Kei­čia­si me­di­kų kar­tos: Kel­mės li­go­ni­nė­je – 22 nau­ji gy­dy­to­jai

Kei­čia­si me­di­kų kar­tos: Kel­mės li­go­ni­nė­je – 22 nau­ji gy­dy­to­jai

Keičiasi medikų kartos: Kelmės ligoninėje – 22 nauji gydytojai

Kelmės ligoninėje sugriautas pastaruosius porą dešimtmečių Lietuvą gąsdinęs mitas, jog provincijoje nebeliks gydytojų.

Vien pernai Kelmėje pradėjo dirbti 14 naujų, jaunų medikų. Per pastaruosius trejus metus į ligoninę priimti 22 nauji gydytojai ir penkios Sveikatos mokslų universitetą baigusios slaugytojos.

Jauni medikai perkainoja vertybes. Atsisako pastumdėlio vietos didmiesčių ligoninėse bei poliklinikose ir renkasi patrauklią, gerai apmokamą bei daugiau orumo ir savarankiškumo suteikiančią darbo vietą provincijoje.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Jaunam gydytojui – butas

Kelmės ligoninės Konsultacinės poliklinikos gydytojo traumatologo kabinetas. Jaunas gydytojas Juozas Bartusevičius pacientei gipsuoja koją.

Kelmės ligoninėje gydytojas dirba tik nuo praėjusių metų birželio. Atėjo tiesiai iš universiteto, baigęs rezidentūrą.

„ Mano tėvelis gydytojas  ortopedas savo karjerą pradėjo kaimyniniame Raseinių rajone. Kraštas buvo žinomas. Tiko darbo sąlygos. Puiki renovuota ligoninė. Administracija ir kolektyvas sutiko draugiškai,  – Kelmės privalumus dėstė jaunas medikas. – Keli bendrakursiai liko dirbti Kaune, greitosios pagalbos skyriuose. Man labiau patiko stabilesnis, labiau prognozuojamas darbas. Jeigu sąlygos nesikeis, manau, jog ilgai čia dirbsiu.“

Pasirinkdamas Kelmę J. Bartusevičius išvengė ir didesnių buitinių rūpesčių. Savivaldybė yra nupirkusi keturis butus gydytojams. Juozas apsigyveno viename iš jų.

Mobilumas suartina gyvenimo ir darbo vietas

Ausų, nosies, gerklės ligų kabinetas. Čia darbuojasi jauna, bet didelę patirtį jau turinti gydytoja Edita Brazienė. Medikė parviliota iš Šiaulių. Ten ėjo skyriaus vedėjos pareigas. Kelmei  ji didelis atradimas – teikia plataus profilio paslaugas.

„Dabar visi mobilūs. Kelionė į Kelmę automobiliu netrunka nė valandos. O Kelmėje labai reikėjo specialisto. Kai trūksta specialistų, uždaromos ligoninės arba atskiri jų skyriai. Manau, jog tai savotiškas genocidas. Prieš keletą metų lankiausi Norvegijoje. Ten kaip tik stengiamasi išlaikyti ir mažesnes ligonines“, – savo pasirinkimą aiškina gydytoja.

Kelmės rajone, pasak medikės, buvo gana daug žmonių užleistomis ausų, nosies ir gerklės ligomis. Dėl adenoidų galėjo apkursti kai kurie vaikai. Kaimo žmogui sudėtinga nuvykti į didmiesčių ligonines. Be to, ten didelės eilės. Centrai nesutalpina visų ligonių.

Kelmėje dabar teikiamos tokio pat lygio paslaugos kaip ir Šiauliuose. Dienos chirurgijos centre atliekamos adenoidų, nosies ir kai kurios kitos operacijos. Nėra eilių. Moderni įranga.  Teikiamos visos antrojo lygio paslaugos.

Į darbą Kelmėje važinėjančių gydytojų yra ir daugiau. Endokrinologė gyvena Kaune, dirba Kelmės ir Raseinių ligoninėse, rašo mokslinį darbą.

Ligoniai su dėkingumu kalba apie vieną mylimiausių gydytojų Vidaus ligų skyriaus vedėją Birutę Unikauskienę. Ši gydytoja į Kelmę atėjo dirbti turėdama nemažai patirties. Ją pavyko privilioti iš Tauragės ligoninės.

