Naujausios
Ličių – nedideli vaisiai
Ličių tėvynė – Pietų Kinija. Ličiai auga ten, kur temperatūra niekada nenukrenta žemiau nulio. Litis – visžalis medis, galintis užaugti iki 20 ir daugiau metrų. Ličių vaisiai auga kekėmis, todėl dar vadinami vynuogėmis kietame apvalkale. Ličiai – apvalūs ar truputį ovalūs slyvos dydžio, maždaug 3 cm skersmens – vaisiai. Vaisiai su kietoku, bet lengvai nuimamu lukštu. Lukštas – rausvas ar net ryškiai raudonas. Nokstant lukštas paruduoja. Nesunokę vaisiai turi žalios spalvos. Tokių, žalsvų vaisių negalima valgyti, nes galima apsinuodyti.
Iš pirmo žvilgsnio ličiai net panašūs į braškes, nes lukštai panašūs į krokodilo odą. Todėl kai kuriose augimvietėse ličiai net vadinami aligatorių braškėmis. Vaisiaus viduje yra tamsi, stamboka nevalgoma sėkla, primenant laukinio gyvūno akį. Todėl kai kuriose Kinijos vietovėse ličiai dar vadinami drakono akimis. Žinoma, jog senovės Kinijoje kinai ličius jau valgė II amžiuje prieš mūsų erą. Į Europą ličiai pirmą kartą buvo atvežti 17 amžiuje ir praminti kinų slyvomis.
Vertė
Po ličio lukštu – skanus, saldus, maloniai rūgštokas minkštimas. Jo skonis primena braškes, arbūzus, vynuoges, šiek tiek net muskatą. Ličiuose yra daug vitamino C. Vaisiuose gausu ir augalinės kilmės baltymų, pektinų, kalio, magnio...
Ličiai – vieni vertingiausių vaisių. Tačiau jie nėra dideli, todėl vaisių salotose derinami su kiviais, bananais, apelsinais, kitais vaisiais. Ličių galima dėti į jogurtus, ledus, nekeptus vaisinius tortus. Kinų virtuvėje ličiai derinami su mėsos valgiais, nes padeda atskleisti subtilų gaminių skonį.
Dažniausiai ličiai valgomi švieži, tik prieš vartojimą juos patariama atšaldyti. Iš ličių galima spausti sultis. Jos būna tirštokos, tinka patiekti prie paukštienos valgių ar žuvies patiekalų. Ličius galima užšaldyti. Tačiau tada jie netenka dalies savo aromato. Ličius galima sudžiovinti. Tada lukštas tampa itin tvirtas, o minkštimas sudžiūva kartu su kauliuku ir barška vaisiaus viduje. Džiovinti ličiai vadinami ličių riešutais.
Naudingi sveikatai
Rytų medicina tvirtina, jog ličiai gerai veikia mūsų inkstus, kepenis ir plaučius. Mat vaisiuose esančios veikliosios medžiagos stimuliuoja inkstų ir kepenų darbą. Sergantiems tuberkulioze, astma, bronchitais ličiuose esančios medžiagos palengvina kvėpavimą. Manoma, kad ličiai padeda normalizuoti cukraus kiekį kraujyje sergant diabetu ar hipoglikemija. Liaudies medicinoje ličiai ypatingai vertinami dėl juose esančio vitamino PP, kuris neleidžia žmogaus organizme vystytis ateroskerozei.
Galima auginti vazone
Yra legenda, jog senovės Kinijos imperatorius Udi, valdęs Kiniją prieš mūsų erą, sodininkams liepė įveisti ličių Šiaurės Kinijoje. Mat iki tol ličiai augo tik Pietų Kinijoje, kur šilčiau. Visžaliai ličiai Šiaurės Kinijoje neišgyveno, todėl imperatorius sodininkus nubaudė mirties bausme.
Pasak mūsų sodininkų, iš ličių kauliukų ličių galima užsiauginti ir Lietuvoje. Augdamas vazone litis paprastai užauga iki 2 metrų aukščio. Ličiui būtina šviesa. Vasarą augalas turėtų būti išneštas į lauką, kad gautų ryškios saulės šviesos didžiąją dienos dalį. Auginant litį žiemos soduose ar patalpose reikia jį laikyti prie didesnių langų. Vazoną reikia dažnai pasukti, kad visos augalo pusės gautų saulės. Ličiui labai svarbus drenažas – žemė turi būti laidi vandeniui.
Vertimų biuras „Vertimų karaliai“ – straipsnių vertimas: www.vertimukaraliai.lt