Naujausios
Kovoti su vėžiu padeda biologinė terapija
Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikoje vyko diskusija „Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojų patirtis skiriant „Cetuximab“ (Erbitux) terapiją galvos, kaklo bei kolorektaliniu vėžiu sergantiems pacientams“. Pristatytas klinikoje prieš penkerius metus pradėtas taikyti gydymas biologine terapija.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Gydymą taikant biologinę terapiją pristatė Leonidas Gatijatulinas, Onkologijos klinikos laikinai direktoriaus pareigas einantis gydytojas chemoterapeutas.
Biologinė terapija Šiauliuose jau taikoma penkerius metus ir, pasak gydytojo, neatsiliekama nuo Lietuvos universitetinių Vilniaus ir Kauno klinikų.
Pasak L. Gatijatulino, biologinė terapija taikoma ne visiems galvos, kaklo ir kolorektaliniu (storosios žarnos) vėžių sergantiems pacientams. Tai priklauso nuo naviko tipo. Vienam naviko tipui vaistas tinka, kitam netinka, ir tenka taikyti chemoterapiją. Kartais biologinė terapija taikoma kartu su chemoterapija. Vaistas, kaip ir chemoterapijos atveju, pacientui yra sulašinamas į veną.
Biologinė terapija padeda sumažinti naviką. Tai ypač svarbu, kai navikas yra tokiose vietose, kurias sunku operuoti.
Kuo biologinė terapija pranašesnė už chemoterapiją? L. Gatijatulinas aiškina, kad taikant biologinę terapiją kartu su švitinimu, gaunamas mažesnis toksiškumas, būna mažiau pašalinių reiškinių. Vaistas turi imuninį veikimą. Laboratorijoje pagaminti antikūnai (vaisto veiklioji medžiaga) jungiasi prie vėžinių ląstelių, ir švitinant gaunamas geresnis efektas.
„Chemoterapija veikia kitaip. Ji tiesiog žudo navikines ląsteles. O biologinė terapija stabdo navikinių ląstelių dauginimąsi“, – sako gydytojas.
Dažnai biologinė terapija taikoma kartu su chemoterapija, o pabaigus chemoterapijos kursą gydymas tęsiamas biologine terapija.
Ar gali būti, kad kada nors biologinė terapija pakeis chemoterapiją?
„Manau, tai nėra labai realu. Biologinė terapija nepakeičia chemoterapijos šimtu procentų. Gal ateityje ji pereis į tokį lygį, kai galės kontroliuoti vėžį. Pavyzdžiui, kaip sergant diabetu yra skiriamas insulinas, taip vėžio atveju, gali būti skiriama biologinė terapija, nes šalutinių reiškinių nedaug, galima vartoti metus, du ir net penkerius. Tokių atvejų jau turime Šiauliuose. Taikant biologinę terapiją liga neišnyksta visiškai, bet yra kontroliuojama, vėžys pristabdytas. Kai reikia greito efekto, taikome chemoterapiją“, – sako L. Gatijatulinas.
Nors biologinė terapija veikia kitaip nei chemoterapija, tačiau ūmių šalutinio poveikio reakcijų būna. Alerginės reakcijos (odos bėrimas ar išsausėjimas, nagų, plaukų pažeidimai) sudaro maždaug 20 procentų. Gyvybei pavojingos anafilaksinės reakcijos – iki 3 procentų. Tačiau baigus gydymą, tolimųjų pašalinių reiškinių būna kur kas mažiau nei po chemoterapijos.
Alerginės reakcijos atsiranda vos pradėjus lašinti biologinės terapijos vaistą, kartais reakcija atsiranda tik maždaug po valandos. Tai vadinama citokinų atpalaidavimo sindromu. Simptomai abiem atvejais būna panašūs. Jeigu paciento būklė nėra labai bloga, biologinė terapija tęsiama. Jeigu alerginė reakcija ūmi, vaisto lašinimas nutraukiamas arba sulėtinamas. L. Gatijatulinas prisiminė atvejį, kai pacientui vaistas buvo lašinamas visą dieną.
Seminaras buvo skirtas supažindinti gydytojus ir slaugytojus su šalutinėmis biologinės terapijos reakcijomis ir kaip padėti pacientui. Siekiant kuo efektyviau suteikti pacientui pagalbą dėl alerginių reakcijų, Onkologijos klinikos gydytojai bendradarbiauja su Odos ir veneros ligų centro gydytojais.
Konferencijoje dalyvavusi Odos ir veneros ligų centro gydytoja dermatologė Indrė Domarkaitė – Jakovlevė supažindino su alerginėmis reakcijomis, kurios pasitaiko taikant biologinę terapiją.
Tai gali būti dusulys, akių, gerklės niežėjimas, ašarojimas, alerginė sloga, odos bėrimas, išsausėjimas, skerdėjimas, nagų, plaukų pažeidimai ir panašiai.
Gydant odos pažeidimus taikomi drėkinamieji kremai (emolientai), gydomosios vonelės, medikamentiniai tepalai, antihistamininiai (mažinantys alergines reakcijas) vaistai.
Baigus taikyti biologinę terapiją alerginės reakcijos išnyksta.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
GYDYMAS: Onkologijos klinikos laikinai direktoriaus pareigas einantis gydytojas chemoterapeutas Leonidas Gatijatulinas sako, kad biologinė terapija gal ir nepakeis chemoterapijos, tačiau ateityje gali padėti kontroliuoti vėžį.