Pirma ir paskutinė darbovietė

Endoskopuotojo kabinetas. Pacientę konsultuoja gydytojas endoskopuotojas ir chirurgas Česlovas Urbelis. Tai vienas iš didžiausią patirtį turinčių medikų Kelmės ligoninėje. Čia jis dirba 45 metus.

„Nuovargio nejaučiu. Kol jėgos leidžia, tol dirbsiu, – sako medikas. – Priimu visas naujoves. Džiaugiuosi, kad į Kelmę ateina jaunų gydytojų. Nejaučiu konkurencijos. Privalo būti kartų kaita.“

Č. Urbelis stengiasi neatsilikti nuo gyvenimo. Dirba su naujausia aparatūra. Nors yra chirurgas, bet išmoko ir endoskopuoti. Dar tarybiniais laikais stažavosi užsienyje.

Tai pirmoji ir paskutinioji gydytojo darbovietė. Čia atėjo dirbti drauge su gydytoja žmona. Jo karta negalėjo rinktis darbovietės. Paskirdavo į kurią nors šalies ligoninė ar polikliniką ir turėdavo atidirbti trejus metus. Per tą laiką gydytojai apsiprasdavo, susigyvendavo su svetimu kraštu, gaudavo būstus ir likdavo visam laikui.

Tuo metu į Kelmę ateidavo daug medikų šeimų. Iki šiol darbuojasi Užuotų, Kavaliauskų, Petrovų, Burdų, Iljinskų, vėliau iš kitų rajonų atsikėlusios Stonkų, Ramonų ir kitos gydytojų šeimos. Kai kurioms jų Kelmės ligoninė – taip pat pirmoji ir paskutinė darbovietė.

Nuolatinis mokymosi procesas

Nedidelis Reanimacijos skyrius. Jame tik keturios lovos. Patalpa nuo šurmulio atskirta rakinamomis durimis.

Šio skyriaus vedėjas Vytautas Ramonas 1998  metais buvo perviliotas į Kelmę iš Plungės kurti Reanimacijos skyriaus ir jam vadovauti. Atsikėlė kartu su žmona Romalda, ji neseniai tapo direktorės pavaduotoja.

Iš Joniškio rajono kilęs gydytojas sako, jog Kelmė patraukė tuo, kad arčiau tėviškė.

Iš profesijos gydytojas anesteziologas-reanimatologas V. Ramonas sako, jog gydytojas privalo dalyvauti nuolatiniame mokymosi procese. Nuo to laiko, kai jis baigė medicinos studijas, praėjo daug metų. Keičiasi technologijos, medicinos įranga ir diagnostinė aparatūra, atsiranda naujų vaistų.

Pamena, kaip Kelmės ligoninė viena iš pirmųjų šalyje pradėjo naudoti naujausius vaistus narkozei. Jie saugesni, nekeičia ligonio kraujo spaudimo, nesukelia komplikacijų.

Po kelerių metų Kauno klinikos pakvietė į tų vaistų pristatymą. Labai nustebo, kad Kelmėje jie jau seniai naudojami.

„Nesvarbu, kokioje ligoninėje dirbi, – įsitikinęs gydytojas V. Ramonas. – Viskas priklauso nuo ligoninės vadovo ir nuo paties gydytojo. Kiek jie suinteresuoti pažanga. O Kelmės ligoninės direktorė jautriai reaguoja į visus poreikius.“

Neseniai nupirktas brangus portatyvinis echoskopas. Jis labai svarbus, nes prie stacionaraus aparato gaivinamo ligonio gali ir nesuspėti nuvežti.

Per metus – 14 naujų gydytojų

Praėjusiais ir šių metų pradžioje Kelmės ligoninėje įdarbinta 14 naujų, jaunų gydytojų: 2 vaikų ligų, 5 terapeutai, 1 endokrinologas, 1 echoskpuotojas, 1 otorinolaringologas,1 ortpedas-traumatologas, 1 radiologas asistentas, 1 dermatovenerologas, 1 gydytojas odontologas.

Pradėjo dirbti ir dvi jaunos bendrosios praktikos slaugytojos.

