Pirminė hipertenzija kenkia tyliai

Pirminė hipertenzija kenkia tyliai

Pirminė hipertenzija kenkia tyliai

Padidėjusio kraujospūdžio liga yra tyli, dažnai nustatoma tada, kai organizmui būna padaryta daug žalos. Staigi ir netikėta ponios Janinos Zigmantavičienės pažintis su pirmine hipertenzija prasidėjo prieš 17-ka metų.

Ilona Šnarienė

redakcija@skrastas.lt

Liga nejuokauja

„Iš pradžių didelio dėmesio padidėjusiam kraujo spaudimui neteikiau — juk nieko neskaudėjo, todėl gydytojo paskirtus vaistus gėriau nereguliariai, — pasakoja ponia Janina. — Susirūpinau, kai mane ištiko miokardo infarktas. Vos tik pajutusi stiprius skausmus už krūtinkaulio dar spėjau pasiguosti slaugytojai, ir po kelių minučių jau gulėjau reanimacijos palatoje.“ Moteriai nedelsiant buvo atliktas širdies kraujagyslių zondavimas.

Po ilgo reabilitacinio gydymo ponia Janina ėmė labiau klausyti savo organizmo. „Nusipirkau aparatą kraujospūdžiui matuoti ir ėmiau sekti savo kraujospūdį. Anksčiau kraujo spaudimą matuodavau dažniau, o dabar tik ryte ir vakare, — pasakoja moteris. — Geriu gydytojo paskirtus vaistus“.

Moteris tikina, jog liga gali būti veiksmingai gydoma, tačiau labai daug kas priklauso nuo paties sergančiojo. „Svarbu ne tik vaistai, bet ir psichologinis nusiteikimas, — sako ponia Janina. — Pakeisti požiūrį į ligą padėjo draugystė su to paties likimo draugais. Su jais ir dainą kartu užtraukiame. Tapus laimingesnei ir širdis jaučiasi kur kas sveikesnė“.

Prastai laikomasi gydymo režimo

Kam gerti vaistus, jeigu nieko neskauda? Šis klausimas, anot Šiaulių apskrities ligoninės I kardiologinio skyriaus vedėjo Romaldo Stankevičiaus, kamuoja kiekvieną pacientą, pirmąkart susidūrusį su jokių pirmųjų simptomų neparodančia liga.

Dažnai gydytojo išrašyti medikamentai geriami vos keletą dienų ar savaičių, o kraujospūdžiui normalizavusis, gydymas visiškai nutraukiamas. „Tai itin pavojingas pasirinkimas. Deja, rimtas požiūris į ligą atsiranda tik tada, kai negrįžtamai pažeidžiami širdis, kraujagyslės ir kiti organai“, — dalijasi patirtimi gydytojas. Jis primena, kad medikų paskirtus vaistus nuo spaudimo būtina vartoti taip, kaip nurodyta. Gydymo negalima nutraukti prieš tai nepasitarus su gydytoju, net jei paskirtieji medikamentai, jūsų įsitikinimu, ir sureguliavo spaudimą.

Du skaičiai, kuriuos būtina žinoti

Normaliu laikomas kraujospūdis 120/80 mm Hg. Pirmasis skaičius parodo širdies susitraukimo sukurtą spaudimą ir vadinamas sistoliniu, o antrasis, mažesnis, tarsi pasako apie spaudimą kraujagyslėse širdžiai ilsintis ir vadinamas diastoliniu.

„Vienintelis būdas aptikti hipertenziją dar jai nesukėlus rimtų komplikacijų — profilaktiškai tikrintis kraujospūdį. Kitaip, laikui bėgant, gali ištikti smegenų insultas, miokardo infarktas, atsirasti širdies ar inkstų nepakankamumas ir kitos rimtos ligos“, — perspėja gydytojas.

Kritinė arterinio kraujo spaudimo riba, kai reikia sunerimti ir artimiausiu metu apsilankyti pas gydytoją, laikytina 140/90 mm Hg.

Didėja dėl daugelio priežasčių

Pasakyti, kodėl kraujo spaudimas staiga ėmė ir peržengė leistinas ribas, anot mediko, sudėtinga. Pirminės hipertenzijos atsiradimą lemia daugybė sudėtingų ir tarpusavyje susijusių pokyčių širdies, kraujagyslių, inkstų, hormonų, nervų sistemose.

