Atviras miestas ir drąsūs žmonės

Atviras miestas ir drąsūs žmonės

Atviras miestas ir drąsūs žmonės

„Šiauliečiai, skirtingai nei Panevėžio gyventojai, atviriau ir šilčiau bendrauja su pareigūnais, moterys labiau netoleruoja sutuoktinių smurto, o pasitikėjimas Šiaulių policija – vienas aukščiausių šalyje“, – tokį įspūdį po keturių mėnesių darbo Šiauliuose susidaręs naujasis Šiaulių apskrities policijos komisariato viršininkas Rimantas BOBINAS.

Vyriausiojo komisaro interviu – apie šiauliečius, Šiaulių apskritį ir jos policiją.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Palikimas

– Su buvusiu Šiaulių apskrities policijos viršininku Egidijumi Lapinsku nuo vasario 1-osios susikeitėte apskritimis ir policijos kolektyvais. Ką palikote Panevėžyje ir ką radote Šiauliuose?

– Su E. Lapinsku bendraujame nuo pat Policijos akademijos – abu kėdainiečiai, abu Kėdainių policijos kriminalistai, paskui jis – viršininkas, aš pavaduotojas.

Likimo ironija, bet iš Kėdainių abu, laikui bėgant, buvome perkelti į panašaus didumo apskritis – 2001-aisiais aš – į Panevėžį, o prieš penkeris metus jis – į Šiaulius. Maža to, abu rotacijos principu pasikeitėme vietomis.

Atvykęs į Šiaulius, radau dalykų, kurie buvusio vadovo teisingai vykdyti ir pritapo, todėl nežadu jų keisti – kalbu apie pareigūnų motyvavimą, apie priartėjimą prie visuomenės.

Labai gražus Šiaulių apskrities policijos projektas, kuriuo sekdama visa respublika nuo vasario 3 dienos turi bendruomenės pareigūnus.

Šaunu, kad Šiaulių apskrityje žmonės skatinami už pilietiškus poelgius.

Kai koks palikimas paliktas ir Panevėžyje – darbus nuveikti arba tęsti turės ten rotuotas E. Lapinskas.

– Radote ir negatyvaus palikimo, kuris garbės Šiaulių policijai nedaro. Pakalbėkime apie demaskuotus Narkotikų kontrolės skyriaus pareigūnus ir dėl to dalinai komplikuotą Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro darbą.

– Tai ne palikimas, tai problema. Maža to, situacija, kai košę užverda elitinis pareigūnų būrys, kovojantis su pačiais sunkiausiais nusikaltimais ir organizuotomis grupuotėmis, mano galva, skaudulys ne vien Šiaulių apskrities policijai, bet ir visos Lietuvos.

Ne paslaptis, kad darbui šiame skyriuje pareigūnai atrenkami išskirtinai griežtai: atsakingumas, kruopštumas, patirtis čia svarbiausia. Ir kai tokie pareigūnai pakiša šitokią, liaudiškai sakant, kiaulę, jos neįmanoma pateisinti, o juo labiau suprasti, kodėl jie taip pasielgė ir kodėl apskritai taip atsitiko.

– Bet laikas nelaukia – dėl to, kad sulaikyti pareigūnai, nusikalstamas narkobiznis neišnyko. Gal metas formuoti naują komandą?

– Nors ir akivaizdu, kad šie pareigūnai greičiausiai padarė nusikaltimą, kol jie nėra nuteisti, egzistuoja nekaltumo prezumpcija. Vadinasi, ir atleisti juos iš tarnybos nebuvo pagrindo.

Taigi pirmas darbas, kuris buvo nuveiktas man atėjus, surasti laisvas pareigybes kituose Šiaulių apskrities VPK padaliniuose ir jomis kompensuoti Narkotikų kontrolės skyriaus pareigūnų trūkumą, kad pagaliau prasidėtų normalus darbas.

Beje, šiuo metu visi įtariamieji, penki Narkotikų kontrolės skyriaus pareigūnai, baigus tarnybinį patikrinimą ir išanalizavus Policijos departamento Imuniteto skyriaus bei Šiaulių apygardos prokuratūros medžiagą, leidžiančią daryti pagrįstą prielaidą, kad pareigūno vardas buvo pažemintas, atleisti iš vidaus reikalų sistemos.

Šiaulių apskrities policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biure atsirado dešimt laisvų etatų, į kuriuos atrinksime pareigūnus, pagal savo kompetenciją galinčius dirbti šiame padalinyje. Manau, kad iki rudens turėsime padalinį, kurio pareigūnai tirs nusikaltimus, susijusius su narkotikais, neteisėtu praturtėjimu, prekyba žmonėmis ir visu kuo, kas liečia organizuotą nusikalstamumą.

Apskričių panašumai ir skirtumai

– Ar skiriasi nusikalstamumo tendencijos Šiaulių ir Panevėžio apskrityse?

– Abi apskritys turi tik vidines Europos Sąjungos sienas, abejose – VSAT sienos kontrolė minimali, taigi už tarptautinį nusikaltėlių judėjimą šiuo metu labiausiai atsakinga policija.

Šiaulių ir Panevėžio apskrityse veikiančios organizuotos grupuotės labiausiai orientuojasi į narkobiznį, į prekybą žmonėmis. Abejose apskrityse gajus ir tarptautinis nusikalstamumas.