Per pastaruosius trejus metus į ligoninę priimti dirbti 22 nauji gydytojai. Gydytojo amžiaus vidurkis 2013-aisiais buvo 59 metai, pernai kolektyvas pajaunėjo 12 metų. Vidutinis gydytojo amžiaus vidurkis – 47 metai.

Kaip pavyksta į rajono ligoninę pritraukti tiek jaunų gydytojų? Ligoninės medikai pasakoja, jog tai naujosios ligoninės direktorės Beninos Petrošiutės nuopelnas. Ji ieško gydytojų visais įmanomais būdais. Pasitelkdama skelbimus, asmenines pažintis ir ryšius.

Pati direktorė pasakoja, jog konkuruoti su didmiesčiais nėra lengva. Tačiau dabar jauni gydytojai – mobilūs. Jie nebijo atstumų. Kai kurie ryžtasi gyventi mieste, dirbti važinėti į Kelmę.

Juos pavilioja moderni,  atnaujinta ligoninė. Visi ligoninės pastatai sujungti bendru jungiamuoju koridoriumi. Atnaujinta operacinė, sterilizacinė, visų skyrių ir konsultacinės poliklinikos patalpos.

Direktorė seka darbo pasiūlymus. Mato, jog gydytojui dažniausiai siūlomas 700 – 800 eurų atlyginimas. Kelmės ligoninė pasiūlo daugiau – ir jaunus medikus tai sudomina. Kai kurie nori apsigyventi Kelmėje, nes suteikiamas būstas, kai kurie važinėja iš miestų.

„Atvažiuoja labai geri jauni specialistai. Jie laisvai dirba su naujausia aparatūra. Paruošti pagal naujausias metodikas“, – neslepia džiaugsmo ligoninės direktorė Benina Petrošiutė.

Šiuo metu Kelmės ligoninėje iš viso dirba 56 gydytojai. Etatų – 45. Vidutinis gydytojo atlyginimas, neatskaičius mokesčių, 1377 eurai. Slaugytojų atlyginimai – taip pat vieni iš aukščiausių Šiaulių apskrityje – 587 eurai. Jų Kelmės ligoninėje dirba 122. Metų pabaigoje tiek medikai, tiek kitas ligoninės personalas pamaloninti ir premijomis.

Prieš trejus metus skolų turėjusi ligoninė per pusmetį iškopė iš duobės ir jau porą metų dirba pelningai.

B. Petrošiutė sako, jog pastaruoju metu Ligonių kasos sumoka sutartą įkainį už visas ligoninės suteikiamas gydymo paslaugas jo nemažindama, kaip būdavo anksčiau. O daugiau paslaugų galima suteikti, kai yra daugiau gerų specialistų.

Vytauto RUŠKIO nuotr.

ADMINISTRATORĖ: Nervų ligų skyriaus vedėja dirbusi Benina Petrošiutė prieš pustrečių metų laimėjo konkursą ir tapo Kelmės ligoninės direktore. Ji sako be baimės laukianti ketvirtojo medicinos įstaigų restruktūrizavimo etapo. Kelmėje neturėtų uždaryti nė vieno skyriaus, nes teikiama labai daug ir įvairių paslaugų.

AKTYVUMAS: Direktorei gelbsti aktyvi gydytoja terapeutė Romalda Ramonienė, neseniai paskirta direktorės pavaduotoja.

ORUMAS: Jaunas gydytojas traumatologas Juozas Bartusevičius pasirinko jo išsilavinimą atitinkančią orią darbo vietą su geru atlyginimu ir būstu.

PASLAUGOS: Iš Šiaulių į Kelmę dirbti važinėjanti gydytoja Edita Brazienė teikia daug paslaugų, susijusių su ausų, nosies, gerklės ligomis. Ji sako, jog uždaryti mažas ligonines – nusikaltimas.

PATIRTIS: 45 metus Kelmės ligoninėje dirbantis chirurgas-endoskopuotojas Česlovas Urbelis tvirtina, jog medikų kaita – būtina.

SĄLYGOS: Gydytojas Vytautas Ramonas sako, jog Kelmės ligoninėje – puikios gydymo sąlygos.