Vaiką pavyko išplėšti iš meningokoko nagų

Vaiką pavyko išplėšti iš meningokoko nagų

Vaiką pavyko išplėšti iš meningokoko nagų

Prieš kelias dienas Šiaulių medikai išgelbėjo dvejų metų berniuko iš Pakruojo rajono gyvybę. Mirtiną pavojų vaikui buvo sukėlusi meningokoko infekcija. Lietuvoje reta liga per pastaruosius keletą mėnesių nusinešė ne vieną gyvybę.

Janina VANSAUSKIENĖ

Klastinga infekcija

Jolanta Medževeprienė iš Pakruojo rajono Žvirblonių kaimo nesitraukia nuo sūnaus, gydomo Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikų Vaikų infekcinių ligų skyriuje. Nors didžiausias pavojus mažylio gyvybei jau praeityje, medikai įspėjo: mažylio savijautą būtina akylai stebėti.

„Iki šiol nieko nebuvau girdėjusi apie tokią ligą, kad sukarščiavęs vaikas per kelias valandas gali mirti“, — „Šiaulių kraštui“ prisipažino penkių vaikų motina J. Medževeprienė. Pirmuosius susirgimo požymius pastebėjusi praėjusio antradienio rytą, motina neįtarė, kad tos pačios dienos vakarą jos sūnus atsidurs reanimacijoje.

43 metų moteris sakė esanti dėkinga visiems medikams, kuriems teko gelbėti akyse silpstančią jos mažiausiojo vaiko gyvybę. Medikų klaida ar neatidumas klastingos ligos požymiams galėjo baigtis mažamečio mirtimi.

Karščiavimą lydėjo bėrimas

Antradienį rytą moteris pastebėjo, kad jos mažiausias sūnus negaluoja. Pamatavusi temperatūrą motina nustebo: 39,5 Celsijaus. Vaikas, vakar buvęs linksmas ir sveikas, atrodė netikėtai apsirgęs.

Moteris davė vaistų nuo temperatūros, į medikus nesikreipė. Berniukas, iki pietų dar vaikščiojęs po kambarį, nuo vidudienio iš lovos nebesikėlė. Motinai jį pamaitinus pietų, vaikas viską išvėmė. Vaistai nuo temperatūros ją numalšino vos vienu laipsniu. Sūnus vėl vėmė, atrodė mieguistas.

Berniuko tėvai sunerimo, kai po vidudienio mažylį ėmė berti. „Maži raudoni taškeliai pirmiausiai pasirodė ant galvutės, paskui — ant rankyčių ir kojų. Pamaniau, kad prakaitinė. Vieną kitą kartą pervilkau rūbelius, bet bėrimas laikėsi“, — prisiminusi klastingos infekcijos požymius virpančiu balsu pasakojo motina.

Vakarop tėvai pastebėjo, kad sūnelis, net ir prilaikomas, jau sunkiai pastovi. Vaikas atrodė suglebęs, aukšta temperatūra nemažėjo. „Išsigandome, supratome, kad be greitosios pagalbos neapsieisime“, — „Šiaulių kraštui“ lemtingą vakarą prisiminė mama. Apie 20 valandą tėvai išsikvietė greitąją medicinos pagalbą.

Į Šiaulius — reanimobiliu

„Greitosios pagalbos felčerė apžiūrėjusi sūnų įtarė, kad jam gali būti raudoniukė“, — prisimena vaiko mama. Ji pasakoja, kad į Pakruojo ligoninės priėmimo skyrių vežamas sūnus ėmė griebtis už kojyčių ir verkti, sakydamas, kad jos skauda. Vaiko sveikata sparčiai blogėjo.

Ligoninėje vaikų ligų gydytoja Sonata Sudarienė, apžiūrėdama berniuką pastebėjo, kad smulkūs raudoni taškeliai ant vaiko kūno ima mėlti. Pediatrė įtarė, jog kraujosrūvos gali būti sukeltos meningokoko viruso.

