Pėsčiomis 20 tūkstančių kilometrų

Pėsčiomis 20 tūkstančių kilometrų

Pėsčiomis 20 tūkstančių kilometrų

Kelmės profesinio rengimo centro Tytuvėnų filialo užsienio kalbų mokytojas Alfonsas Gudmonas per pastarąjį dešimtmetį pėsčiomis nuėjo apie 20 tūkstančių kilometrų, nuplaukė apie 1100 kilometrų. Septyniasdešimtmečio sveikuolio savijauta geresnė negu prieš dešimtmetį.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Maršrutas Budraičiai – Tytuvėnai

Sulaukęs šešiasdešimties anglų ir vokiečių kalbų mokytojas Alfonsas Gudmonas pajuto, jog prastėja sveikata. Nustojo energijos. Kažkas viduje pradėjo streikuoti.

Jaunystėje kūno kultūros studijas Vilniaus pedagoginiame institute baigęs ir kūno kultūros mokytoju dirbęs pedagogas nusprendė nepaleisti jaunystės energijos ir sveikatos. Kasdien pradėjo mankštintis. Bet dar geriau pasijusdavo pavaikščiojęs.

Kelmės profesinio rengimo centro Tytuvėnų filialas įsikūręs Budraičiuose. Čia gyvena ir Alfonsas Gudmonas. Iki Tytuvėnų keturi kilometrai. Mokytojas po keletą kartų per savaitę pėsčiomis traukia į Tytuvėnus. Ten pavaikšto po pušyną. Tomis dienomis „suvaikšto“ po dešimtį kilometrų, per savaitę – apie penkiasdešimt.

Mokytojas apskaičiavo, jog per dešimtmetį jis pėsčiomis sukorė apie 200 tūkstančių kilometrų. „Mano savijauta dabar daug geresnė negu prieš dešimt metų, – džiaugiasi sėkmingai mokytojaujantis pensininkas. – Vieną vasaros dieną pajėgiau pėsčias nueiti iki Šiluvos, o iš ten – iki Lyduvėnų. Sukoriau kelias dešimtis kilometrų.“

Iš pradžių Budraičių, Tytuvėnų ir aplinkinių kaimų gyventojai stebėjosi, kad garbaus amžiaus pedagogas keliauja pėsčias. Siūlydavosi pavežti automobiliu. Ypač jeigu lydavo, snigdavo ar pūsdavo šaltas vėjas. Vėliau apsiprato, jog mokytojas nesėda į automobilį. O dabar atsirado ir jo pasekėjų.

Kūną mankština plaukimas, protą – šachmatai

Profesinio rengimo centre Budraičiuose ilgą laiką veikė baseinas. A. Gudmonas beveik kasdien eidavo paplaukioti. Vasarą pėsčias nuėjęs į Tytuvėnus plaukiodavo ežeruose. Per pastarąjį dešimtmetį, kai ypač susirūpino savo sveikata, nuplaukė apie 1100 kilometrų.

Plaukiojimas labai pagerina savijautą, tačiau vyresnio amžiaus žmogui labai svarbu ir proto treniruotės. Nuo mokyklos suolo A. Gudmonas žaidė šachmatais. Ir dabar dalyvauja rajono šachmatų pirmenybėse, yra lyderis. Kaip Kelmės rajono rinktinės narys rungtyniauja su kitų rajonų šachmatininkais. Yra dalyvavęs ir Baltijos šalių varžybose.

Savo pomėgio mokytojas nepamiršta ir kaime. Prie šachmatų lentos sodino ir savo mokinius. „Tik kad varžovų mažėja, – apgailestauja. – Šachmatai ugdo mąstymą, bet kažkodėl nėra labai populiarus žaidimas.“

Šiuo metu šachmatų meno A. Gudmonas moko ir kaimo bendruomenės vaikus. Be jokio atlygio.

