Rasos gydo, grūdina, nuveja liūdesį

Rasos gydo, grūdina, nuveja liūdesį

Rasos gydo, grūdina, nuveja liūdesį

Žinoma: be vandens joks gyvas daiktas negyvena. Todėl liaudies medikai bei sveikos gyvensenos specialistai nuo senovės ypač vertino įvairias vandens procedūras. Mūsų senoliai žinojo vieno ar kito šaltinio galią. Lietuviai, kaip ir daugelio tautų žmonės, ypač vertino tyrą rasų vandenį. Juk turime legendomis ir gražiais papročiais apipintą Rasų šventę, kai reikia per rasas bristi paparčio žiedo ieškoti.

Daugelyje pasaulio pasakų ir padavimų rašoma, kad mergaitės, kurios nuo mažens prausiasi ir maudosi gėlių rasose, būna nepaprasto grožio, prieš kurį niekas negali atsilaikyti. Maža to: tas grožis labai ilgai nevysta ir gražuolės ilgai bei laimingai gyvena. Visko gali būti, nes nustatyta, kad rasose yra ištirpusio silicio, kuris stabdo senėjimą. Ir šiaip: vienų ar kitų augalų rasoje yra įvairių biologiškai aktyvių medžiagų, kurios naudingos žmogui, nes rasa yra savotiška medžiagų ištrauka iš augalų. Žinoma, kad alchemikai, bandydami iš įvairių medžiagų gauti auksą, kažkodėl rasą rinkdavo tik nuo rasakilų Gal jos auksu kvepėdavo?

Rasų žinovai tvirtina, kad būna skirtingos vakaro, nakties ir ryto rasos. Vakaro rasa, ypač surinkta nuo ramunėlių, ramina. Nakties rasa padeda nuo įvairių odos ligų. Pati aktyviausia ir labiausiai gydo ryto rasa, sužvilganti tekant saulei. Tiek vakare, tiek rytą nuo valerijonų surinkta rasa nuvaiko įkyrias baimes, sustiprina žmogaus valią. Rasa nuo kraujažolės, kaip ir priklauso, stabdo kraujavimą, padeda sergant kai kuriomis žarnyno ligomis. Nuo dobilų surinkta rasa taiso žmogaus charakterį. Todėl kai kuriose tautose vyrai rinkdavo dobilų rasą ir jos įpildavo į vandenį, kuriuo rytais prausdavosi jų bambeklės, irzlios, gyvenimu nepatenkintos žmonos. Nors tokia rasa tarsi subalansuota moterims, tačiau turėtų tikti ir dažnai besikeikiantiems vyrams.

Rasų gydomąsias savybes žinojo daugelis senovės gydytojų. Rasos būdavo renkamos ir konservuojamos. Tvirtinama, kad geriausios rasos būna vasaros viduryje, kai beveik visi augalai žydi. Pasakojama, kad anglų gydytojas Edvardas Bachas tingėjo anksti keltis ir rasas rinkti, todėl į šį reikalą pasižiūrėjo kūrybiškai. Jis prisirinkdavo įvairių vaistažolių jau rasai nukritus ir jas pamerkdavo į šaltinio vandenį. Po kurio laiko augalų ištrauką konservuodavo pusiau su brendžiu. Tais laikais buvo žinomos 39 vaistažolės, todėl manoma, kad Bachas buvo pirmasis žmogus, pagaminęs „Trejų devynerių“ trauktinę, kuri yra populiari ir šiais laikais.

Suprantama: ne kiekvieno, net ir prakutusio žolininko nosiai, surinkti 39 vaistažoles. Nėra reikalo: juk sužaliavo pievos, ėmė žydėti kai kurie žolynai, todėl užtenka po rasas pabraidyti ir taip kojomis sveikatos iš gamtos pasiimti. Patariama per rasotą švarią pievą, kurioje auga kuo įvairesnių augalų, žirglioti kaip gervei aukštai keliant kojas. Arba pasišokinėjant po rasas pabėgioti. Tik nereikia persistengti: būti pievoje tol, kol malonu. Vaikščiojimas basomis po rasotą žolę masažuoja pėdas ir į žemę nuveda iš organizmo neigiamą energiją: tingulį, nuovargį, niūrias mintis... Specialistai tvirtina, kad po rasas vaikščiojantis žmogus tampa nepasiekiamas ir neįveikiamas blogio jėgų.

Tvirtinama, kad ryto rasa galima pagydyti kojų venų išsiplėtimą. Tam reikia medvilninėmis kojinėms, kol jos permirks, pavaikščioti po pievą. Kojinių nenusimauti, leisti joms saulėje išdžiūti.

Literatūroje rašoma, kad sąnarių skausmus bei radikulitą galima išvaikyti voliojantis ant nugaros po rasotą pievą. Šiuo atveju, matyt, būtų geriausia pasitarti su žmogumi, kuris tokiu būdu pasigydė.

Kai kam yra pavykę rasa sustabdyti plaukų slinkimą. Tam reikia rankšluosčiu surinkti pievų rasą ir juo pusvalandžiui apsivynioti galvą. Tada galvą trinkti dilgėlių ir ramunėlių nuoviru–plaukai nustos slinkti.

Viduramžių šveicarų gydytojas Paracelsas tvirtino, kad kiekviename rasos lašelyje yra daug gyvybinės energijos. Kodėl jos nepaimti, juk mokėti nereikia, gamta veltui su žmonėmis savo jėgomis pasidalina?!

Mūsų garsi gydytoja Eugenija Šimkūnaitė yra patarusi švariu rankšluosčiu rinkti rasą nuo rasakilų bei ąžuolų ir taip atgaivinti veido odą. Tokia rasa padeda, jeigu vaikučiui kirkšnelės pašunta.

Tvirtinama, kad ąžuolų, juodalksnių tanidai bei kailiaraugės medžiagos patenka į rasą ir tokia rasa padeda nuo odos bėrimų.

Aišku viena: rasos nereikia bijoti, jeigu tik yra galimybė labai sveika po pievą pažirglioti.

Parengė Feliksas GRUNSKIS

Elitos Samulytės nuotr.

RASA: rytais žolė pasipuošia gaiviais, pilnais gyvybės karoliukais.