
Naujausios
Pėdų problemos. Kaip jų išvengti?
Pėda – žmogaus kūno pagrindas iš 26 kaulų, kurie kartu su raumenimis, sausgyslėmis, nervais ir kraujagyslėmis leidžia žmogui judėti. Tyrimų duomenimis, apie 80 % gyventojų turi įvairių nusiskundimų dėl pėdų.
Gydytojai ortopedai traumatologai dažniausiai nurodo šias pėdų deformacijų priežastis:
- Paveldimumas;
- Ligos ir traumos;
- Nepatogi avalynė;
- Stovimas darbas;
- Sąnarių ligos.
Dažniausia deformacija – „Iššokę pėdų kauliukai“
Ar žinojote, jog vyrų tarpe didesnis trauminių pėdos deformacijų skaičius, o moterų pėdos labiausiai kenčia dėl netinkamos avalynės? Iš dažniausiai pasitaikančių pėdos deformacijų reikėtų išskirti Hallux valgus ("iššokę kauliukai") – santykis vyrų ir moterų tarpe 1 : 10. Vien tik JAV per metus atliekama 200.000 Hallux valgus operacijų.
„Nekoreguojant pėdų deformacijų, sutrinka kojos ašis, dėl to gali atsirasti aukščiau esančių sąnarių – čiurnos, kelio, klubo – ir stuburo deformacijos ir skausmai“, – perspėja gydytojas ortopedas traumatologas Algirdas Basijokas ir pateikia kelis vertingus patarimus.
Aukštakulniai – tik retoms progoms
Moterims rekomenduojama avėti batus ne aukštesne nei 5 cm pakulne. Avalynės priekis neturėtų būti smailėjantis. Avint aukštakulnius didžioji krūvio dalis tenka padikauliams ir pirštams, dėl šios priežasties pradžioje atsiranda skausmas, ilgainiui vystosi deformacijos. Būtent dėl šių priežasčių nepatariama jų avėti kasdien.
Vaikų avalynė neturi riboti pėdos judesių
Vaikams iki 5-6 metų formuojasi pėdos skliautai, todėl geriausiai jiems tiktų anatomiškai adaptuota avalynė iš natūralių kvėpuojančių medžiagų. Bato priekis turėtų būti pakankamai platus, kad netrikdytų pėdos pirštukų judesių, batuko užkulnis – pakankamai tvirtas, kad stabilizuotų čiurną ir nekryptų pėda, padas – lankstus ir neslidus.
Nepatogius batus gali „pataisyti“ įdėklai
Šiuo metu avalynės parduotuvėse apstu anatomiškai išformuotos, komfortiškos avalynės, pritaikytos ir jautrioms pėdoms ar net pėdoms su iššokusiais kauliukais. Tačiau yra sprendimas, kaip nepatogius batus paversti šiek tiek patogesniais. Vaistinėse ar ortopedinių prekių parduotuvėse platus įvairiausių įdėklų pasirinkimas – minkštesnių, kietesnių, su skliautų atramomis. Avalynės įdėklai išlaiko pėdas taisyklingoje fiziologinėje padėtyje, tolygiai paskirsto pėdoms tenkantį krūvį, mažina pėdų nuovargį ir skausmą. Su įdėklais tiesiog patogiau vaikščioti.
Avalynės įdėklus patariama išbandyti šiais atvejais: jei jaučiate greitą kojų nuovargį, vargina pėdų, kojų ar nugaros skausmas, esant pėdų deformacijoms.
Padėti gali pėdų tyrimas
Kompiuterinio pėdų tyrimo metu užlipama ant specialaus takelio, pėdos nuskanuojamos, o trimatis pėdų atvaizdas kompiuterio ekrane parodo anatominę pėdų struktūrą, ašis, tikslias apkrovas atskiroms pėdos zonoms einant. Padobarografu išsitirti rekomenduojama: žmonėms, kurių pėdoms dėl ilgo stovėjimo, vaikščiojimo ar sportavimo tenka ypač didelis krūvis, besiskundžiantiems pėdų, kulnų ir blauzdų nuovargiu, žmonėms, kuriems sunku prisitaikyti įprastą avalynę.
Ar lietuviai rūpinasi savo pėdomis?
Kaip ir visame pasaulyje, taip ir Lietuvoje, dalis žmonių, kuriems rūpi sveikata, rūpinasi ir pėdomis, o kitai grupei sveikata nerūpi... Jiems atrodo, kad gydytojai ar kiti sveikatinimo specialistai tai turi padaryti už juos. Kol šis požiūris nepasikeis, kol patys nesiimsime prevencijos priemonių, kol esame dar sveiki, jokios medicinos priemonės ar pati brangiausia avalynė mums nepadės...