Dešimt arų ir kiti kaimo privalumai

Sveikatai pasitarnauja ir dešimt arų žemės. „Apsieinu be arkliuko. Žemę „išdirbu“ kastuvu. Sodinu ir derlių nuimu savo rankomis, – pasakoja mokytojas. – Užsiauginu ekologiškų, trąšos nemačiusių daržovių, prižiūriu vaismedžius ir turiu gerą progą fiziškai paplušėti.“

Paklaustas, ar nesigaili visą gyvenimą praleidęs kaime, A. Gudmonas nedvejodamas sako, jog kaimas suteikia daugiau galimybių. Mieste negalėtų džiaugtis ranka pasiekiamais šilais, ežerais, pasivaikščiojimais gryname ore.

Jo brolis dvynys Jonas Gudmonas gyvena Vilniuje, profesoriauja Dailės akademijoje. „Anksčiau dažnai pas jį nuvažiuodavau. Kartais pavydėdavau, kad jis arčiau kultūros židinių. Tačiau greitai nusibosdavo miesto kamšatis, greitas tempas, įtampa. Ir gyvendamas kaime gali kelti savo kultūros lygį, – sako mokytojas. – Šiauliuose yra ir teatras, atvažiuoja koncertų. Ir į Vilnių gali bent kartą per mėnesį nuvažiuoti. Svarbu vidinė žmogaus nuostata. Jeigu jam reikia kultūros, jos ir ieškos.“

Budraičių kaime yra labai daug inteligentijos. Kai veikė technikumas, čia suvažiavo daug dėstytojų ir žemės ūkio specialistų. Kaime gyvuoja profesinio rengimo centro filialas, jaunimo mokykla, labai aktyvi bendruomenė.

Kelionėse padeda užsienio kalbos

Kiekvieną vasarą, per atostogas, A. Gudmonas kur nors keliauja. Išmaišė beveik visą Europą. Aplankė daug egzotiškų šalių. Pensiją gaunančiam ir energijos dar dirbti turinčiam sveikuoliui keliauti leidžia finansinės galimybės. Tik dirbančiam pensininkui sumažinus pensiją, jis per visą laikotarpį prarado apie 15 tūkstančių litų.

Mokytojo keliones įdomesnes padaro užsienio kalbų mokėjimas. Įgijęs kūno kultūros mokytojo specialybę Vilniaus pedagoginiame institute Alfonsas Gudmonas kūno kultūros mokytoju dirbo tik keliolika metų. Kijeve neakivaizdžiai studijavo anglų kalbą. Per ketverius metus baigė studijas. Po to nusprendė studijuoti dar ir vokiečių kalbą. Per metus savarankiškai išmoko visus vidurinės mokyklos vadovėlius. Vėl pradėjo studijuoti Kijeve.

Dabar profesinio rengimo centre užsienio kalbas dėstantis mokytojas džiaugiasi, kad jo mokiniai visuomet sėkmingai išlaiko valstybinius egzaminus.

A. Gudmonas įsitikinęs, jog žmogus gali jaustis sveikas, laimingas ir ramus tik tada, kai gerai sutaria su aplinka.

„Šeimoje augome penki vaikai. Žmonių daug. Tačiau nei tarp tėvų, nei tarp vaikų nebuvo jokių nesutarimų. Ir mano šeimoje būdavo visuomet geri, taikūs santykiai“, – pasakoja A. Gudmonas. Gudmonų šeima išaugino tris vaikus.

STIPRYBĖ: Gamta Budraičių kaimo sveikuoliui teikia stiprybės.

PASITIKĖJIMAS: Penkis dešimtmečius mokytojaujantis Alfonsas Gudmonas sako, jog sveikas ir aktyviai gyvenantis žmogus labiau pasitiki savimi.

Autorės nuotr.

TORTAS: Alfonsas Gudmonas (kairėje) prieš šachmatų lentos su savo broliu dvyniu Dailės akademijos profesorium Jonu Gudmonu. Iš tiesų tai ne šachmatų lenta, o jubiliejaus proga vaikų padovanotas tortas, atspindintis jo pomėgį.

Alfonso GUDMONO asmeninio albumo nuotr.

„Mano savijauta dabar daug geresnė negu prieš dešimt metų.“