Kompiuterinė tomografija tiksli, bet pavojinga

Kompiuterinė tomografija tiksli, bet pavojinga

Kompiuterinė tomografija tiksli, bet pavojinga

Tyrimai kompiuteriniu tomografu, medikų teigimu, turi būti skiriami tik tada, kai tyrimas duos daugiau naudos, negu žalos. Jonizuojanti spinduliuotė nėra nekaltas tyrimo „palydovas“.

Janina VANSAUSKIENĖ

janinaV@skrastas.lt

Nepaisoma radiacinės saugos

Respublikinės Šiaulių ligoninės Radiacinės saugos skyriaus vedėja Gražina Šetikienė teigia, jog tyrimo metu 64 tiriamosios srities sluoksnius skenuojantis kompiuterinis tomografas skleidžia jonizuojančią spinduliuotę.

Pacientas, kuriam atliekamas galvos tyrimas, patiria apšvitą, kuri prilygsta apšvitai, gaunamai iš natūralios aplinkos per metus.

Kiek tokių tyrimų galima ir ar yra būtina atlikti pacientui, sprendžia jį gydantis gydytojas.

„Problema ta, kad bendrosios praktikos gydytojų, terapeutų kvalifikacijos kėlimo kursų programose nėra nė vienos valandos apie radiologinius tyrimus ir jų poveikį sveikatai “, — teigia G. Šetikienė, pripažinusi, jog šie tyrimai ne visada yra skiriami pagrįstai.

Svarbu tikslus tyrimas

Informacijos stoka Šiaulių radiologijos specialistus paskatino sukviesti Šiaulių medikus į seminarą, kuriame aiškino apie medicininę spinduliuotę ir jos daromą poveikį sveikatai.

Faktą, kad gydytojai vietoje paprastesnių tyrimų susirgimui diagnozuoti, dažniau pacientus siunčia tirtis kompiuteriniu tomografu, G. Šetikienė aiškina tuo, kad gydytojas siekia kuo tikslesnės diagnozės, nes nėra apsaugotas nuo atsakomybės už nesėkmę. Greito ir patikimo tyrimo iš savo gydytojų reikalauja ir pacientai.

Pasak medikų, didesnė, nei leistinos normos spinduliuotė gali padaryti pokyčių ir žmogaus ląstelėje, ir genuose.

Tokie pakitimai gali sukelti vėžį, o jei jonizuojančios spinduliuotės tyrimai buvo atlikti nėščiai pacientei — lemti sunkių padarinių kūdikio sveikatai.

ĮSPĖJIMAS: Gražina Šetikienė, Radiacinės saugos skyriaus vedėja, įspėja gydytojus, kad skirdami pacientui tyrimą kompiuteriniu tomografu gerai pasvertų, ar jo nauda nebus menkesnė už padarytą žalą.

Jono TAMULIO nuotr.