Mankšta vandenyje tinka ir kūdikiams, ir seneliams

Mankšta vandenyje tinka ir kūdikiams, ir seneliams

Mankšta vandenyje tinka ir kūdikiams, ir seneliams

Žiemą išsiilgę vandens skuba į baseinus. Kuo vanduo naudingas, o kam geriau nelipti į vandenį, kokius pratimus galima atlikti vandenyje kalbėjomės su Šiaulių sanatorinės mokyklos gydomosios kūno kultūros ir gydomojo plaukimo mokytoju Eduardu Bakševičiumi ir Šiaulių sveikatingumo centro „Aronija“ kineziterapeute Alma Zikiene.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Teigiamos vandens savybės

Pasak specialistų, plaukiojimas ir mankšta vandenyje tinka visiems: nuo kūdikių iki senolių. Pasak E. Bakševičiaus, maudytis baseine nerekomenduojama tik sergantiems epilepsija, sunkiomis širdies, užkrečiamosiomis odos ligomis, išbertiems.

Gydomojo plaukimo specialistas atkreipia dėmesį, kad turintys stuburo problemų turi pasitarti su specialistu, kad sau nepakenktų. Turintys kaklo išvaržą neturėtų plaukioti iškėlę galvą virš vandens, nes taip pažeista kaklo vieta dar labiau traumuojama. Geriausia plaukti ant nugaros, galvą laikant vandenyje, o plaukiant krūtine – veidas turi būti vandenyje.

„Norint pagerinti laikyseną, neužtenka vien plaukioti, reikia stiprinti ir pilvo preso raumenis. Pilvo ir nugaros raumenys sudaro  vadinamąjį stuburo raumeninį korsetą“, – pažymi mokytojas.

Žmonėms, turintiems stuburo iškrypimą, rekomenduojama plaukioti „varlyte“ ir ant nugaros, iriantis vien kojomis. Plaukiant taip nugara būna tiesi.

„Vanduo grūdina, teigiamai veikia judėjimo ir atramos sistemą – treniruojami raumenys, didėja sąnarių paslankumas. Plaukiojant ir mankštinantis vandenyje treniruojamos kvėpavimo ir kraujotakos sistemos, skatinama medžiagų apykaita“, – teigiamas vandens savybes vardija E. Bakševičius.

Pasak gydomojo plaukimo mokytojo, vandens keliamoji jėga sumažina kūno svorį, todėl netraumuojami sąnariai, plaukiojimas ir mankšta baseine ypač tinka antsvorio turintiems žmonėms.

Kadangi vanduo didina pasipriešinimą judesiams maždaug 50 kartų, jiems atlikti reikia daugiau jėgos, ypač darant greitesnius judesius. Lėtus, tolygius, didesnės amplitudės judesius vandenyje atlikti daug lengviau.

Su kūdikiais ir mažais vaikais plaukioti ir mankštintis reikėtų 32 laipsnių temperatūros vandenyje, suaugusiesiems – 28 laipsnių.

Jeigu anksčiau neplaukiojote ir nesimankštinote vandenyje, specialistai pataria pradėti nuo 15–20 minučių. Optimalus treniruotės vandenyje laikas – 30 minučių, tačiau trukmę galima rinktis pagal individualius poreikius.

Šaltuoju metų laiku išėjus iš baseino ir nusimaudžius po dušu, specialistai pataria gerai išsidžiovinti plaukus, išsišluostyti ausis ir būtinai šiltai apsirengti ir užsidėti šiltą kepurę. Ausų kamštukus E. Bakševičius pataria maudantis įsidėti tik tiems, kurie turi ausų problemų.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

MOKYTOJAS: Šiaulių sanatorinės mokyklos gydomosios kūno kultūros ir gydomojo plaukimo mokytojas Eduardas Bakševičius nerekomenduoja plaukioti baseine epilepsijos ir širdies ligoniams, taip pat sergantiems užkrečiamosiomis odos ligomis ir išbertiems.


Pratimai

Pasak A. Zikienės, vandenyje galima daryti įvairius pratimus, kokie tik šauna į galvą. Mankštai galima naudoti plūdurus „makaronus“ arba specialius svarmenis.

Specialistai pataria iš pradžių paplaukioti maždaug 10 minučių, tada pasimankštinti, tuomet vėl paplaukioti.

Ypač veiksmingas pratimas – ėjimas ar bėgimas vandenyje. Atliekant šį pratimą dirba beveik visos raumenų grupės. Žingsniuoti reikia dideliais žingsniais, stipriai mojant kojai priešinga ranka.

Ir vaikščiojant vandenyje, ir atliekant kitus pratimus pilvo raumenys turi būti įtempti, nugara tiesi.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

KINEZITERAPEUTĖ: Kineziterapeutė Alma Zikienė sako, jog pasimankštinti vandenyje dažniau ateina moterys. Specialistė taip pat veda užsiėmimus nėščiosioms ir mamoms su kūdikiais.


Pratimas nugarai: atsiremti į baseino kraštą, energingai kelti pirma vieną, paskui kitą ištiestą koją. Kiekviena koja pratimą atlikti 10 kartų (pradedantiesiems galima mažiau).


Pratimas klubams: atsistoti prie baseino sienelės, laikytis už kopetėlių arba baseino krašto, koją plačiai atmesti į šalį. Viena koja tai atliekama 10 kartų, po to pasisukama į kitą pusę ir pratimas atliekamas kita koja.


Pratimas šlaunims: vandenyje atsistoti tiesiai, kelius pakaitomis kilnoti iki vandens paviršiaus arba iki plūduro. Atlikti po 10 pratimų kiekviena koja.


Pratimas sėdmenims: įsikibti rankomis į baseino kraštą. Vieną koją ištiesti atgal, pakelti kiek galima aukščiau. Pratimas atliekamas 10 kartų kiekviena koja.


Pratimai rankoms ir pečiams: „makaronas“ suimamas abiem rankomis ir skandinamas. Pratimas atliekamas 10 kartų.


Pratimas rankoms su hanteliais: vietoj hantelių galima naudoti tuščius pusės litro vandens buteliukus. Pratimas atliekamas po vandeniu, pakaitomis viena ir kita ranka daromi mostai į priekį. Kiekviena ranka pratimas atliekamas 10 kartų.

Rankos su hanteliais laikomos prie šonų, pakaitomis rankos keliamos iki vandens paviršiaus ir leidžiamos žemyn. Pratimas atliekamas po 10 kartų.

Jeigu neturite hantelių ar vandens buteliukų, tuos pačius pratimus rankoms galima atlikti pasipriešinimą vandeniui sudarant ištiesta plaštaka.