Dėmesio – konvojus eina

Dėmesio – konvojus eina

Dėmesio – konvojus eina

Šiaulių apskrities policijos Konvojaus būrio pareigūnai per metus konvojuoja apie dešimtį tūkstančių įtariamųjų, kaltinamųjų, nuteistųjų.

Asmenų gabenimas į teismą, prokuratūrą, kalinimo vietą, ekstradicijos iš užsienio – tai kasdienis šių policininkų darbas. Tačiau jame gausu ir nekasdieniškų situacijų.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

„Advokatai“

Jei kada teko dalyvauti teismo posėdyje, tikriausiai pastebėjote įtampos akimirkas, kai į salę, iš visų pusių lydimas konvojaus pareigūnų, įvedamas teisiamasis.

Žvanga nuimami antrankiai. Posėdis prasideda, pareigūnai jo metu nuo lydimo asmens nesitraukia nė per žingsnį. Po posėdžio konvojavimo veiksmai kartojasi atvirkštine tvarka.

Šiaulių apskrities VPK Konvojaus būrį sudaro 19 pareigūnų, iš jų – trys moterys. Naujokų – tik keletas, kitų stažas – po keliolika ar keliasdešimt metų.

Jei kas suskaičiuotų, kiek kartų per karjerą kiekvienas Konvojaus būrio pareigūnas nuima ir uždeda antrankius, jų susidarytų milžiniška krūva.

Taip pat susidarytų šimtai valandų, kurias šie pareigūnai praleidžia teismo posėdžiuose atlikdami konvojaus ir proceso dalyvių apsaugos funkciją.

Konvojaus būryje dirbantis specialistas Rolandas Gasiūnas per daugybę darbo metų jau gali nuspėti ir bylos eigą, ir bausmės laiką.

„Juokaujame, kad mes beveik advokatai, – sako R. Gasiūnas. – Ne kiekvienas baigęs teisę gali taip iškart susiorientuoti.“

Akių kalba

Anot Būrio vado Nerijaus Rimkevičiaus, lydint asmenį, svarbu įvertinti situaciją ir numatyti jo veiksmus, nuspėti mintis. Tenka stebėti ir nukentėjusiųjų reakciją.

„Tai komandinis darbas. Stebėdami konvojuojamą asmenį kartais susikalbame akimis, jomis perduodame informaciją, – sako 17 metų policijoje dirbantis N. Rimkevičius. – Meti žvilgsnį, ir kolega žino, ką daryti.“

Jei akių kalbos neužtenka, pareigūnai tarpusavyje kalbasi nežymiu rankos mostu, kartais ne visiems pastebimu palietimu – atseit atkreipk dėmesį.

Menka klaida, sako 40-metis N. Rimkevičius, grėsminga ir proceso dalyviams, ir pareigūnams.

Konvojaus subtilybės

Konvojaus pareigūnai atlieka asmenų apžiūrą. Jei lydi moterį, tuomet tarp pareigūnų vyrų būtinai turi būti bent viena pareigūnė, kuri atliktų apžiūrą.

Prieš kiekvieną teismo posėdį policininkai užsuka į salę, užmeta žvilgsnį į teismo rūmų fojė, koridorių, kuriuo bus vedamas asmuo.

Apžiūros tikslas – įvertinti situaciją:  kiek ir kokie žmonės stoviniuoja.

„Vedant daugiau teisiamųjų, gali susirinkti daugiau juos palaikančių arba nuo jų nukentėjusių, gali būti specialiai padarytos spūstys, – patirtimi dalijasi N. Rimkevičius. – Įvertinus tokią situaciją, skiriama daugiau pareigūnų.“

Daugiau pareigūnų skiriama ir atsižvelgus į vedamojo fizinius duomenis, agresyvumą, nusikaltimo laipsnį.

Pernelyg arti suimtojo stovinčius asmenis prašoma atsitraukti – tinkama distancija labai svarbu.

„Atstumas svarbus dėl saugumo, – aiškina vadas. – Juk gali pratrūkti emocijos, agresija.“

Svarbu – šalta galva

N. Rimkevičiaus žodžiais, konvojaus pareigūno darbe svarbiausia tikslūs veiksmai, šalta galva ir protas.

„Jei kiekvieną kartą rašytume pareiškimus, dėl to, kad mus grasino pakasti, grįžę iš kalėjimo atkeršyti, bylos būtų keliamos kiekvieną savaitę“, – sako vadas.

