Sąnarių skausmai užklupo persirgus gripu

Sąnarių skausmai užklupo persirgus gripu

Sąnarių skausmai užklupo persirgus gripu

Šiaulietė Emilija Bernatienė suskaičiavo, kad reumatoidiniam poliartritui priešinasi 35 metus. Kiekvienais metais prisitaikyti sunkiau, bet kas rytą nugali skausmingą sąnarių sąstingį.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Nusiraminimas gėlių jūroje

Ponia Emilija šypsodamasi atveria namų duris, prie kurių kabo keli vešlių gėlių vazonai. Kambariuose – kelios dešimtys žaliuojančių, žydinčių, pumpurus sukrovusių gėlių. Ant palangės saulės spinduliuose maudosi orchidėjų kolekcija.

„Didžiulis malonumas rūpintis gėlėmis, jas glostau, pakalbinu, visas apžiūriu. Geras atsipalaidavimo būdas. Kiti pyksta, kad laiptinėje yra gėlių. Nesuprantu žmonių, kurių palangės tuščios“, – šypsosi moteris.

Rūpintis ne tik gėlėmis, bet ir namais dėl ligos vis sunkiau: skaudantys sąnariai riboja judesius. Namų ruoša sudėliota į griežtą tvarkaraštį: vieną dieną plauna grindis, kitą – siurbia kilimus, trečią – skalbia, ketvirtą – lygina ar dirba kitus darbus.

„Darbus koreguoja staigi orų kaita, į kurią smarkiai reaguoja mano sąnariai. Tada nebegaliu nieko padaryti. Ruduo ir pavasaris – sunkiausi. Geriausiai jaučiuosi vasarą“, – šypsosi moteris.

Nemanė kreiptis į gydytojus

Ponios Emilijos manymu, jos liga gali būti persirgto gripo ar kitokios infekcijos komplikacija. Tokios versijos neatmeta ir gydytojai.

„Persirgau gripu, po kurio laiko naktį mane pažadino didžiulis kelių skausmas – ištino, buvo karšti ir skausmingi. Buvau devyniolikametė – gyvenimas tik prasideda, gražūs jaunystės metai, apie rimtas ligas galvoji mažiausiai“, – pasakoja moteris.

Šiek tiek sumažėję kelių skausmai buvo lydimi neaukštos, bet nuolatinės temperatūros. Nemanė, kad reikėtų kreiptis į gydytojus, išgėrė temperatūrą mažinančių vaistų ir išėjo į darbą fabrike.

„Pareinu iš darbo – keliai dega, nežinau, kur dėtis. Po kurio laiko skausmas aprimo, bet keliai ėmė braškėti, lipant laiptais net girdėdavosi“, – prisimena ponia Elena.

Skausmas liovėsi neilgam. Jis kaustė visą kūną, nuolat laikėsi neaukšta temperatūra, nebuvo jėgų. Labiausia trikdė senkančios jėgos, nes gyvenusi su tėvais kaime Pakruojo rajone nuo mažens dirbo visus ūkio darbus. Stebėjosi, kaip buvusi stipri ir energinga, dabar jautėsi lyg išsunkta.

Gydytoja apkaltino tingėjimu

Ponia Emilija pagalbos ieškoti nukeliavo pas fabriko gydytoją, kuri pribloškė išvada, kad šiai nieko nėra.

„Gydytoja sakė, kad esu jauna ir graži, mažiau išsigalvočiau nesąmonių ir eičiau dirbti, o ne ligų ieškočiau. Jei gydytoja pasakė, kad esu sveika, tai ir kentėjau skausmą. O nepastebėta liga plito“, – pasakojo moteris.

Savijauta negerėjo. Kartu dirbančios moterys matė, kad jaunoji kolegė sunkiai dirba, todėl patarė nuvažiuoti į Latviją pas ekstrasensę. Po apsilankymų pas tokią „gydytoją“ moters sveikata ne tik negerėjo, bet jautėsi žymiai prasčiau. Taip praėjo dar keleri metai.

Dabar mano, kad be reikalo tikėjo stebuklais. Geriau būtų nepabijojusi vėl kreiptis į gydančią gydytoją siuntimo pas specialistus.

„Tą kartą gydytoja su didžiuliu triukšmu išrašė siuntimą į Vilnių, įsižeidė ir apibarė. Metė man siuntimą ir pareiškė, kad aš tik ieškau ligų, nes tingiu dirbti“, – prisiminė nuoskaudą ponia Emilija.

Liga atpažinta per valandą

Sostinėje buvo atlikti skubūs kraujo tyrimai, kurie iškart parodė sąnarių ligą. Moteris įsitikinusi, kad ir Šiauliuose medikai iš kraujo tyrimo rezultatų būtų pasakę diagnozę.

„Po valandos pasakė, kad mane kamuoja reumatoidinis poliartritas. Pasakė, kad nebeišgydoma“, – prisiminė diagnozę moteris.

Gydytojai jai tada sakė, kad jei būtų ieškojusi profesionalios medikų pagalbos ligos pradžioje, ši būtų pristabdyta, tačiau neišgydyta. Buvo paskirti vaistai skausmui, uždegimui mažinti. Vaistai lydi daugiau nei tris dešimtmečius.

„Tada netikėjau, kad bus taip nelengva, kol nepamačiau darbe ta pačia liga sergančios pagyvenusios moters rankų sąnarius – jie buvo smarkiai pažeisti. Man sakė, kad nesiguosčiau niekam, nes būsiu nesuprasta – tai gali suprasti tik sergantis ta pačia liga. Tik tada supratau, kas manęs laukia“.

Kasdienėje kovoje

Liga ir toliau galynėjosi su ponia Emilija – staigių skausmų kruša privertė skubiai važiuoti į ligoninę, kur buvo diagnozuota dar viena sąnarių liga. Teko į sąnarius leisti vaistus.

„Prieš keletą metų pakeista čiurna, kelio sąnarys, vaikščioti sunkiau, bet galiu – tai svarbiausia“, – džiaugėsi moteris.

Kiekvieną dieną ji daro mankštą, kuri padeda išjudinti po nakties sustingusios sąnarius, antroje dienos pusėje judėti gerokai lengviau. Jei ilgiau nejuda, sąnarius vėl apima stingulys.

„Gydanti gydytoja patarė ateiti į „Artis“ klubą, kuris vienija kaulų, raumenų ir sąnarių ligomis sergančius žmones. Atradau kitą gyvenimą: susitikimai, susirinkimai, koncertai, bendravimas, išvykos. Atrodo, jaunystėje taip smagu nebūdavo“, – juokiasi moteris.

Susipažinusi su panašaus likimo žmonėmis, suprato, kad namuose užsidaryti negalima, taip tampama lengvu grobiu depresijai.

Jono TAMULIO nuotr.

DŽIAUGSMAS: Džiaugsmo šiaulietei Emilijai Bernatienei suteikia daug namuose esančių gėlių, daug dėmesio skiria orchidėjų kolekcijos priežiūrai. Tai padeda jai "pastumti" ligą į šoną.

LIGA: Trisdešimt penkerius metus Elena Bernatienė yra reumatoidinio poliatrito įkaitė, liga kenkia sąnariams, kelia didelius skausmus, riboja judėjimą.