Medikai išgelbėjo nuo paralyžiaus

Medikai išgelbėjo nuo paralyžiaus

Medikai išgelbėjo nuo paralyžiaus

Joniškio ligoninės gydytojų komanda išgelbėjo insulto ištiktą 60-metį vyrą nuo paralyžiaus. Tai pavyko turint tinkamą įrangą — tomografą, be kurio tyrimo nebūtų galima gydyti specialiais trombus tirpdančiais vaistais.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Tą pačią dieną stojosi ant kojų

60-metis vyriškis eilinį rytą ruošėsi į darbą. Skusdamasis barzdą pasijuto blogai. Šiaip ne taip prišliaužė prie telefono ir iškvietė greitąją medicinos pagalbą.

Į ligoninę atvežtas žmogus nebevaldė kairės rankos ir kojos, prasidedantis paralyžius kreipė veidą. Paaiškėjo, kad anksčiau vyriškis yra skundęsis širdies ritmo sutrikimais. Tai galėjo būti trombų susidarymo priežastis.

„Matėme, kad dalis smegenų nebegauna mitybos, vyksta insultas. Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrius turėjo trombus tirpdančių vaistų, vadinamųjų trombolitikų, tačiau juos leisti galima, jei smegenyse nėra kraujavimo. O tai nustatyti įmanoma tik kompiuteriniu tomografu. Laimė, kad mūsų ligoninė jį įsigijo prieš keletą metų,“ — “Šiaulių kraštui“ pasakojo Vidaus— nervų ligų skyriaus vedėja, neurologė Dalia Vaičiukynienė.

Daktaras radiologas Narsutis Boruta skubiai atliko tomografinį tyrimą, kuris parodė, kad kraujavimo nėra, tad skirta dozė trombus tirpdančių vaistų. Jau po kelių valandų žmogus galėjo pakelti, ištiesti rankas, tą pačią dieną stojosi ant kojų.

Svarbu ir vaistas, ir reikalinga aparatūra

Pasak D. Vaičiukynienės, efektyviausia pagalba, kai ligonis pradedamas gydyti per tris valandas nuo insulto pradžios. Jei Joniškio ligoninė neturėtų tomografo ir ligonis būtų gabenamas į kitą gydymo įstaigą, prarastas laikas gali lemti, jog žmogus liktų invalidu.

Joniškio ligoninėje minėti trombus tirpdantys vaistai ligonių gydymui naudojami nuo 2009 metų, tačiau tai buvo pirmas atvejis, kai jie skirti insulto atveju. Pasak Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėjos, anesteziologės— reanimatologės Violetos Borutienės, anksčiau jie taikyti tik infarkto atveju, nes tada nereikalingas tomografinis tyrimas. Iš viso per beveik dvejus su puse metų trombolitikais gydyta 15 infarktus patyrusių žmonių.

Daugelis ligonių kreipiasi pavėluotai

Pasak gydytojos Violetos Borutienės, dauguma ligonių kreipiasi pavėluotai, kai miokardo infarktas jau įvykęs ir gydymo priemonės nėra efektyvios.

Tie, kurie serga išemine širdies liga, paprastai žino, kokie yra infarkto simptomai. Žmogus jaučia stiprų spaudžiantį skausmą už krūtinkaulio, kuris plinta į kairę ranką, petį, kaklą, kartais skausmas nusileidžia žemyn į skrandžio sritį, pila prakaitas, tirpsta rankų pirštai. Skausmas nemažėja daugiau kaip pusę valandos, nepadeda net nitroglicerinas.

Insulto atveju atsiranda kūno sustingimas, silpnumas, veido, rankų ar kojų paralyžius (dažniausiai vienos kūno pusės), tampa sunku kalbėti, suprasti, ką kalba kiti, sutrinka regėjimas, judesių koordinacija, apima stiprūs galvos skausmai, kuriuos gali lydėti veido, tarpuakio skausmas, vėmimas, sąmonės, atminties sutrikimai.

Autorės nuotr.

SĖKMĖ: 60-metis jon

iškietis sakė, kad gydytojai (iš kairės) Violeta Borutienė, Dalia Vaičiukynienė ir Narsutis Boruta jį išplėšė iš mirties gniaužtų.