
Naujausios
"Ačiū, pareigūnai!" – geriausias įvertinimas
Rytoj – Policijos pareigūnų diena. Dar juos vadina Angelais Sargais. Tai greičiausiai dėl to, kad būtent policininkai neretai pirmi ištiesia pagalbos ranką į bėdą patekusiam žmogui.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Akistata su mirtimi
Vakar Šiaulių apskrities policijos pareigūnai dalyvavo Radviliškyje vykusiame Policijos dienos minėjime. Jo metu tarp kitų pareigūnų apdovanoti ir Patrulių rinktinės vyriausieji patruliai Domas Štabokas ir Rostanas Pigulevičius.
Vyrams įteikti III laipsnio policijos pasižymėjimo ženklai „Už nuopelnus“. Tai policijos vadovų padėka už išgelbėtą žmogaus gyvybę.
20-metė šiaulietė, kuriai padėti pavyko, greičiausiai net nežino, kokį emocinį šoką patyrė įvykio vietoje atsidūrę abu patruliai, kai suprato, kad pagalba beveik nebeįmanoma.
Šiandien jiedu nenori leistis į detales: sako, svarbiausia, kad vos rusenančią jauno žmogaus gyvybę pavyko prikelti gyvenimui. Vis dėlto – jeigu ne žinios ir greita reakcija, šiandien apie šį įvykį, kaip laimingą istoriją, nekalbėtume.
Prisiminimai išlieka
Su abiem pareigūnais kalbamės prie jų naktinę pamainą. Po pusvalandžio D. Štabokas ir R. Pigulevičius sės į tarnybinį automobilį ir išvažiuos į Šiaulių gatves.
Dešimtmetį policijoje dirbantis kelmiškis D. Štabokas tik šypsosi paklaustas apie naktinius „nuotykius“. Sako, niekad nežinai, kur vieno ar kito patruliavimo metu atsidursi – gal susiremsi su girtu šeimos skriaudiku, gal vysiesi ilgapirštį gatvėje, o gal malšinsi įsisiautėjusius chuliganus kur nors Kuršėnuose, Šiauliuose ar Radviliškyje.
Nors praėjo ne vieneri metai, patrulis iki šiol atsimena, kai Šiaulių rajone gaivino savižudybę pasirinkusią moterį. Į butą iškviesti policininkai tąsyk jai suteikė pirmąją pagalbą. D. Štabokas atmena, vilties beveik nebebuvo. Laimei, tada, kaip ir prieš keletą savaičių, policininkams moterį pavyko ištraukti iš mirties gniaužtų.
„Tą įvykį dažnai prisimenu. Gal kad ta moteris su nuotakos suknele buvo...“, – susimąsto pareigūnas.
Arba incidentas Kuršėnuose prieš gerą pusmetį, kai žmogus žmogų padegė. Iki šiol tas sudegęs žmogus D. Štabokui stovi prieš akis.
Tarnybos pradžioje po emociškai sunkios pamainos kartais sunkiai sekdavosi užmigti, kankino mintys, kad gal ne viską iki galo ir tinkamai padarė.
Patirtis išmokė „atsijungti“. Nors apie kai kuriose situacijose virš galvos kabojusį pavojų artimieji net ir nežino.
Lengva nebūna
D. Štabokas ironizuoja tiesiog turintis laimę dalyvauti įtemptose gelbėjimo operacijose.
„Šiaulių krašte“ buvo rašyta, kaip Šiaulių policijos pareigūnai apie tris kilometrus iš miško savadarbiais neštuvais išnešė Rėkyvos pelkėse pasiklydusią 85 metų grybautoją.
D. Štabokas žvilgteli į savo batus: nepasiruošęs klampoti po pelkes jis tąsyk buvo.
Grįžo vandens pilnais batais, teko gydytis peršalimą, tačiau buvo geras jausmas, kad tą pavargusią senolę pavyko išgelbėti. O ir moters artimųjų „ačiū“ iki šiol šildo.
