Mažas akmenukas pakeitė požiūrį

Mažas akmenukas pakeitė požiūrį

Mažas akmenukas pakeitė požiūrį

Greitas gyvenimo tempas diktuoja savo trūkumus – dažnam ima streikuoti sveikata. Ponia Vaida sveikata niekada nesiskundė, kol susirūpinti privertė kaskart vis stiprėjantis skausmas ties duobute krūtinėje.

Ilona Šnarienė

redakcija@skrastas.lt

Akmenys tulžyje

Didžiąją jaunos moters dienos dalį užimdavo darbas. „Į namus visa šeima susirinkdavome tik vakare, vakarieniaudavome vėlai. Geros vakarienės taisyklės, jog „vakarienė turi būti lengva“, nesilaikydavome, – pasakoja Vida. – Neretai valgydavome sunkiai virškinamą maistą, todėl pirmąkart suskaudus skrandį, pamaniau, kad kalti netinkami mitybos įpročiai“.

Stiprėjantis skausmas ties duobute, ėmęs slinkti žemyn po dešiniuoju šonkaulių lanku, vertė manyti, jog kaltas ne skrandis.

„Gydytojas, atlikęs echoskopinį tyrimą, įtarė tulžies pūslėje slypinčius akmenis. Sakė, kad neišvengsiu operacijos, tačiau patarė pasikonsultuoti ir su ginekologu, – mena moteris. – Pamaniau, jeigu skirsiu daugiau dėmesio maistui, galėsiu operuotis tada, kai turėsiu daugiau laiko. Mintyse dėliojau visus nesibaigiančius darbus ir bandžiau atrasti vietos vizitui pas ginekologą, rasti laiko operacijai“.

Deja, tulžies pūslės akmenligė nelaukė. Vos tik moteris atsikando kelis kąsnius keptos ir česnaku trintos duonos, prasidėjo tulžies pūslės akmenligės priepuolis. Nebežinodama kuo numalšinti veriantį skausmą, paskubomis išgėrė dvi tabletes nuo skausmo. „Plūstelėjo silpnumo banga, ėmė tirpti net ausų galiukai. Pati sau prisiekiau, kad jei tik skausmas liausis, mesiu visus darbus ir pasiryšiu operacijai“, – sako ponia Vaida.

Buvo sunkiau, nei tikėjosi

Moteris sako, jog pasikonsultuoti su chirurgu Respublikinėje Šiaulių ligoninėje įsteigtame ambulatorinės chirurgijos centre nebuvo sunku. Ją nustebino tuščias chirurgijos centro koridorius. Dar labiau nustebo, kai gydytojas, patvirtinęs jau girdėtą diagnozę, pasiūlė operaciją atlikti sekančią dieną. Pacientė, kuriai turėjo būti atlikta planinė operacija, neatvyko. „Pamaniau, jog taip tik geriau – sutaupysiu laiko“, – šypteli moteris ir džiaugiasi prisiminus, jog nedelsiant buvo atlikti visi tyrimai, o gydytojas išsamiai paaiškino būsimos operacijos eigą.

Moteris sako, jog prieš atvykdama į ligoninę spėjo pasidomėti kaip šalinami tulžies pūslėje pasislėpę akmenys. Medikai, atliekantys laparoskopines operacijas žadėjo neskausmingą ir greitą pooperacinį išgijimo laikotarpį. Tikino, jog sekančią dieną po operacijos pacientas, sveikas ir gerai besijaučiantis, gali vykti namo.

„Iš tiesų, nebuvo taip viskas paprasta, – prisimena ponia Vida. – Kai pabudau, ant staliuko pūpsojo dailiai įvyniotas gal kokių 4 cm ilgio skausmus kėlęs akmuo, tačiau pats skausmas niekur nedingo, tik dabar jis bėgiojo iš vienos vietos į kitą. Vėliau gydytojas paaiškino, jog tai operacijos metu pripūsto oro į organizmą pasekmės. Tas pastovios vietos nerandantis skausmas vargino mane dvi savaites“.

Nors operacijos metu atliktos vos kelios skylutės, tačiau pirmoji kelionė iki vonios kambario buvo ilga ir reikalaujanti daug jėgų. Nepaisant visų blogybių, kasdien ji jautėsi vis sveikesnė.

