Tuberkuliozė guldo migrantus

Tuberkuliozė guldo migrantus

Tuberkuliozė guldo migrantus

Per du pastaruosius mėnesius į Šiaulių medikus kreipėsi keturi iš užsienio grįžę šiauliečiai, sergantys plaučių tuberkulioze. Vieno iš jų liga buvo labai uždelsta — 25--erių metų vaikinas mirė.

Algirdas GAURONSKIS, Šiaulių apskrities tuberkuliozės ir plaučių ligų gydytojas, radiologas įspėja: emigrantai ir kelionių mėgėjai priskiriami rizikos grupėms, kurioms gresia pasigauti tuberkuliozę.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Nusilpę pasigauna džiovą

„Pasaulis išsigandęs,“ — apie Europoje plintančią vaistams atsparią plaučių tuberkuliozę sakė gydytojas Algirdas Gauronskis ir pateikė skaičius: pagal pasaulinės Sveikatos organizacijos statistiką, plaučių tuberkulioze pasaulyje serga daugiau kaip 9,2 milijonai žmonių.

55 procentai visų sergančiųjų yra pietryčių Azijos šalyse — Indijoje, Kinijoje, Indonezijoje ir Afrikoje, ten, kur, anot gydytojo, lietuviai ypač mėgsta keliauti.

Europoje sergančiųjų plaučių tuberkulioze tėra 5 procentai. Tačiau būtų klaidinga manyti, kad išsivysčiusiose šalyse, tokiose kaip Airija, Anglija, kuriose darbuojasi bene daugiausiai lietuvių migrantų, tuberkuliozė rizikos nekelia.

Didelę darbo patirtį turintis gydytojas taip kalba neatsitiktinai.

Neseniai į Šiaulių tuberkuliozės ir plaučių ligų ligoninę kreipėsi 25-erių vaikinas, grįžęs iš Airijos. Medikams prisipažino dėl sveikatos nebegalėjęs dirbti. Skubiai paguldytas į ligoninę, bet ligos procesas buvo pažengęs labai toli. Vakinas išgyveno vos dvi savaites. „Faktiškai nebebuvo plaučių“, — liūdnai konstatavo daktaras.

Kitas šiaulietis susirgo Anglijoje. Ilgai negalavo, kreipėsi į vietos gydytojus. Buvo įtarta tuberkuliozė, nors bakterijų nerasta. Imigrantas uždarytas palatoje, kurios durys buvo be rankenų, skirtas gydymas.

Po kurio laiko vyras su maišeliu vaistų grįžo į Šiaulius, gydytas Tuberkuliozės ir plaučių ligų ligoninėje. Konsultuotasi su Vilniaus medikais. Diagnozė, laimei, nepasitvirtino.

„Šiuo metu žmogus jau pasveiko, ruošiasi grįžti atgal“, — pasakojo gydytojas.

Dar vienas negalavęs šiaulietis buvo jau nusipirkęs bilietą į Angliją, bet paskutinę dieną prieš kelionę, artimųjų primygtinai paragintas, atėjo pasitikrinti. Nustatyta tuberkuliozė, žmogus šiuo metu gydomas Šiauliuose.

Ligą teisina nuovargiu

Daktaras A. Gauronskis pabrėžė: plaučių tuberkuliozė, kaip ir daugelis kitų ligų, yra nusilpusio imuniteto pasekmė.

Svetur dirbantys žmonės ne visada turi galimybę normaliai pavalgyti, pailsėti, juos kamuoja psichologinė įtampa. Būtent stresas, depresija, anot gydytojo, labiausiai „muša“ per imuninę sistemą, o tada jau griebia liga. Įprasta, kad žmonės susirgę teisinasi nuovargiu, ilgai kenčia ir nesikreipia į medikus.

„Bakterijos gali cirkuliuoti, bet nesukelia ligos, kol viskas gerai, — paaiškino A. Gauronskis. — Plaučių tuberkulioze užsikrečiama, kaip ir kitomis peršalimo ligomis — oro lašeliniu būdu: kosint, čiaudint, kalbantis, skrepliuojant išskiriamos plaučių tuberkuliozės mikobakterijos. Pakanka įkvėpti nedaug bakterijų, ir jeigu organizmo imunitetas nusilpęs, gali pasireikšti liga.“

Liga pasireiškia nežymiu kosuliu, padidėjusiu nuovargiu, be aiškios priežasties ima kristi svoris, gali pakilti nebūtinai aukšta temperatūra, atskirais atvejais atsikosėjama su krauju. Ligai progresuojant pasireiškia dusulys, naktinis prakaitavimas.

Paklaustas, kodėl susirgę užsienio lietuvaičiai medikų pagalbos ieško Lietuvoje, gydytojas atsakė: „Kai bėda, visus traukia namo. Namuose viskas paprasčiau: čia artimieji, nėra kalbos barjero, o svarbiausia, į tave nežiūrima kaip į atvykėlį“.

Plinta vaistams atspari tuberkuliozė

Prieš 20 metų buvo manoma, kad tuberkuliozė beveik nugalėta, nes sergamumas šia liga pasaulyje buvo žymiai sumažėjęs. Šiandien Europoje užregistruojama daugiausiai sergančių sergančių itin pavojinga, atsparia vaistams tuberkuliozės forma.

Plaučių tuberkuliozė labiausiai paplitusi buvusiose sovietų sąjungos šalyse, tarp kurių yra ir Lietuva. Beje, Lietuva, Latvija, Estija, Bulgarija, Rumunija ir Turkija priskiriamos prie sėkmingai su tuberkulioze kovojančių šalių.

Gydytojas išvardijo rizikos grupes, kuriems labiausiai gresia susirgti plaučių tuberkulioze. Tai sergantys ŽIV, AIDS, piktnaudžiaujantys alkoholiu, narkotikais, turintys artimą kontaktą su sergančiaisiais tuberkulioze — šeimos nariai, darbuotojai — visi, kurių imuninė sistema yra nusilpusi. Tyrimai rodo, jog kiekvienas, sergantis plaučių tuberkulioze, per metus gali užkrėsti 15-10 žmonių.

Lietuvoje taikomas ir prievartinis tuberkuliozės gydymas. Alytuje yra specializuota ligoninė, kurioje gydomi dažniausiai asocialūs plaučių tuberkulioze sergantys asmenys. Gydymas jiems skiriamas teismo sprendimu.

Citata: „Plaučių tuberkuliozė, kaip ir daugelis kitų ligų, yra nusilpusio imuniteto pasekmė.

TIRS NEMOKAMAI

Kovo 24-ąją minima Pasaulinė tuberkuliozės diena. Šia proga kovo 29--balandžio 2 dienomis visi, parvykę iš užsienio Velykų atostogų ar besiruošiantys važiuoti dirbti į užsienį, kviečiami apsilankyti Šiaulių apskrities tuberkuliozės ir plaučių ligų ligoninėje (V. Kudirkos 97, Šiauliai) pasitikrinti dėl plaučių tuberkuliozės. Bus atliekamos rentgenogramos, tyrimai nemokami. Kreiptis į registratūrą.

ĮSPĖJIMAS: Algirdas Gauronskis, Šiaulių apskrities tuberkuliozės ir plaučių ligų gydytojas, radiologas, įspėja nenumoti ranka į užsitęsusį kosulį, jaučiamą nuovargį, kitus nežymius simptomus, kurie gali būti plaučių tuberkuliozės priežastis.

GRĖSMĖ: Gydytojas Algirdas Gauronskis: „Jeigu imunitetas nusilpęs, plaučių tuberkuliozę galima pasigauti bet kur.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.