„Kai gelbėji žmogų, net nepagalvoji apie grėsmę paties gyvybei ar sveikatai. Kažkaip spontaniškai viskas – susitelki, ir tiek, – sako 33-ejų D. Štabokas. – Tik kai po visko apgalvoji, kad grėsė rimtas pavojus, pasidaro truputį nejauku. Bet įspūdžiui išblėsus užsimiršta“.
Lieka prisiminimai.
Dirbo Kelmėje. Su kolega važiavo naikinti „samagono“ taško. Jo savininkė pareigūną užsipuolė kirviu. Tik per plauką pavyko išsisukti nuo kirčio.
Arba renginio Šiauliuose metu. Vieną pažeidėją patikrinęs patrulis staiga pajuto į galvą įremtą ginklą. Tuo metu galbūt tiksėjo paskutinės jo gyvenimo sekundės...
Ar pradėdamas policininko kelią pareigūnas įsivaizdavo, kokia rizika šitame darbe?
Jautė, kad rizikos yra, tačiau kad ji yra tokia didelė, suprato tik tada, kai pajuto savo kailiu.
Nėra rutinos
Vyriausiasis patrulis Rostanas Pigulevičius į Šiaulių apskrities policininkų gretas stojo prieš porą metų.
Santūrus pareigūnas šypsosi paklaustas, ar rinktųsi policininko kelią dar kartą. Teigia, nieko kito kol kas ir nenorėtų vien jau todėl, kad tame darbe nėra rutinos.
R. Pigulevičius su realiu pavojumi paties sveikatai ar net gyvybei kol kas nėra susidūręs.
Tačiau teko patirti prieš policiją nusistačiusių chuliganų išpuolių.
Padėka įkvepia
Ar dažnai policininkams už suteiktą pagalbą padėkojama?
R. Pigulevičius stebisi, kad žmonės dėkingumą kartais jaučia ir dėl menkiausios paslaugos, kad ir kelio parodymo.
Jaunas policininkas prisimena, sykį su kolega Šiauliuose, Tilžės gatvėje, keitė pradurtą padangą. Tuojau po to vairuotoja apskrities policijos vadovams atsiuntė laišką, kuriame padėkojo už pagalbą kelyje ir puikų patrulių ugdymą.
Gera buvo sulaukti ir minėtos Rėkyvos miške pasiklydusios senolės dukters padėkos. Moteris atvyko į Vyriausiąjį policijos komisariatą ir asmeniškai padėkojo pareigūnams už pagalbą.
Taip, sako pareigūnai, dėkingumo žmonėse yra. Ir kiekvieną kartą ištartas "ačiū" ilgam motyvuoja tarnybai.
Patrulis D. Štabokas prisimena: buvo gal 16-os metų ir apie jokią policiją negalvojo, kai pavyko išgelbėti kaimo tvenkinyje skendusį žmogų.
Tas vyras ir dabar, susitikęs savo gelbėtoją, kaskart neužmiršta padėkoti už išgelbėtą gyvybę.
Tačiau ne tik apie padėkas abu pašnekovai norėtų pakalbėti, o ir apie žmonių abejingumą, ir neabejingumą greta esančiam.
Abejingumo yra vis dar labai daug. Pareigūnams ne kartą teko patirti, kad žmonės stengiasi nepamatyti, nepastebėti, neišgirsti greta esančio, o paskuba pasišalinti.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PATRULIAI: Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Patrulių rinktinės vyriausieji patruliai (kairėje) Domas Štabokas ir Rostanas Pigulevičius už nepriekaištingą tarnybą apdovanoti III laipsnio policijos ženklu.
PAREIGA: Niekada nežinoma, kokius sunkumus patrulių ekipažui teks įveikti šio patruliavimo metu. Abu tikisi, kad ši naktis bus rami, o pareiga – atlikta maksimaliai gerai.