Medikai perspėja: saulė gali tapti priešu

Medikai perspėja: saulė gali tapti priešu

Medikai perspėja: saulė gali tapti priešu

Piktnaudžiaujantys saule sulaukia sveikatos problemų: perkaitimo, širdies darbo sutrikimų ar net odos vėžio. Padidėjusi aplinkos temperatūra ir didelė drėgmė ypač veikia širdies ir kraujagyslių sistemą.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Karštis širdies netausoja

Kaštis ir drėgmė lemia pokyčius širdies ir kraujagyslių sistemoje.

„Organizmas stengiasi išlaikyti pastovią organizmo temperatūrą, jį vėsina, o tai didelis darbas ir stresas širdies ir kraujagyslių sistemai. Daugėja širdies susitraukimų, kraujagyslės išsiplečia, dažnėja kvėpavimas, gausiai prakaituojama, organizme mažėja skysčių“, – vardijo Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro vadovė Jurgita Plisienė.

Medikės žodžiais, dėl karščio ir skysčių mažėjimo kraujas ima „tirštėti“, galimi širdies kraujotakos sutrikimai, dėl sumažėjusio širdies aprūpinimo deguonimi gali vystytis širdies išeminė liga ar infarktas.

„Pacientai, kurie serga širdies ligomis, sunkiau karštomis dienomis adaptuojasi, tad nustoti vartoti ar kitaip reguliuoti vaistų vartojimą be gydytojo žinios  negalima“, – perspėjo medikė.

Karštomis dienomis medikė rekomenduoja vartoti kuo daugiau skysčių. Gerti geriausia tik vandenį arba mineralinį vandenį. Žmogus išprakaituoja daug medžiagų bei elektrolitų, tad karštomis dienomis siūlo vartoti kalio ir magnio preparatų arba šių medžiagų turinčių produktų.

Fizinis aktyvumas – pavojingas

Gydytojos teigimu, karštomis dienomis itin atidūs turėtų būti ne tik širdies ligomis sergantys žmonės, bet ir didelį antsvorį ar kitomis ligomis sergantys žmonės.

Vengti fizinio aktyvumo lauke vidurdienį, jei to išvengti nepavyksta, rekomenduoja pasirūpinti, kad rūbai būtų kuo lengvesni, natūralaus audinio, dėvėti galvos apdangalą bei turėti vandens.

„Karštą dieną negalima vartoti alkoholio, kavos, nes tai dar labiau skatina skysčių šalinimąsi iš organizmo. Jei pajuntamas neritmiškas širdies plakimas, skausmas širdies plote, būtina kreiptis į gydytojus“, – perspėjo J. Plisienė.

Jauniems sportuojantiems žmonėms medikė pataria karštą dieną pasiruošti krūviui. Gausiai vartoti mineralinį vandenį, jo turėti su savimi. Užsidėti akinius, kepures, dėvėti prakaitą lengvai išgarinančius drabužius.

Odą saulė degina

Odos ir veneros ligų centro vedėjas Vaclovas Vaitkevičius sako, kad šviesios, strazdanotos, rausvos odos žmonės ją nudega greičiau nei kiti. Rekomenduojama odą palaipsniui pratinti prie saulės, būti saulės spinduliuose po neilgą laiko tarpą, nesikaitinti vidurdienio saulėje.

„Negalima odos nudeginti iki stipraus raudonio, pūslių. Tokie nudegimai gresia odos ligomis, net ir pikčiausiomis. Piktnaudžiautojai saule gali susirgti ir melanoma – odos vėžiu, ir plokščialąsteliniu vėžiu. Atidžiai reikia stebėti savo odą“, – perspėjo V. Vaitkevičius.

Padidėjusius, formą ir spalvą keičiančius apgamus būtina parodyti gydytojui, nes tai gali būti vėžinio susirgimo signalai. Jei navikas yra pačiuose viršutiniuose odos sluoksniuose – iki 0,75 milimetro gylyje, jie yra pašalinami ir kiti gydymo metodai nereikalingi.

„Jei navikas įauga giliau į odą – prognozė nėra gera. Todėl būtina saugoti ir stebėti savo odą“, – patarė patyręs gydytojas.

Saugoti nuo karščio ir galvą

Konsultacijų poliklinikos vedėjo, gydytojo neurologo Antano Lukošaičio žodžiais, dėl galvos perkaitimo gali sukilti kūno temperatūra, sutrikti orientacija, jaučiamas silpnumas, svaigsta galva. Taip pasijutusį žmogų rekomenduojama patalpinti į tamsią, vėsią, vėdinamą patalpą.

„Jei prie vandens ištiko saulės ar šilumos smūgis, tokį žmogų reikia kuo skubiau uždengti vandenyje sumirkytu rankšluosčiu, girdyti vandeniu. Jei ima temti sąmonė, reikia skubiai vežti į ligoninę“, – patarė V. Lukošaitis.

Gydytojas sakė, kad statybininkų ar kitų profesijų atstovų, kurie dirba lauke, ligoninėje sulaukiama retai, nes jie žino, kaip apsisaugoti nuo saulės, vartoja daug vandens.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

REKOMENDACIJOS: Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojai (iš kairės): Odos ir veneros ligų centro vedėjas Vaclovas Vaitkevičius, Širdies ir kraujagyslių centro vadovė Jurgita Plisienė ir Konsultacijų poliklinikos vedėjas Antanas Lukošaitis patarė atsakingai elgtis karštomis dienomis.