiau nei fizinio, — teigė policijos pareigūnas. — Daugeliui atrodo, kad jis ne toks reikšmingas, nes auka nejaučia fizinio skausmo.“

SPYRIS: Nelaimė sukrėtė Pavenčių vidurinę mokyklą. Vasario 3-ąją po šeštoko spyrio į galvą jo bendraklasė patyrė smegenų sukrėtimą.

Algimanto BRIKO nuotr.

ELGESYS: Stasio Šalkauskio gimnazijos direktorė Zina Žuklijienė daro išvadą, kad paauglių smurto atvejų ne dažnėja, tačiau elgesys žiaurėja.

SMURTAS: Šiaulių miesto mokyklose per pirmąjį šių metų mėnesį užfiksuoti jau trys smurto tarp paauglių atvejai.

BENDRADARBIAVIMAS: Šiaulių apskrities policijos Prevencijos poskyrio vyriausiasis specialistas Aidas Steponaitis įsitikinęs, kad į kovą prieš smurtą mokykloje derėtų stoti ne tik pedagogams, bet ir tėvams bei teisėsaugai.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.