Ir Panevėžio, ir Šiaulių apskrityse vyrauja vagystės ir sukčiavimai. Gal Šiauliuose kiek mažiau viešosios tvarkos pažeidimų.

Šiaulių apskrityje moterys drąsiau ir dažniau skundžiasi dėl smurto artimoje aplinkoje. Ir tai pagirtina. Manau, kad ten kur atviriau šnekama apie problemą, situacija greičiau gerės.

Nesakau, kad jei Šiauliuose daugiau pradedama ikiteisminių tyrimų, tai smurto čia daugiau. Tiesiog manau, kad Panevėžio apskrities moterys psichologinį ir fizinį smurtą šeimoje kol kas labiau linkusios kentėti tyliai.

Grįžtant prie apskričių palyginimo, tai nusikalstamumo prasme abu miestai yra identiški, nusikaltimų struktūra irgi identiška ir nusikalstančiųjų potencialas toks pat – grįžusieji iš įkalinimo įstaigų, neblaivūs.

Apie planus, reformas ir krizę

– Kiekvienas vadovas turi savo prioritetus. Ar darysite ką nors kitaip, nei darė buvęs vadas, ką nors savaip?

– Per tą laiką susipažinau su Šiaulių policijoje vykdomais darbo organizavimo metodais. Menų policijoje nepadarysi, ir čia – ne verslas, čia daug kas reglamentuota vidiniais teisės aktais, Generalinio komisaro įsakymais, statutu, ir privalu jais vadovautis. Žinoma, yra šiokios tokios ribos, ties kuriomis galima save realizuoti.

Pagal Policijos departamento suformuotą programą bus vykdoma kriminalinės policijos reforma. Negalime snausti, privalome tobulėti – gyvenimas vietoje nestovi, tobulėja nusikaltėliai, tobulėja technologijos.

Turime atsižvelgti ir į savo finansinius resursus. Tikrai yra pigiau Joniškyje ar Pakruojyje įvykdytus labai sunkius nusikaltimus tirti Šiaulių kriminalistams, bendradarbiaujant su ekspertais ir Šiaulių prokurorais, negu turėti apmokytą specializuotą tos srities tyrėją, kuris tirs gal vieną ar du tokius nusikaltimus per metus.

Jei Kriminalinės policijos reformą pavyktų pasukti šia linkme, rajonų kriminalistai tirtų paprastesnius nusikaltimus – vagystes, viešosios tvarkos pažeidimas.

Turime kalbėti apie pareigūnų mokymus – jie turi dalytis patirtimi ir mokytis. Būtų puiku, jei tyrėjas, atlikęs tyrimą, galėtų žiūrėti, kaip jo byla nagrinėjama teisme, kai dalyvauja procesų šalys, dirba teisėjas. Taip tyrėjas aiškiai pamatytų, ko jis nepadarė ir kauptų patirtį kitų bylų nagrinėjimui.

– Užsiminėte apie bendravimą policijos ir visuomenės, apie žmonių skatinimą. Tai išties rodo vis glaudesnį pareigūnų ir piliečių ryšį?

– Šiauliuose žmonės yra aktyvesni – daugelis noriai bendradarbiauja su policija, nebijo ateiti, kalbėti. Už tai žmonėms ačiū – policija be gyventojų pagalbos nusikaltimų tikrai nesunaikins.

Panevėžyje žmonės akivaizdžiai bijo viešumos, bijo žiniasklaidos dėmesio. Manau, kad tai randai, kurie buvo padaryti prieš 2000-uosius, kada Panevėžyje buvo ganėtinai aktyvios nusikalstamos grupuotės – sprogdino automobilius, reketavo, degino duris.

– Krizė policijai – jau praeityje?

– Šiemet pirmi metai, kai galime kalbėti apie šiek tiek didesnį biudžetą ir apie priemokas pareigūnams pagal jų kategorijas. Manome, kad atsiras vis daugiau galimybių skatinti labiausiai motyvuotus ir rezultatyviausiai dirbančius pareigūnus.

Deja, krizė kalbant apie pareigūnų trūkumą išlikusi. Šiuo metu Šiaulių apskrities policijai trūksta daugiau nei 12 procentų (beveik 150-ies) pirmos grandies policijos pareigūnų – daugiausiai patrulių. Jei toks trūkumas išsibarstytų po visas policijos gretas, jokios tragedijos nebūtų, tačiau trūksta pareigūnų, kurie pirmi reaguoja, vyksta į įvykius, budi gatvėse.

Trūkumas ne dėl to, kad ši profesija nepatraukli, jaunuoliai tikrai domisi darbu policijoje. Tiesiog visi norintieji neatitinka sveikatos reikalavimų, nėra pasirengę fiziškai.

Be to, kas metai griežtėja ir kiti priėmimo į policiją reikalavimai.

– Kuris miestas Šiauliai ar Panevėžys artimesnis jums, kaip žmogui?

– Panevėžyje praleidau 12 metų. Ir šiuo metu ten gyvenu, ten gyvena mano šeima. Taigi mano namai – Panevėžys. O Šiauliai – darbo vieta.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PASKYRIMAS: Vyriausiasis komisaras Rimantas Bobinas rotacijos principu vadovauti Šiaulių policijai paskirtas penkeriems metams.

POLICIJA: Šiaulių apskrities policijos viršininkas Rimantas Bobinas pastebėjo, kad mūsų gyventojai pasitiki policija ir noriai bendradarbiauja.