Vasarą vaikai susižaloja dažniau

Vasarą vaikai susižaloja dažniau

Vasarą vaikai susižaloja dažniau

Vasaros atostogų metu vaikai dažniau susižaloja, patiria traumų, sako Respublikinės Šiaulių ligoninės Motinos ir vaiko klinikos Vaikų chirurgijos, traumatologijos ir ortopedijos centro vedėjas Povilas Venckus. Pavojingiausias paros laikas yra vakaras.

Irena BUDRIENĖ

Užsieniečiai stebisi

„Atvežusi nuplikytą vaiką motina sako: vaikas nusidegino. Mes jos klausiame — kodėl jūs nudeginote savo vaiką?“,— sako patyręs vaikų chirurgas, traumatologas— ortopedas P. Venckus.

Dažniausiai motinos užplikyta kava nudeginami smalsūs mažyliai nuo 8 mėnesių iki 1,5 metų. „Trūksta priežiūros — motina sau, vaikas — sau“, — mediko žodžiais, kolegos iš užsienio stebisi, kad pas mus labai didelis buityje traumuotų vaikų skaičius, o socialinės reklamos, mokančios to išvengti, nėra.

„Tėvai palieka vaikus be priežiūros iki vėlumos žaisti kieme, o vakaras yra pats pavojingiausias paros laikas, kai mažieji būna pavargę, silpnesnės koordinacijos, tada daugiausiai traumuotų vaikų atvežama į ligoninę“,— aiškino P. Venckus.

Pernai iš namų į ligoninę buvo atvežti 699 traumuoti vaikai, iš mokyklų ir lopšelių — darželių — 99.

Traumų daugėja

Gydytojas akcentavo, kad traumų skaičius nuolat auga. Per 30 darbo metų ligoninėje išgydyta 70 tūkstančių mažųjų pacientų, iš kurių traumuoti buvo 26 810. 67 vaikai dėl sunkių traumų mirė.

„Anksčiau sunkiai susižalojusiems vaikams ne visada buvo įmanoma padėti. Atsiradus šiuolaikiniams diagnostikos aparatams, naujiems gydymo metodams, pasiekiami ženkliai geresni rezultatai — per pastarąjį dešimtmetį nuo sunkių traumų mirė tik 6 vaikai“,— sakė P. Venckus.

Šiaulių teritorinės ligonių kasos duomenimis, per 2010 metus Moters ir vaiko klinikos Vaikų chirurgijos, traumatologijos ir ortopedijos centre užfiksuota daugiau nei 17 tūkstančių vaikų apsilankymų dėl traumų. Iš Šiaulių miesto — 7290, iš Šiaulių rajono — 2029, iš Radviliškio rajono — 2010, iš Pakruojo rajono — 906, iš Kelmės rajono — 1433, iš Joniškio rajono — 1849, iš Akmenės rajono — 1658 apsilankymai.

Gydymo metodai ir įranga tobulėja

P. Venckus akcentavo, kad per 30 darbo metų, gydymo trukmė sumažėjo nuo 11,4 iki 2, 65 paros, lovų skaičius nuo 60 iki 30.

Bet padidėjo gydytojų apšvita rentgeno spinduliais, nes dauguma traumatologinių operacijų atliekamos naudojant telerentgeną.

„Anksčiau pagrindinė mirties priežastis buvo galvos traumos, įsigijus kompiuterinį tomografą, atsirado galimybė diagnozuoti galvos smegenų sužalojimus, laiku atlikti operacijas“,— sakė vedėjas.

Vidaus organų sužalojimo diagnostika ir gydymas pagerėjo įsigijus echoskopo aparatus, sumažėjo blužnies šalinimo operacijų.

Įdiegus šiuolaikinę kompiuterinę sistemą rentgeno vaizdai kompiuteriniais tinklai perduodami į universitetines klinikas specialistų konsultacijoms.

„Aš ir namie galiu matyti ligonio rentgeno vaizdus ir dažnai konsultuoju kolegas, taip pat galiu stebėti darbą operacinėje ir patarti “,— apie pokyčius chirurgijoje sakė patyręs medikas.

 

TRAUMOS: Vasaros atostogų metu vaikų traumos tampa dažnesnės.

 

PATIRTIS: Povilas Venckus iš pradžių ligoninės skyriui, o dabar Vaikų chirurgijos, traumatologijos ir ortopedijos centrui vadovauja jau 30 metų.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.