Per ato­sto­gas at­si­pa­lai­duo­ti ne­verta

Per ato­sto­gas  at­si­pa­lai­duo­ti ne­verta

Per atostogas  atsipalaiduoti neverta

Per didelis atsipalaidavimas atostogaujant gali sugadinti ne tik nuotaiką, bet ir sveikatą. Šiaulių visuomenės sveikatos biuro Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus vedėja Loreta Ručinskaitė pataria, kaip tinkamai praleisti paskutinį vasaros atostogų mėnesį su vaikais, kad jie grįžtų į darželius ir mokyklas pailsėję.

Ilona Šnarienė

redakcija@skrastas.lt

Nereikia pamiršti  švarių rankų

Anot Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus vedėjos L. Ručinskaitės, vasarą vaikų sveikatą teigiamai veikia ilgas buvimas gryname ore, judėjimas, organizmo grūdinimas, tinkamas dienos režimas bei sveika mityba. Šie ir kiti faktoriai aktyvina medžiagų apykaitą, stimuliuoja augimą ir vystymąsi, stiprina organizmo atsparumą įvairių neigiamų mikroklimato faktorių poveikiui ir ligoms.

„Vaikai turėtų kuo daugiau vaikščioti pėsčiomis, žaisti gryname ore. Bet svarbu nepamiršti taisyklės: švarios rankos ir švari aplinka. Prieš pramogas gamtoje apsirūpinkite drėgnomis servetėlėmis rankoms valyti, pravers ir vienkartinės nosinės, servetėlės bei popieriniai rankšluosčiai“, – pataria L. Ručinskaitė.

Palankiausias metas sveikai maitintis

Vasarą turime daugiau galimybių valgyti sveikiau – daugiau uogų, daržovių, vaisių. Tik būtina juos gerai nuplauti, kad neužsikrėstume įvairiomis kirmėlėmis bei užkrečiamomis žarnyno ligomis, perspėja specialistė. Karštomis dienomis, ypač ilgesnį laiką būnant saulėje, būtina gerti daug skysčių.

Reikėtų valgyti bent tris kartus per dieną kuo įvairesnį maistą, vengti riebių, sunkiai virškinamų produktų.

 „Virtos dešros, dešrelės, žuvis, pieno produktai karštą vasarą tampa pavojingi sveikatai, – tvirtina L. Ručinskaitė. – Geriausia į iškylą vaikams pasiimti sausų maisto gaminių: duonos, sausainių be kreminio įdaro, riešutų, šalto rūkymo bei džiovintos mėsos gaminių, konservų. Maistą sudėkite į sandariai uždaromą tarą, nepamirškite ir vienkartinių indų, kurių pakartotinai naudoti nederėtų.“

Maudynės iki pamėlynavimo kenkia

Jei jūsų vaikas nėra užsigrūdinęs, prieš pradedant maudymąsi būtina apsiprasti su vandeniu. Negalima maudytis labai sušilus arba priešingai – labai sušalus. Į vandenį rekomenduojama lipti pamažu, kad kūnas prisitaikytų  prie temperatūros pokyčių. Vandenyje reikia kuo daugiau judėti, o pajutus pirmą šiurpulį, – išlipti iš vandens.

Nemokantys plaukti vaikai turi dėvėti tinkamo dydžio gelbėjimosi liemenes. Vaikams negalima maudytis be priežiūros, nes, anot specialistės, vaikai skęsta tyliai. Iki penkerių metų jie nesupranta, kokie pavojai gresia vandenyje, todėl panyra be jokio garso. Tai įvyksta žaibiškai – į vandenį įpuolęs vaikas gurkšteli vandens, nugrimzta, ir, nepraėjus nė minutei, praranda sąmonę. Nevertėtų maudytis lyjant, ypač griaudėjant perkūnijai, bei tose vietose kur pakrantės iki vandens paviršiaus užžėlusios augalais, nešokinėti į vandenį žemyn galva.

Saulė saiko nepripažįsta

Anot specialistės, vaikams būtina paaiškinti, kokius pavojus kelia saulės spinduliai, gebantys ne tik nudeginti, bet ir sukelti ilgalaikių problemų, tokių kaip odos senėjimas ir odos vėžys.

Vaikai iki 5-erių metų visai neturėtų specialiai degintis.

„Tyrimais įrodyta, kad apie 80 procentų saulės sukeltų odos pažeidimų atsiranda iki 18-os metų, o jų padariniai išryškėja po 20-ies ar net 30-ies metų. Todėl į ultravioletinių spindulių poveikį nevertėtų numoti ranka. Labai šviesios odos, šlakuoti vaikai sunkiau pakelia saulę, nes jų organizme gaminasi mažiau melanino“, – aiškina L. Ručinskaitė.

Iškylaujant būtina saugoti odą naudojant apsaugines priemones su UV filtrais, dėvint tinkamą aprangą, akinius nuo saulės. Rekomenduojama pasirinkti paros laiką, kai saulė nėra itin aktyvi – iki 10 valandos ryto ir po 16 valandos.

Atostogos – tinkamiausias metas išsimiegoti

Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus vedėja sako, jog atostogų metu vaikams būtina ne tik aktyviai judėti, bet ir gerai išsimiegoti.

Svarbu, kad vaikas užmigtų kasdien tuo pačiu metu ir miegotų tol, kol jis pats pabus. Taip atstatomas normalus miego ritmas, kompensuojamas jo trūkumas.

Kad miegas būtų kokybiškas, geriausia miegoti tyloje bei tamsoje. Jei tame pačiame kambaryje stovi kompiuteris, televizorius ar kiti elektros prietaisai, nakčiai būtina juos išjungti.

citata: Iki penkerių metų jie nesupranta, kokie pavojai gresia vandenyje, todėl panyra be garso.

Loretos KLICNER nuotr.

LINKSMYBĖS: Vaikiškos linksmybės suteikia  energijos, tačiau specialistai primena: būtina nepamiršti vaikų higienos, kad linksmybės netaptų sveikatos problemomis.