Kaip susidraugauti su puoduku?

Kaip susidraugauti su puoduku?

Kaip susidraugauti su puoduku?

Šiaulių centro poliklinikos bendrosios praktikos gydytoja Audronė Navickaitė pataria, kaip išmokyti vaiką šlapintis į puoduką, kokių klaidų vengti, kad mažylis nepradėtų jo bijoti.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Ant puoduko – nuo 8–10 mėnesių

– Kada reikėtų pradėti vaiką sodinti ant puoduko?

– Pradėti reikėtų anksti. Tačiau ne anksčiau nei jis išmoksta savarankiškai gerai, tvirtai sėdėti – maždaug 8–10 mėnesių. Gerai būtų ant puoduko sodinti tuomet, kai paprastai vaikas šlapinasi, pavyzdžiui, po miego. Vaikas turėtų būti sodinamas su tikslu, o ne šiaip pasėdėti, kad ugdytųsi refleksas. Būtina pagirti, kad mažylis suprastų, kad šlapintis į puoduką yra gerai.

– Jei vaikas priešinasi, ar reikėtų jį mėginti įkalbėti sėstis ant puoduko?

– Jokiu būdu. Jeigu vaikas pyksta, verkia, nenori sėstis ant puoduko, geriausia tai kuriam laikui pamiršti. Vėliau palaipsniui vėl mėginti pratinti prie puoduko. Jei mėginsime vaiką jėga versti šlapintis į puoduką, tai gali virsti rimtomis problemomis ateityje: mažylis bijos puoduko ir jo vengs.

– Kaip elgtis, jei vaikas, sėsdavęs ant puoduko, staiga ima jo vengti?

– Išlaukti. Savaitei–dviem pamiršti puoduką, po to žaidimo forma vėl mėginti prie jo grįžti.

– Kaip nepersistengti žaidžiant, kaip vertinate dabar populiarius grojančius puodukus?

– Puodas turi būti puodas, jis neturi nei groti, nei turėti kažkokių kitokių papildomų funkcijų. Jo paskirtis – viena ir vaikas aiškiai turi ją suvokti. Paskatinimas yra gerai, tačiau įvairi muzika tik blaško vaiko dėmesį. Geriausias paskatinimas – tėvų pagyrimai.

– Gal vietoj puoduko geriau rinktis specialius spalvingus vaikiškus dangčius ant klozeto?

– Priklauso nuo vaiko. Vieni mielai sėdasi ant puoduko. Kiti yra labiau linkę mėgdžioti namiškius, todėl nori greičiau atsisėsti ant klozeto. Tačiau mažiuko ant klozeto nepasodinsi, tam vaikas turi jau tvirtai sėdėti.

Oro vonios – ir berniukams, ir mergaitėms

– Ar iš tiesų dėl sauskelnių nemažai vaikų dabar ilgiau neišmoksta naudotis puoduku?

– Tiesa, sauskelnės vaikams daro meškos paslaugą. Mažyliai nejaučia didelio skirtumo – šlapinasi į puodelį ar į sauskelnes, vis tiek būna sausi ir nejaučia diskomforto.

Vasarą, kai šilta ir mažyliams leidžiama ilgiau pabūti be sauskelnių, rekomenduočiau leisčiau jiems pajusti, kaip nemalonu vaikščioti šlapiomis kelnytėmis. Tada vaikui galima aiškinti, kam tas puodas reikalingas.

– Dabar daug kalbama apie neigiamą sauskelnių poveikį, kokia jūsų nuomonė?

– Sauskelnės, kad ir kokios geros būtų, neapsaugo jautrios vaikų užpakaliukų odelės nuo įvairių pašutimų, bėrimų. 10–15 minučių oro vonios be sauskelnių bent kelis kartus per dieną mažyliams – būtinos.

– Turbūt tai – ypač aktualu berniukams?

– Rekomenduojama ir berniukams, ir mergaitėms. Dabar iš tiesų daug kalbama, kad sauskelnės turi neigiamos įtakos vyriškų lytinių organų vystymuisi. Kodėl kyla šios kalbos? Pagrindinė galinti atsirasti problema: pernelyg didelė šiluma neleidžia vystytis kiaušinėliams ir ateityje – gamintis spermatozoidams. Tačiau sauskelnėse tokią aukštą temperatūrą vargu, ar įmanoma pasiekti. Paprastai ji būna ne aukštesnė, kaip kūno temperatūra. Vis dėlto nereikėtų pamiršti, kad per didelė temperatūra iš tiesų kenkia.

PATARIMAS: Šiaulių centro poliklinikos bendrosios praktikos gydytoja Audronė Navickaitė, siūlo ugdyti vaikų įprotį sėstis ant puoduko kuo anksčiau – kai tik jis pradeda tvirtai sėdėti.

Redakcijos archyvo nuotr.