Sveikatos kodas – bendrauti, judėti ir gerti vandenį

Sveikatos kodas – bendrauti, judėti ir gerti vandenį

Sveikatos kodas – bendrauti, judėti ir gerti vandenį

Šiaulietės Irenos Lapeikienės septynis gyvenimo dešimtmečius žymi tik pasas. Geros nuotaikos, sveikatos, energijos užtaisą ji pasigamina pati: juda, bendrauja, geria daug vandens ir daug juokiasi. Tai padeda saugotis iš mamos paveldėtos ligos.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Liga perduodama iš kartos į kartą

Irena Lapeikienė beveik šešerius metus yra Šiaulių širdininkų klubo narė. Daugiau nei prieš dešimtmetį moteriai diagnozuota krūtinės angina, kitaip vadinama stenokardija. Atsiranda skausmas krūtinėje, širdies raumuo negauna pakankamai deguonies.

„Tokią ligą paveldėjau iš mamos. Ji ilgai sirgo, ir kai atsirado tokių pat simptomų man, supratau, kokią ligą galiu turėti. Tokių pat bėdų turi ir duktė. Šeimos berniukai tokių sutrikimų neturi, matyt, liga keliauja moteriškąja linija“, – svarstė ponia Irena.

Liga intensyviau ėmė reikštis prieš dešimtmetį. Didėjo kraujospūdis, vis atsirasdavo skausmas širdies plote. Po atliktų tyrimų medikai patvirtino, kad moterį kamuoja toks pat sutrikimas ,kaip ir jos mamą.

Kurį laiką teko mokytis gyventi su liga, įsiklausyti į organizmą, suprasti siunčiamus signalus. Dėl per mažai vartojamo vandens buvo sutrikusi kraujotaka, todėl vandens moteris daug išgeria ne tik namie, jo visuomet nešiojasi. Kai ėmė vartoti daugiau vandens, kraujotakos sutrikimų nebepatiria.

„Vaistus turėsiu gerti visą gyvenimą, tačiau to nesureikšminu. Jie man padeda geriau jaustis – tai yra svarbiausia. Pakoregavau mitybą. Geriu vandens, man jo reikia itin daug, net žiūrėdama televizorių atsinešu, kad būtų šalia. Judu, bendrauju ir džiaugiuosi gyvenimu“, – savo receptą išdėstė moteris.

Tinklinis, tenisas, dviratis, mankšta

„Manęs visur pilna: ilgai žaidžiau tinklinį, net atstovavau sporto veteranų klubui. Stalo tenisą aktyviai žaidžiu ir dabar. Kasdien dviračiu nuvažiuoju apie 10 kilometrų“, – vardijo mėgstamiausius užsiėmimus moteris.

I. Lapeikienei sveikatos sutrikimas aktyviai veiklai netrukdo, nes ji stengiasi nedaryti nieko, kas būtų ne jos jėgoms, kenktų ar vargintų. Pasirenka krūvį pagal savo amžių ir sveikatą.

Dviratis – nepamainomas jos bendražygis, su kuriuo beveik kiekvieną dieną išsiruošia į kelionę. Būtinai pasiėmusi reikiamą kiekį vandens, galvos apdangalą, palaukusi, kol kaitrios saulės spinduliai nebebus tokie stiprūs, išsiruošia savo sugalvotais maršrutais.

„Negaliu nusėdėti vietoje. Rytą būtina mankšta! Taikausi prie savo kompaniono. Sulaukiu, kol atsibunda mano senutis 16 metų šuo ir kartu išeiname į parką. Kol aš mankštinuosi, jis kuo ramiausiai apuosto visus pakampius“, – juokiasi ponia Irena.

Pratimus per daugelį metų susigalvojo geriausiai tinkančius ir ją išjudinančius. Po mankštos puikiai atgaivina vandens procedūros. Mano, kad itin svarbus yra nusiteikimas, jei pats žmogus nori būti linksmas, laimingas ir smagus, pirmiausia pats sau tai turi pasakyti.

Užuojauta sėdintiems prie lango

Pasakodama apie savo aktyvią veiklą, ponia Irena pabrėžia, kad jai svarbus yra ne tik judėjimas, bet ir bendravimas. Ji – aktyvi Šiaulių širdininkų klubo narė. Prisidėdama prie renginių organizavimo, projektų, priimdama bendraminčių kvietimus į keliones, koncertus ar paskaitas jaučiasi nuostabiai, nes nuolat turi įdomios veiklos.

„Nėra net minties, kad neturi ką veikti, kuo užsiimti. Laiko niekam nebeužtenka, metai lekia kaip pašėlę“, – šypsosi moteris.

Ponia Irena su užuojauta žiūri į prie lango nuobodžiaujančius pensininkus, kurie dažniausiai būna pesimistiškai nusiteikę, laiką leidžia prie televizoriaus, nenori ne tik judėti, bet ir bendrauti. Jiems siūlo perlipti namų slenkstį ir pamatyti, kiek įdomių dalykų vyksta kitoje lango pusėje.

„Šiauliuose veiklos mūsų amžiaus žmonėms pakanka. Tik norėk išeiti iš namų. Yra daug klubų, koncertų, parodų, susitikimų. Jei galimybės leistų – keliaučiau po visą pasaulį, dabar su šeima važinėjame po visą Lietuvą, netrukus keliausiu į Angliją“, – pasakojo ponia Irena.

Jono TAMULIO nuotr.

KRYPTIS: Šiaulietė Irena Lapeikienė pasakojo, kad iš mamos paveldėjusi krūtinės anginą netapo ligone, ji surado geriausia tinkančią veiklą, maistą ir bendraminčių.

NUSITEIKIMAS: „Svarbus yra nusiteikimas, jei pats nori būti linksmas, laimingas ir smagus, pirmiausia pats sau tai turi pasakyti. Man reikia bendravimo ir judėjimo, tą ir darau. Jaučiuosi  puikiai“, – šypsojosi šiaulietė Irena Lapeikienė.