Medikė iškvietė reanimobilį iš Šiaulių. Apie vidurnaktį berniukas buvo nuvežtas į Moters ir vaiko klinikų Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrių.

Tuo metu pavojingos ligos diagnozę įtarusi gydytoja jau domėjosi namuose su tėvu likusiais mažamečiais. Paaiškėjo, kad atvykus greitosios medicinos pagalbos felčerei vemti ėmė ir penkerių dukrelė. Greitosios pagalbos automobilis su J. Medževepriene po gero pusvalandžio jau lėkė atgal į Žvirblinius paimti namuose likusių sesutės ir broliuko.

Nors iš namų atvežti mažamečiai nekarščiavo, gydytoja jiems skyrė profilaktinių priemonių, vaistų. Jų buvo skirta ir tėvams, dezinfekuotas vaikų darželis.

Svarbi kiekviena minutė

Dvi paras reanimacijoje praleidęs mažametis dabar sveiksta. Motina pripažįsta, jog tik šokui praėjus pradeda suprasti, kas grėsė jos vaikui.

„Gydytojai įspėjo, jog jei kada nors sukarščiavus vaikui pastebėčiau nors vieną raudoną dėmelę ant kūno, nedelsdama kviesčiau greitąją“, — sakė motina.

Gydytoja Nijolė Palepšaitienė paaiškino, kad šis virusas rimtą pavojų gyvybei gali sukelti jei uždelsiama kreiptis į medikus. „Svarbi kiekviena minutė, nes virusas greitai puola organizmą. Šiuo atveju sėkmę pasveikti lėmė ir berniuko tėvai, tą vakarą kreipęsi į medikus, o nelikę laukti ryto“, — sakė medikė, prieš naujuosius sėkmingai išgydžiusi šia liga susirgusį šešiolikmetį.

„O jei ligos procesas pažengęs, tai ir gydytojas — ne stebukladarys“, — sakė N. Palepšaitienė.

Meningokokinė infekcija — reta liga

Šiaulių apskrityje pastaruosius trejetą metų buvo registruojama po 3 meningokokine infekcija sirgimo atvejus. Užpernai nuo šios ligos Šiauliuose mirė vienas kūdikis. Šiemet — berniukas iš Pakruojo rajono — pirmasis šia liga susirgęs ligonis.

Pernai Lietuvoje registruota 80 meningokokinės infekcijos atvejų, pernai — 50.

Pagal sezoniškumą pastebėta, kad susirgimų šia infekcija padaugėja rudenį, žiemą, pavasarį. Dažniausiai serga vaikai iki penkerių metų amžiaus bei paaugliai. Šia liga užsikrečiama oro lašeliniu būdu.

Tik 1 procentui užsikrėtusiųjų išsivysto sunkios invazinės meningokokinės infekcijos formos — meningitas ar meningokokcemija. Patekę į kraują meningokokai greit išplinta visame organizme ir sukelia bendrą intoksikaciją bei karščiavimą.

Meningokokas labai neatsparus, greitai žūsta aplinkoje nuo išdžiūvimo, šalčio, aukštos temperatūros. Gerai vėdinamos patalpos — nepalanki infekcijos užkratui aplinka.

Pastaraisiais metais Lietuvoje registruojama nuo dviejų iki dešimties mirties atvejų nuo meningokokinės infekcijos.

DĖKINGUMAS: Sveikstantį sūnų prižiūrinti Jolanta Medževeprienė sakė esanti dėkinga Moters ir vaiko klinikos medikams bei jos sūnaus gydytojai.

MEDIKĖ: Gydytoja Nijolė Palepšaitienė prieš naujuosius sėkmingai išgydė meningokokine infekcija sirgusį šešiolikmetį. Šį kartą jos dėka sveiksta dvejų metų berniukas iš Pakruojo rajono. 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.