Pakeitė mitybą

Išvykstant iš ligoninės medikai išsamiai paaiškino moteriai nuo ko pirmiausia reikėtų pradėti maitintis. „Kad ir skubame, tačiau ėmėme daugiau laiko skirti maisto ruošimui, – pasakoja moters. – Dažniau maistą gaminame garuose. Taip išsaugoma ne tik natūrali maisto spalva, kvapas, forma ir skonis, bet ir beveik visi jame esantys vitaminai bei mikroelementai. Be to, nereikia naudoti papildomų riebalų, maiste išlieka ir tie vitaminai, kurie prarandami verdant vandenyje. Valgome daugiau daržovių, atsisakėme padažų.“

Tulžies pūslė svarbi virškinant

Anot Respublikinės Šiaulių ligoninės I chirurgijos skyriaus vedėjo chirurgo Virginijaus Jautakio, klaidingai manoma, jog tulžies pūslės darbas – gaminti tulžį. Šį klampoką, kartų, neutralų ar silpnai šarminės reakcijos žalsvai gelsvą sekretą gamina kepenys. Sekretas pro tulžies latakėlius nuteka į tulžies pūslę ir ten kaupiasi bei koncentruojasi.

Tulžies pūslė – tarsi rezervuaras, kuriame kaupiasi 60-100 g tulžies. Kepenys per parą pagamina apie litrą tulžies. Kai maistas iš skrandžio patenka į dvylikapirštę ir plonąsias žarnas, susitraukdama tulžies pūslė išstumia tulžį, kuri labai svarbi virškinant – jos šarminis sekretas neutralizuoja rūgštų skrandžio turinį ir slopina jo veikimą. Tulžies rūgštys aktyvina kasos sulčių fermentus, suskaido riebalus į mažas daleles, skatina žarnų peristaltiką, kovoja su mikrobais, padeda vitaminams rezorbuotis žarnyne.

Pašalinus tulžies pūslę, organizmas netrunka prisitaikyti prie naujų sąlygų – nekoncentruota tulžis į virškinimo traktą po truputį patenka tiesiai iš kepenų, todėl, anot mediko, sveikai bei reguliariai maitinantis nekyla problemų.

Laparoskopinė operacija traumuoja mažiau

Pasak nemažą patirtį turinčio chirurgo V. Jautakio, kas ketvirtas suaugęs žmogus turi akmenų tulžies pūslėje, kurių galima atsikratyti nesudėtingos operacijos metu. Tulžies pūslės akmenlige dažniau serga moterys. Niekas negali įvardyti konkrečios priežasties, lemiančios akmenų susidarymą tulžies pūslėje. „Tai medžiagų apykaitos sutrikimas, todėl nepakanka vengti vienokių ar kitokių maisto produktų“, – sako gydytojas.

Yra kelios akmenų pašalinimo galimybės, viena – laparoskopinė tulžies pūslės pašalinimo operacija, leidžianti medikams operuoti pacientą net ir esant ūmiam cholecistitui.

Operacijos metu pro visiškai mažus pjūvius pilvo sienoje į pilvo ertmę įvedami instrumentai ir vaizdo kamera. Operacija unikali tuo, kad paciento organizmas nepalyginamai mažiau traumuojamas, todėl gerokai greičiau pasveiksta.

„Įsivaizduokite, kur pirštą nupjauti, o kur tik jį įpjauti, – palygina medikas. – Operuoti tradiciniu būdu pacientai ligoninėje stebimi porą savaičių. Laparoskopinės operacijos dėka ligonis jau kitą dieną gali keltis iš patalo, o po 2–3 parų – vykti į namus.“ Be to, taip ligoninėje pacientams gydyti išeikvojama mažiau sąnaudų, o chirurgijos skyrius, kuriame niekuomet netrūksta ligonių, nebūna perpildytas

PATARIMAI: Respublikinės Šiaulių ligoninės I chirurgijos skyriaus vedėjo chirurgo Virginijaus Jautakio žodžiais, išvykstant pacientui po operacijos medikai pateikia rekomendacijas bent mėnesį nekilnoti sunkumų ir ko nevertėtų valgyti bei gerti.

AKMUO: Kai pacientė pabudo po operacijos, ant staliuko pūpsojo apie 4 cm ilgio skausmus kėlęs akmuo.

Autorės nuotr.