Vis dėlto jis pripažįsta: kartais kumščiai gniaužiasi, ir tik išlavinta savitvarda padeda jų nepaleisti į darbą.

Vis dėlto pasitaiko, kad tarp pareigūno ir konvojuojamo asmens įsižiebia ugnis.

„Konvojuojamieji atsirenka, kurį pareigūną gali atakuoti, o kurio neerzinti“, – sako specialistas R. Gasiūnas.

Jo teigimu, kartais suimtieji apžiūri lydinčių pareigūnų antpečius, kandžiai reikalauja pasikalbėti su tuo, kuris ne vieną juostelę ant antpečių turi, o dvi, atseit kalbės tik su viršesniuoju.

Paskui pabėgėlius

Pernai iš Šiaulių apylinkės teismo dviejų policininkų vedamas bankomato vagis paspruko pakeliui į konvojaus automobilį.

Pareigūnai pasileido įkandin. Krūmuose sėdintį bėglį susekė policijos šuo.

2008 metų vasarą į skirtingas puses spruko du iš Šiaulių rajono apylinkės teismo vedami vyrai. Jų nesustabdė ir konvojaus pareigūno į orą paleisti šūviai.

Vienas iš jų buvo sučiuptas, kai susižeidė šokdamas per tvorą, antrasis kiek vėliau.

Šalia mirtininkų

Konvojaus būrio specialisto R. Gasiūno patirtis konvojuojant asmenis – beveik 22 metai.

Jam teko konvojuoti ir myriop teismo pasiųstus nuteistuosius (mirties bausmė Lietuvoje panaikinta 1998 metais),  ir asmenis, nuteistus iki gyvos galvos.

Kartą ypatinguoju vadinamas konvojus, kurio sudėtyje buvo R. Gasiūnas ir 20-metį policijoje tarnaujantis vyriausiasis postinis Saulius Kaminskas, į Lukiškes gabeno tris mirtininkus.

Įtampa ir nė akimirkos atsipalaidavimo.

R. Gasiūnui keistai skamba draugų klausimai, kaip jis jaučiasi nuimdamas arba uždėdamas antrankius už nužudymus ir kitus sunkius nusikaltimus teisiamiems asmenims, esą turėtų būti nejauku.

„Aš jaučiuosi gerai, – užtikrina ilgametis pareigūnas. – Taip pat gerai, kaip jaučiasi kiekvienas žmogus, atlikdamas jam įprastą darbą.“

Jo darbas, sako, kaip darbas: kažkas nuima ir uždeda padangas, o jis – antrankius.

Užvaldo emocijos

R. Gasiūnas išsitaria – emocijos kartais ima ir užvaldo.

„Gaila žiūrėti į teisiamus jaunus žmones, – sako paauglės dukros tėvas. – Linksminosi su kompanija, sugalvojo, kaip tada jiems atrodė, pokštą, suklydo... Gaila vaiko – jo gyvenimas jau eina pro šalį.“

Širdį, sako, kartais suspaudžia, kai nuteistasis su ašaromis akyse prašo atsisveikinant leisti pabučiuoti žmoną, dukrą, mamą.

Pareigūnai tikina taip ir nesupratę, ką išgyveno iki gyvos galvos už sūnų nužudymą nuteista kelmiškė Alma Jonaitienė, ką dabar galvoja gimnazistės, teisiamos už žiaurų nusikaltimą. Ar gailisi? Jų veiduose konvojaus pareigūnai emocijų neįžvelgė, tik abejingumą.

Akistata su grįžusiais

Jie sako gatvėje neretai sutinkantys iš kalėjimo grįžusius asmenis.

N. Rimkevičius juokiasi ne sykį buvęs užkalbintas tų, kuriuos teko konvojuoti.

„Nepasitaikė, kad grasintų, – sako vadas. – Atvirkščiai, pasisveikina, viršininku pavadina.“

Alvydo JANUŠEVIČIAUS nuotr.

PAREIGA: Šiaulių apskrities policijos Konvojaus būrio vadas Nerijus Rimkevičius (iš kairės), specialistas Rolandas Gasiūnas ir vyriausiasis postinis Saulius Kaminskas sako, kad jų darbas kaip ir visų.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

ANTRANKIAI: Konvojaus pareigūnų darbo priemonė – antrankiai. Juos nuima ir uždeda tūkstančius kartų.