Daug reikšmės turi paveldėjimas: jeigu nors vieno iš tėvų yra padidėjęs kraujo spaudimas, vaikams didesnė rizika susirgti šia liga. „Tokiems žmonėms reikia dažnai tikrintis savo kraujospūdį“, — pataria kardiologas. Į rizikos grupę patenka ir turintieji antsvorio. Suliesėjus, hipertenzijos rizika sumažėja.

Neretai hipertenzija serga aktyvūs ir veiklūs žmonės, mat per greitas gyvenimo tempas, didelis darbo krūvis, poilsio trūkumas lemia kraujo spaudimo padidėjimą.

Kraujo spaudimui itin didelės įtakos turi mūsų mitybos įpročiai. Kava, itin stipri arbata, pernelyg aštrūs patiekalai, druska, gausus saldumynų meniu tonizuoja, didina kraujo spaudimą.

„Amerikiečių atliktas tyrimas patvirtino, jog dažniausiai maistą sūdome iš įpročio. Sumažinti valgomosios druskos kiekį iki 5 g per dieną galima papildomai nesūdant jokio gaminamo, o ypač jau pagaminto valgio“, — pataria gydytojas.

Arterinio kraujo spaudimo padidėjimą skatina žalingi įpročiai: alkoholio vartojimas ir meilė nikotinui. „Reguliariai rūkant — maždaug vieną pakelį per dieną — net ir nesergančiam hipertonija arterinio kraujo spaudimas būna nuolat padidėjęs“, — sako kardiologas.

Tikslesni duomenys — įprastoje aplinkoje

Esant galimybei pacientas, anot gydytojo, turėtų pats kontroliuoti savo kraujospūdį.

Siekiant tikslumo, matuoti kraujo spaudimą rekomenduojama kasdien 2— 3 kartus. „Jei žmogus gerai jaučiasi, neturi jokių sutrikimų, kraujo spaudimo neverta matuoti po kelis kartus per dieną, — sako R. Stankevičius, — tačiau jeigu ima varginti galvos skausmas, ypač pakaušio ir sprando srityje, svaigimas, atsiranda nemalonūs pojūčiai širdies plote fizinės ar emocinės įtampos, o vėliau ir ramybės metu, būtina kelis kartus per dieną bent porą savaičių matuotis kraujo spaudimą“.

Kraujospūdis nėra vienodas. Sveikam žmogui kraujospūdis svyruoja natūraliai, padidėja fizinės ir nervinės įtampos metu, sumažėja ramybės būsenos, atsipalaidavus, miegant.

Dieną kraujo spaudimas priklauso nuo žmogaus protinės ir fizinės veiklos. Natūraliai aukščiausias jis būna 11— 13 valandomis. Naktį kraujospūdis natūraliai sumažėja, prabudus kraujo spaudimas natūraliai padidėja. „Tai — biologinis arterinio kraujospūdžio kitimas, — sako gydytojas. — Jeigu žmogus aktyviai dirba fizinį darbą, sportuoja, patiria stresą, trumpalaikis, nors kartais ir smarkus, arterinio kraujo spaudimo padidėjimas, padažnėjęs širdies ritmas yra normalus dalykas“.

10 rekomendacijų esant padidėjusiam kraujo spaudimui:

1. Laikykitės gydytojo rekomendacijų;

2. Periodiškai matuokite arterinio kraujo spaudimą;

3. Venkite antsvorio;

4. Ribokite druskos vartojimą;

5. Nerūkykite. Rūkymas pasunkina hipertenziją ir yra vienas svarbiausių jaunesnių nei 65 metų žmonių širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių;

6. Atsisakykite alkoholio;

7. Venkite streso;

8. Pakankamai miegokite;

9. Būkite fiziškai aktyvūs;

10. Venkite staigių klimato zonos pakeitimų, prieš keliones lėktuvu pasitarkite su gydytoju.

PATARIMAS: „Vienintelis būdas aptikti hipertenziją dar jai nesukėlus rimtų komplikacijų — profilaktiškai tikrintis kraujospūdį“, — pataria kardiologas Romaldas Stankevičius.

Redakcijos archyvo nuotr.