Pusryčiai – dienos energijos užtaisas

Pusryčiai – dienos energijos užtaisas

Pusryčiai – dienos energijos užtaisas

Šiaulių visuomenės sveikatos biuro specialistų teigimu, pusryčiai – būtini, jie turi būti sotesni už vakarienę, o pavalgius tinkamo maisto, energijos turi pakakti didžiajai dienos daliai, todėl atsisakyti rytinio maisto tolygu – skriausti save.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Nauda kūnui ir protui

„Pusryčiaujantys vaikai geriau ir sparčiau mokosi, ne taip greitai pavargsta, geriau koncentruoja dėmesį, išlaiko geresnę trumpalaikę ir ilgalaikę atmintį“, – sakė Diana Gedminienė, Šiaulių visuomenės sveikatos biuro Sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė vaikų ir jaunimo klausimais.

Specialistė pataria, kad kiekvienam žmogui atsikėlus per pirmąsias dvi valandas reikėtų būtinai papusryčiauti. Pusryčiai yra svarbus energijos šaltinis, padedantis palaikyti fizinę ir protinę veiklą.

„Pusryčiai turėtų būti valgomi ryte, apie 7–9 valandą, arba per dvi valandas nuo pabudimo“, – sakė D. Gedminienė, pridūrusi, kad tarp pusryčių ir pietų rekomenduojama ko nors užkąsti, kad organizmas gautų darbo.

Pasak specialistės, mokyklinio amžiaus vaikų medžiagų apykaita yra daug greitesnė nei suaugusiųjų, dėl judrumo jie išeikvoja dar daugiau energijos, dėl to vaikai būtinai privalo gauti reikiamą skaičių kilokalorijų ir maistingųjų medžiagų bei vitaminų.

„Pusryčiai turi sudaryti 25–30 procentų dienos raciono ir turėtų būti sotesni už vakarienę. Jeigu pusryčiai ir vakarienė lygiaverčiai, vakarienė bent jau turėtų būti lengviau virškinama“, – patarė D. Gedminienė.

Košė – pusryčių favoritė

Pusryčiams rinktis siūloma kuo natūralesnius produktus, vengti perdirbto maisto, saldžių ir riebių užkandžių, šokoladinių batonėlių, bandelių, pyragėlių, sausainių.

„Košė tiek vaikams, tiek suaugusiesiems yra puikus energijos šaltinis, padedantis palaikyti aktyvią fizinę ir protinę veiklą. Tai sudėtingų angliavandenių turintis patiekalas, o angliavandeniai – didžiausias energijos šaltinis“, – sakė specialistė.

Pasakoja, kad košėse esančios naudingos maisto medžiagos sumažins širdies ir kraujagyslių ligų riziką, cholesterolio kiekį kraujyje, apsaugos nuo vidurių užkietėjimo ir kitų negalavimų.

Pusryčiams tiks tamsi duona su grūdais, pagardinta sviestu ar aliejumi, taip pat galima rinktis baltymų turinčius produktus: varškę, sūrius, jogurtą, paukštienos, žuvies ar kiaušinį, taip organizmas gaus kalcio, geležies.

„Paįvairinti pusryčius galima mėgiamomis daržovėmis ar vaisiais, kurie – puikus vitaminų, mineralų ir skaidulų šaltinis. Į jogurtą įdėkite riešutų, kokoso drožlių ar džiovintų spanguolių“, – sakė D. Gedminienė.

Tam, kad vaikai papildytų pusryčių racioną, gautų daugiau medžiagų ir nepritrūktų jėgų, siūloma pasirūpinti priešpiečių dėžute, kurią nusineštų į mokyklą.

„Vaiko įtraukimas į priešpiečių ruošimo procesą yra visapusiškai naudingas, nes vaikas susipažįsta su maisto produktais, išmoksta pats pasigaminti paprastus užkandžius. Toks vaikas greičiau perpras mitybos principus ir ilgainiui galės pats išsirinkti sveikus, bet mėgstamus produktus priešpiečiams“, – rekomendavo specialistė.

Patarimai tėvams

Specialistė pataria tėvams į maisto gamybą, suruošimą ar išsirinkimą įtraukti ir vaikus. Galima vaiką įtraukti į apsipirkimo procesą, parduotuvėje leisti pačiam į krepšį atrinkti daržoves ar duoną, kurią norės matyti savo kitos dienos maisto dėžutėje.

„Mažesniems vaikams priešpiečiams dėkite „paprastai“ valgomus produktus. Pavyzdžiui, apelsiną nulupkite dar namuose ir perskelkite pusiau. Gamindami sumuštinį, prisiminkite, jog jį darote ne suaugusiam žmogui, todėl stenkitės, kad jį būtų patogu valgyti vaikui.

„Nuspalvinkite“ pietų dėžutės turinį: šalia papjaustykite morkų, įdėkite vyšninių pomidorų, braškių ar kitų spalvotų daržovių ar vaisių“, – patarinėjo D. Gedminienė.

Rekomenduojama vengti riebių sūrių ar pieno produktų, kiaulieną keisti į liesą paukštieną ar žuvį, vietoje majonezo ar pomidorų padažo rinktis liesesnes šių produktų versijas arba natūralaus jogurto, garstyčių padažus. Gerti siūlyti tik natūralias sultis, o ne sulčių gėrimus.

„Vaikai greičiau išmoks taisyklingos mitybos, jei sveikai valgys su visa šeima, jei ant stalo bus patiekti ne tik sveiki, bet ir skanūs, patrauklūs produktai“, – sakė specialistė.

Šiaulių visuomenės sveikatos biuro nuotr.

LAIKAS: „Pusryčius reikėtų pavalgyti per dvi valandas nuo pabudimo“, – sakė Diana Gedminienė, Šiaulių visuomenės sveikatos biuro Sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė vaikų ir jaunimo klausimais.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

ŠALTINIS: Specialistai rekomenduoja pusryčius paįvairinti košėmis, jogurtu su vaisiais, tai – puikus vitaminų, mineralų ir skaidulų šaltinis.